Jak napisać esej?

Nie jesteś znanym humanistą, ani wielkim filozofem, a w ten weekend masz napisać esej. Czujesz przerażenie? Niepotrzebnie! Przeczytaj nasz artykuł i stwórz intrygujący tekst. Najpierw zapoznaj się z cechami eseju, a następnie przejdź do części poświęconej "7 krokom do stworzenia dobrego eseju".

Jaj napisać: mini poradnik dla maturzystów i nie tylko

Esej to forma literacka bądź literacko – naukowa, za pomocą której autor prezentuje swój punkt widzenia. Inaczej jest to szkic filozoficzny, krytyczny, naukowy, publicystyczny, najczęściej pisany prozą, swobodnie rozwijający objaśnienie jakiegoś problemu czy faktu, podkreślający podmiotowe podejście oraz przywiązanie dużej wagi do pięknej i oryginalnej formy przekazu.

Zanim przystąpisz do pracy nad esejem, zapoznaj się z jego istotą i cechami charakterystycznymi.

CECHY ESEJU:

Subiektywizm – esej to wypowiedź, w której prezentujesz swój indywidualny punkt widzenia, ale nie moralizujesz, jedynie skłaniasz odbiorcę do refleksji.

Różnorodna tematyka – możesz podjąć zagadnienia dotyczące kultury, sztuki, nauki, filozofii…

Poetyckość – esej charakteryzuje się literackim sposobem kształtowania języka, w którym istotną funkcję pełni estetyka. Chodzi tutaj o artystyczne, kunsztowne tworzenie wypowiedzi.

Luźna, fragmentaryczna kompozycja – ale musisz zadbać, żeby nie była chaotyczna.

Synkretyzm gatunkowy i rodzajowy – esej łączy w sobie cechy wielu gatunków literackich, co sprawia, że trudno zakwalifikować go do jednego z rodzajów literackich. Warto podkreślić, że nie wprowadzasz fikcji literackiej.

Intertekstualność – możesz wykorzystywać zaskakujące porównania, paradoksalne skojarzenia, cytaty, odniesienia do innych dzieł literackich i kulturalnych, aluzje filozoficzne czy historyczne. Wolno ci też wprowadzać swobodne dygresje, niekoniecznie ściśle związane w głównym tematem.

Dodatkowo warto wiedzieć, że esej opiera się na zasadzie luźnych skojarzeń, przez co nie ma chronologicznego bądź tematycznego porządku czy też hierarchii prezentowanych argumentów. Jest ciągiem skrótów myślowych.

Podejmujesz w nim próbę dotarcia do sedna rzeczy, odkrycia prawdy. Esej jest otwarty, nie musi kończyć się konkluzją, ale warto takową zawrzeć. Dokonujesz subiektywnej selekcji argumentów przez co sygnalizujesz istnienie problemu i zmuszasz czytelnika do zastanowienia się nad nim.

JAK NAPISAĆ DOBRY ESEJ - 7 KROKÓW:

1. TEMAT I TEZA

Zacznij od analizy tematu. Zinterpretuj go na możliwe sposoby i postaw wszystkie dające się wyodrębnić tezy. Jeśli twoim zadaniem jest samodzielne wymyślenie zagadnienia, postaraj się żeby było oryginalne, zaskakujące.

2. SKOJARZENIA

Zanotuj pytania jakie przychodzą ci do głowy po przeanalizowaniu tematu. Mogą to być luźne skojarzenia, argumenty. Ważne żebyś był tutaj otwarty i dopuszczał wiele możliwości rozwiązań i odpowiedzi. Najlepiej jak każdą myśl zapiszesz na osobnej kartce po to, by do wszystkich opcji podopisywać rozwinięcie w postaci cytatów, dygresji, odwołań do innych dzieł. Wskaż też nurty filozoficzne, myślowe, artystyczne, literackie, kontekst historyczny bądź biograficzny. Przygotuj wszystkie materiały, jakie będziesz wykorzystywał w trakcie pisania eseju. Pomyśl też nad mottem do swojej pracy. Pod żadnym pozorem nie wprowadzaj fikcji literackiej i nie stosuj wyliczeń.

3. PLAN

Przygotuj plan, który będzie stanowić oś kompozycyjną twojej pracy. Dokonaj selekcji wcześniej zapisanych myśli i wybierz te, które są najciekawsze, najtrafniejsze. Posegreguj je tak, by dało się odnaleźć analogie pomiędzy skojarzeniami, dzięki czemu będą tworzyły w miarę spójną i logiczną całość.

4. STUDIA

Przystąp do rozwijania wniosków, koncentrując się na głównym zagadnieniu. Uzupełnij je własnymi przemyśleniami. Bądź zwięzły i jasny w myśleniu. Porozmawiaj z innymi osobami i poznaj ich zdanie na poruszany przez ciebie temat. Jeśli zdobyłeś w ten sposób ciekawe informacje uwzględnij je, konfrontując z własnymi refleksjami. Do każdego wniosku dołącz adekwatne odwołania do innych tekstów źródłowych, cytatów, znajdź aluzje filozoficzne czy historyczne. Pamiętaj, że przedstawiasz swoje subiektywne podejście, zatem musisz zaznaczyć w tekście swoją obecność. Staraj się zaciekawić odbiorcę i skłoń go do własnych refleksji na omawiany temat.

5. REDAGOWANIE [uwaga: dopiero teraz zaczynamy pisanie]

Musisz zebrać wszystkie myśli w samodzielne części znaczeniowe. Zredaguj je pod kątem językowym, stwórz właściwie zbudowane akapity, nadaj im tytuły i śródtytuły, a w dalszej kolejności uporządkuj je w odpowiedniej hierarchii, według wcześniej opracowanego planu. Korzystaj z bogactwa tropów stylistycznych i figur retorycznych. Unikaj autotematycznych zwrotów np. na wstępie, w zakończeniu.

6. WSTĘP

Napisz wprowadzenie do swojej pracy, dzięki któremu zapoznasz czytelnika z tematem i ogólnie przybliżysz sposób ujęcia zagadnienia. Możesz wykorzystać odpowiednio dobrane motto. W dalszej kolejności przepisz ułożone uprzednio skojarzenia i wnioski w logiczną całość.

7. ZAKOŃCZENIE

Wskazane jest żebyś jeszcze raz przeczytał cały swój tekst, przemyślał jego koncepcję i powprowadzał ewentualne przeróbki. Eseista nie jest zobligowany do tworzenia wyraźnie zarysowanego zakończenia, ale możesz podsumować swoje przemyślenia i stworzyć krótką refleksję końcową, uwrażliwiającą odbiorcę na poruszany przez ciebie problem.

Powodzenia!

Zespół e-korepetycje.net

Potrzebujesz pomocy z innymi formami wypowiedzi pisemnych?

Zachęcamy Cię do pobrania naszego bezpłatnego poradnika "Jak napisać".

Jaj napisać: mini poradnik dla maturzystów i nie tylko

Te artykuły też mogą Ci się spodobać

Uprzejmy uczeń – niezbędnik savoir-vivre

Savoir-vivre to znajomość obowiązujących zwyczajów, form towarzyskich i reguł grzecznościowych, które funkcjonują w danej grupie. To także umiejętność zachowania się w określonych sytuacjach.

7 rzeczy, które warto mówić uczniom

Praca z uczniem to nie lada wyzwanie. Nawet korepetytorzy z wieloletnim doświadczeniem spotykają się z sytuacjami, w których trudno jest przełamać zniechęcenie, brak motywacji czy negatywne nastawienie. Zastanawiasz się, jak sobie z nimi radzić? Oto kilka wskazówek, które pozytywnie wpłyną zarówno na atmosferę, jak i na efektywność lekcji.

Dodaj ogłoszenie
Najpopularniejsze artykuły
10 najlepszych aplikacji do nauki języków obcych

Znajomość języka obcego jest praktycznie niezbędna w dzisiejszym świecie. W poniższym tekście przedstawimy Wam 10 aplikacji mobilnych, które umożliwiają naukę różnych języków obcych.

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki?

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki? Ciężko na to pytanie odpowiedzieć, ponieważ na rynku jest bardzo dużo pozycji. Przedstawiamy subiektywną listę od naszego korepetytora.

Matura ustna z angielskiego - przydatne zwroty

Zebraliśmy zwroty z języka angielskiego, które musisz znać przed egzaminem ustnym.

Baza testów
Marketing internetowy w edukacji
Pobierz darmowe ebooki
i zapisz się na newsletter.
e-book
Raport cen korepetycji 2023