Jak napisać list?

Czym jest list? To wypowiedź pisemna, w której autor zwraca się do wybranego odbiorcy. Celem listu jest powiadomienie go o czymś albo nakłonienie do konkretnych działań, zwykle w charakterze prywatnym. Jednakże listy dzielą się i na te prywatne, i te oficjalne, w zależności od okoliczności i wybranego odbiorcy. Ta forma komunikacji wydaje się być jednak przeżytkiem dla młodego pokolenia i powoli odkłada się ją do lamusa. Naprzeciw potrzebom obecnych czasów wychodzi technologia dająca wiele alternatyw w postaci elektronicznych wiadomości jak mail czy SMS. Jednak w dalszym ciągu jest to forma korespondencji polskiego sądownictwa, częściowo urzędów oraz niektórych instytucji.

LIST W 7 KROKACH

1. MIEJSCOWOŚĆ I DATA

W prawym górnym rogu najpierw zamieść miejscowość nadawcy, a po przecinku zapisz datę jego powstania. Będzie to odniesienie dla osoby czytającej i ułatwi jej umiejscowienie zdarzeń w czasie.


2. NAGŁÓWEK

Rozpoczynając wypowiedź w formie listu, zastanów się, jak chcesz zwrócić się do osoby, do której kierujesz ową korespondencję. Oczywiste jest, że inaczej rozpoczniesz list skierowany do taty albo koleżanki (np. „Kochany Tato!”, „Droga Karolinko!”), a zupełnie w inny sposób zwrócisz się do dyrektora szkoły bądź innego adresata w sytuacji oficjalnej („Szanowny Panie Dyrektorze,”, „Szanowna Pani Gwóźdź,”). Pamiętaj, aby w momencie postawienia wykrzyknika na końcu nagłówka, zacząć akapit wielką literą, a gdy po nagłówku zamieścisz przecinek, kontynuować wypowiedź jak zwyczajne zdanie.
OD TEGO MOMENTU ZWRÓĆ UWAGĘ, ABY PODZIELIĆ KOLEJNE TRZY CZĘŚCI NA AKAPITY.

3. WSTĘP

W tej części powinieneś poinformować odbiorcę o celu, w jakim się kontaktujesz. Także pozdrowienie albo nawiązanie do poprzedniego listu adresata będzie dobrym pomysłem. We wstępie możesz również podziękować za ostatnią odpowiedź.

4. TREŚĆ WŁAŚCIWA LISTU

Na tym etapie możesz rozwinąć swoją wypowiedź i zapisać wszystko to, co chciałbyś przekazać osobie, do której kierujesz list. Jeżeli piszesz go odręcznie, warto zwrócić uwagę na staranne pismo, by dało się bez trudu odczytać treść.

5. ZAKOŃCZENIE

Zakończenie ma kilka istotnych funkcji. Spróbuj krótko podsumować swoją wypowiedź, szczególnie najważniejsze z poruszonych kwestii. Jeśli chcesz, zaproponuj wspólne działanie lub zasugeruj swoje oczekiwania. Uważaj jednak, aby nie wymuszać odpowiedzi, gdyż jest to nie na miejscu. Jeżeli adresat poczuje taką potrzebę, na pewno się z tobą skontaktuje. Następnie możesz krótko pozdrowić autora jeszcze przed podpisaniem się.

6. PODPIS

Bez względu na to, czy list został napisany w formie elektronicznej, czy odręcznej, należy się pod nim podpisać. Twój podpis musi być odręczny.

7. TAJEMNICZE POSTSCRIPTUM

W języku łacińskim „post scriptum” oznacza „po napisaniu”. W takim razie słynne „PS” jest dopiskiem zamieszczonym na samym końcu, po podpisie autora.
UWAGA! Poprawnie zapisany skrót nie zawiera kropek.

List oficjalny vs. nieoficjalny

List nieoficjalny najczęściej skierowany jest między innymi do członków rodziny i znajomych. Z tego powodu, język wypowiedzi może przybrać nieco lżejszą formę niż w przypadku listu oficjalnego. Nie jest jednak równoważne z przyzwoleniem na brak szacunku dla adresata. Przeciwnie, skoro masz na celu skontaktować się z bliską osobą, twoja wiadomość powinna do tego zachęcać. W przypadku listu oficjalnego, zaadresowanego do jakiejś instytucji bądź nieznanej ci osoby, należy trzymać się zasad i wymogów, bowiem jest to korespondencja o charakterze formalnym. Dlatego zadbaj, by zarówno zwrot grzecznościowy, jak i pozdrowienie pasowało do okoliczności. 

LIST NA EGZAMINIE!

Jeżeli piszesz list na egzaminie, to zwróć szczególną uwagę na obowiązujący temat i nie zbaczaj z niego. Sprawdzaj na bieżąco, czy pisana przez ciebie praca spełnia WSZYSTKIE zamieszone w poleceniu założenia. Również podpis pod pracą może być wymagany w formie zmienionej, czyli anonimowej, na przykład „XYZ”.

 

O autorze

avatar

Te artykuły też mogą Ci się spodobać

Naraz czy na raz - Jak napisać?

Dzisiaj prezentujemy kolejne wyrażenie językowe, które może sprawiać trudności.

Jak napisać - ponad to czy ponadto?

Łącznie czy oddzielnie? Który zapis wyrażenia "ponadto/ponad to" jest poprawny?

Dodaj ogłoszenie
Najpopularniejsze artykuły
10 najlepszych aplikacji do nauki języków obcych

Znajomość języka obcego jest praktycznie niezbędna w dzisiejszym świecie. W poniższym tekście przedstawimy Wam 10 aplikacji mobilnych, które umożliwiają naukę różnych języków obcych.

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki?

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki? Ciężko na to pytanie odpowiedzieć, ponieważ na rynku jest bardzo dużo pozycji. Przedstawiamy subiektywną listę od naszego korepetytora.

Matura ustna z angielskiego - przydatne zwroty

Zebraliśmy zwroty z języka angielskiego, które musisz znać przed egzaminem ustnym.

Baza testów
e-korepetycje.net
Pobierz darmowe ebooki
i zapisz się na newsletter.
e-book
Raport cen korepetycji 2022