Jak ćwiczyć mózg? Kilka prostych wskazówek

Mózg jest niezwykle fascynującym i wciąż nie do końca odkrytym narządem naszego ciała, który pełni jedną z najważniejszych funkcji w naszym organizmie. Odpowiada między innymi za procesy związane z sercem i oddychaniem. To w nim wszystko się zaczyna.

Aby nasz umysł sprawnie działał potrzebujemy go odpowiednio stymulować poprzez ćwiczenia fizyczne jak i umysłowe. Tak jak każdy nasz organ potrzebuje on odpowiedniej ilości snu, aktywności fizycznej i zbilansowanej diety. Znacie to powiedzenie, że narządy nieużywane zanikają? Mózg można porównać do mięśnia, który jak każdy inny trzeba ćwiczyć, żeby sprawnie działał. W tym celu oprócz informacji, które na co dzień przyswaja, zadań, które go czekają i myśli, które przetwarza z niewiarygodną prędkością, warto dać mu coś więcej i go zaskoczyć. Nasz mózg uwielbia niespodzianki!

Dobrym sposobem będzie tutaj wykonywanie codziennych czynności w sposób inny niż dotychczas. Jeśli zazwyczaj myjesz zęby prawą ręką - spróbuj umyć je lewą. Jeśli jesteś praworęczny, spróbuj napisać coś lewą ręką. Wysyłasz wtedy sygnał swojemu mózgowi, że tym razem zrobimy to inaczej, ominiemy codzienną rutynę i tym samym go zaskoczymy.

Nie przyzwyczajaj mózgu do lenistwa. Ćwicz go i testuj. To opóźni również procesy jego starzenia i pomoże w szybszym zapamiętywaniu i przyswajaniu wiedzy. 

Oto kilka wskazówek, jak ćwiczyć mózg, by był w coraz lepszej kondycji.

1. Trenuj mózg za pomocą krzyżówek i łamigłówek

To jedna z najstarszych i najprostszych metod na poprawę sprawności umysłowej. Jeśli krzyżówki Cię nudzą, możesz wykorzystać do tego inne narzędzia. Przygotowaliśmy kilka pomysłów.

  •  Znajdź niepasujący element

  •  Sudoku

  • Napisz dowolne słowo od tyłu, np.  MATEMATYKA -> AKYTAMETAM

Niejednokrotnie z takich słów wychodzą ciekawe połączenia, a czasem jedno słowo czytane od tyłu brzmi tak samo jak czytane od lewej strony, np. KAJAK -> KAJAK, POTOP -> POTOP

2. Kolorowanki i mandale

Pobudzają kreatywność oraz działają relaksująco. Dorośli upodobali sobie mandale jako sposób na odreagowanie trudów dnia codziennego. 

 

3. Gry i zabawy

Szachy, warcaby, puzzle - to podstawy jeśli chodzi o trening naszego mózgu. O ile puzzle nadają się już dla mniejszych dzieci, o tyle szachy wymagają skupienia, logicznego myślenia i precyzji. Jest to doskonały przykład, że nie trzeba szukać daleko, by łączyć przyjemne z pożytecznym.

4. Ćwicz refleks

Żonglowanie będzie tutaj strzałem w dziesiątkę. Poprawi szybkość Twojej reakcji, skoordynuje lewą półkulę z prawą i zwiększy koordynację ruchową. 
Ping pong - porównywany jest nawet do szachów w wersji bardziej ruchowej. Pobudza Twój mózg do działania, uczy strategicznego myślenia, a przy okazji jest to jeden z najbezpieczniejszych sportów, ponieważ nie powoduje urazów głowy. 

Nasz mózg uwielbia aktywność, zarówno umysłową jak i fizyczną. Ale nie forsuj go. Dla Twojego mózgu tak samo ważne jest jego ćwiczenie jak i regeneracja. Dbaj o niego poprzez dobrze zbilansowaną dietę, ruch na świeżym powietrzu oraz odpowiednią ilość snu, a wtedy on odwdzięczy Ci się efektywnym działaniem. 

A jeśli nie wiesz jak poprawić pracę mózgu za pomocą odżywiania, to zapraszamy do przeczytania naszego artykułu Jak usprawnić pracę mózgu za pomocą diety 

Nie zapominaj również o kontaktach towarzyskich. Kontakt z drugim człowiekiem jest niezastąpiony w odpowiednim działaniu nie tylko naszego mózgu, ale całego organizmu i wydzielaniu endorfin. 

A na koniec kilka ciekawostek, które mogą Cię zainteresować. Czy wiesz, że...?

  • mózg składa się w 80% z wody
  • waży około 1,5 kilograma
  • jest lżejszy od wątroby
  • nie boli - jest pozbawiony zakończeń nerwowych
  • wytwarza około 70 tysięcy myśli dziennie

W związku z trwającym Tygodniem Mózgu zapraszamy również na cykl filmów edukacyjnych organizowanych przez Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy. Oto jeden z nich:

 

e-korepetycje.net

Te artykuły też mogą Ci się spodobać

Dzień Korepetytora w Polsce - 25 maja

Chcielibyśmy, aby Korepetytorzy mieli okazję do przyjmowania życzeń za swój trud pracy, dlatego ustaliliśmy, że 25 maja każdego roku będziemy obchodzili Dzień Korepetytora!

16 zabawnych historii korepetytorów cz.1

Po raz pierwszy serwis ogłoszeń e-korepetycje.net przeprowadził konkurs z okazji Dnia Korepetytora, który odbył się 25 maja. Oto pierwsze 8 historii przesłanych przez korepetytorów z całej Polski.

Dodaj ogłoszenie
Najpopularniejsze artykuły
10 najlepszych aplikacji do nauki języków obcych

Znajomość języka obcego jest praktycznie niezbędna w dzisiejszym świecie. W poniższym tekście przedstawimy Wam 10 aplikacji mobilnych, które umożliwiają naukę różnych języków obcych.

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki?

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki? Ciężko na to pytanie odpowiedzieć, ponieważ na rynku jest bardzo dużo pozycji. Przedstawiamy subiektywną listę od naszego korepetytora.

Matura ustna z angielskiego - 50 przydatnych zwrotów

Zebraliśmy 50 zwrotów z języka angielskiego, które musisz znać przed egzaminem ustnym.

Baza testów
e-korepetycje.net
Pobierz darmowe ebooki
i zapisz się na newsletter.
e-book
Sytuacja w edukacji
w czasie pandemii.
e-raport

Dowiedz się więcej o tej publikacji