Jak ćwiczyć mózg? Kilka prostych wskazówek

Mózg jest niezwykle fascynującym i wciąż nie do końca odkrytym narządem naszego ciała, który pełni jedną z najważniejszych funkcji w naszym organizmie. Odpowiada między innymi za procesy związane z sercem i oddychaniem. To w nim wszystko się zaczyna.

Aby nasz umysł sprawnie działał potrzebujemy go odpowiednio stymulować poprzez ćwiczenia fizyczne jak i umysłowe. Tak jak każdy nasz organ potrzebuje on odpowiedniej ilości snu, aktywności fizycznej i zbilansowanej diety. Znacie to powiedzenie, że narządy nieużywane zanikają? Mózg można porównać do mięśnia, który jak każdy inny trzeba ćwiczyć, żeby sprawnie działał. W tym celu oprócz informacji, które na co dzień przyswaja, zadań, które go czekają i myśli, które przetwarza z niewiarygodną prędkością, warto dać mu coś więcej i go zaskoczyć. Nasz mózg uwielbia niespodzianki!

Dobrym sposobem będzie tutaj wykonywanie codziennych czynności w sposób inny niż dotychczas. Jeśli zazwyczaj myjesz zęby prawą ręką - spróbuj umyć je lewą. Jeśli jesteś praworęczny, spróbuj napisać coś lewą ręką. Wysyłasz wtedy sygnał swojemu mózgowi, że tym razem zrobimy to inaczej, ominiemy codzienną rutynę i tym samym go zaskoczymy.

Nie przyzwyczajaj mózgu do lenistwa. Ćwicz go i testuj. To opóźni również procesy jego starzenia i pomoże w szybszym zapamiętywaniu i przyswajaniu wiedzy. 

Oto kilka wskazówek, jak ćwiczyć mózg, by był w coraz lepszej kondycji.

1. Trenuj mózg za pomocą krzyżówek i łamigłówek

To jedna z najstarszych i najprostszych metod na poprawę sprawności umysłowej. Jeśli krzyżówki Cię nudzą, możesz wykorzystać do tego inne narzędzia. Przygotowaliśmy kilka pomysłów.

  •  Znajdź niepasujący element

  •  Sudoku

  • Napisz dowolne słowo od tyłu, np.  MATEMATYKA -> AKYTAMETAM

Niejednokrotnie z takich słów wychodzą ciekawe połączenia, a czasem jedno słowo czytane od tyłu brzmi tak samo jak czytane od lewej strony, np. KAJAK -> KAJAK, POTOP -> POTOP

2. Kolorowanki i mandale

Pobudzają kreatywność oraz działają relaksująco. Dorośli upodobali sobie mandale jako sposób na odreagowanie trudów dnia codziennego. 

 

3. Gry i zabawy

Szachy, warcaby, puzzle - to podstawy jeśli chodzi o trening naszego mózgu. O ile puzzle nadają się już dla mniejszych dzieci, o tyle szachy wymagają skupienia, logicznego myślenia i precyzji. Jest to doskonały przykład, że nie trzeba szukać daleko, by łączyć przyjemne z pożytecznym.

4. Ćwicz refleks

Żonglowanie będzie tutaj strzałem w dziesiątkę. Poprawi szybkość Twojej reakcji, skoordynuje lewą półkulę z prawą i zwiększy koordynację ruchową. 
Ping pong - porównywany jest nawet do szachów w wersji bardziej ruchowej. Pobudza Twój mózg do działania, uczy strategicznego myślenia, a przy okazji jest to jeden z najbezpieczniejszych sportów, ponieważ nie powoduje urazów głowy. 

Nasz mózg uwielbia aktywność, zarówno umysłową jak i fizyczną. Ale nie forsuj go. Dla Twojego mózgu tak samo ważne jest jego ćwiczenie jak i regeneracja. Dbaj o niego poprzez dobrze zbilansowaną dietę, ruch na świeżym powietrzu oraz odpowiednią ilość snu, a wtedy on odwdzięczy Ci się efektywnym działaniem. 

A jeśli nie wiesz jak poprawić pracę mózgu za pomocą odżywiania, to zapraszamy do przeczytania naszego artykułu Jak usprawnić pracę mózgu za pomocą diety 

Nie zapominaj również o kontaktach towarzyskich. Kontakt z drugim człowiekiem jest niezastąpiony w odpowiednim działaniu nie tylko naszego mózgu, ale całego organizmu i wydzielaniu endorfin. 

A na koniec kilka ciekawostek, które mogą Cię zainteresować. Czy wiesz, że...?

  • mózg składa się w 80% z wody
  • waży około 1,5 kilograma
  • jest lżejszy od wątroby
  • nie boli - jest pozbawiony zakończeń nerwowych
  • wytwarza około 70 tysięcy myśli dziennie

W związku z trwającym Tygodniem Mózgu zapraszamy również na cykl filmów edukacyjnych organizowanych przez Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy. Oto jeden z nich:

 

„Black Week 2024”

Te artykuły też mogą Ci się spodobać

Ty czy Pan, Pani? O relacjach korepetytora z uczniami

Z pozoru jest to błahy problem, ale jakże dużo trudności przysparza, żeby go rozwiązać w taki sposób, aby relacje nauczyciel - kursant były pozytywne, cel edukacyjny osiągnięty i obie strony usatysfakcjonowane.

Niezbędnik maturzysty 2018 - język polski

Zestaw maturalny z języka polskiego przygotowany w ramach akcji "Udana matura 2018". Znajdziesz w nim materiały, które lepiej pomogą przygotować Ci się do egzaminu.

Dodaj ogłoszenie
Najpopularniejsze artykuły
10 najlepszych aplikacji do nauki języków obcych

Znajomość języka obcego jest praktycznie niezbędna w dzisiejszym świecie. W poniższym tekście przedstawimy Wam 10 aplikacji mobilnych, które umożliwiają naukę różnych języków obcych.

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki?

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki? Ciężko na to pytanie odpowiedzieć, ponieważ na rynku jest bardzo dużo pozycji. Przedstawiamy subiektywną listę od naszego korepetytora.

Matura ustna z angielskiego - przydatne zwroty

Zebraliśmy zwroty z języka angielskiego, które musisz znać przed egzaminem ustnym.

Baza testów
Marketing internetowy w edukacji
Pobierz darmowe ebooki
i zapisz się na newsletter.
e-book




Raport cen korepetycji 2024