Jak piszemy — tą czy tę?

Język polski jest znany ze swojej złożonej gramatyki i wielu reguł, które mogą sprawić trudności nie tylko osobom dopiero uczącym się języka. Jednym z często pojawiających się dylematów jest wybór między formami  i . Czym się różnią i jakie są zasady ich poprawnego użycia? Odpowiadamy na te pytania w poniższym artykule.

Jak piszemy — tę czy tą? 

 i  to dwie różne formy tego samego zaimka w języku polskim – ta. W jaki sposób ich używamy? 

Formę stosujemy w przypadku rzeczownika w narzędniku (odpowiedź na pytania "kim?" lub "czym?").

Przykłady: 

Zawsze wychodzę z tą torebką.
Zająłem się tą sprawą. 
Rozbawiłeś mnie tą historią. 


Formę używasz wtedy, kiedy rzeczownik jest w bierniku (kogo?, co?)

Przykłady:

Proszę, zaśpiewaj mi tę piosenkę. 
Opowiedz mi tę historię. 
Przyjąłem tę informację. 

 

Warto zaznaczyć, że w mowie potocznej akceptowalne jest użycie  również w bierniku, jednak w piśmie powinniśmy stosować formę . To niestety może prowadzić do nieporozumień. 

 i  różnią się nie tylko formą, ale także akcentem.  jest akcentowane na przedostatnią sylabę, podczas gdy na ostatnią. To może kluczowy sposób, aby odróżnić obie formy podczas mówienia. 

Podsumowując – tą i  to dwie różne formy zaimka ta w języku polskim, z których każda ma swoje specyficzne zastosowanie. Odpowiedni wybór między nimi zależy od roli, jaką pełni rzeczownik w zdaniu.  


Żeby łatwiej było Ci zapamiętać, przygotowaliśmy fiszkę, którą możesz wydrukować i powiesić w dowolnym miejscu.

O autorze

PR
e-korepetycje.net

Te artykuły też mogą Ci się spodobać

Na pewno czy napewno - jak piszemy?

W poniższym artykule omówimy wyrażenie, które jest chyba najpopularniejszym trudnymzwrotem. Wiele osób popełnia w nim błąd i jest to klasyczny przykład trudej frazy do napisania. Chodzi oczywiście o to czy piszemy "na pewno" czy "napewno"?

Jak napisać ogłoszenie?

Ogłoszenie jest pisemną formą podania konkretnej informacji do wiadomości publicznej. Najczęściej dotyczy wielu spraw życia codziennego takich jak wydarzenia kulturalne, zaginięcia zwierzaka bądź przedmiotu, albo jego odnalezienia. Niemniej jednak, mimo jasno określonej formy, pisanie ogłoszenia nie jest tak oczywiste, jak mogłoby się wydawać.

Dodaj ogłoszenie
Najpopularniejsze artykuły
10 najlepszych aplikacji do nauki języków obcych

Znajomość języka obcego jest praktycznie niezbędna w dzisiejszym świecie. W poniższym tekście przedstawimy Wam 10 aplikacji mobilnych, które umożliwiają naukę różnych języków obcych.

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki?

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki? Ciężko na to pytanie odpowiedzieć, ponieważ na rynku jest bardzo dużo pozycji. Przedstawiamy subiektywną listę od naszego korepetytora.

Matura ustna z angielskiego - przydatne zwroty

Zebraliśmy zwroty z języka angielskiego, które musisz znać przed egzaminem ustnym.

Baza testów
Marketing internetowy w edukacji
Raport cen korepetycji 2023