Jak sprawić, by każda napotkana osoba została Twoim uczniem?

Przygotowanie to podstawa, jeśli chcemy nawiązać z kimś odpowiednią relację – od maleńkości jesteśmy uczeni, w jaki sposób się przedstawiać. Oczywiście, zasada ta sprawdza się przy korepetycjach, ale także w życiu prywatnym. Brak poczucia, że wiemy, co tak naprawdę jest motywem naszego działania oraz z kim mamy do czynienia, może powodować niepotrzebny chaos i dodatkowy stres. Co zrobić, aby przyciągać do swoich usług?

1. Potrzebujesz intrygującej stopki mailowej

Jak mawiał klasyk: „Jestem sobą, ponieważ wszystkie inne osobowości są już zajęte”. Zdecydowanie lepiej założyć, że jesteśmy oryginalni. Dobrze zadać sobie więc pytanie – co mnie wyróżnia na tle innych? Biorąc pod uwagę, że duża część interakcji odbywa się dzisiaj w Internecie – warto zadbać na samym początku o swoją stopkę mailową. Niech będzie intrygująca. Niech zapada w pamięć, ponieważ sprawi, że uczniowie do Ciebie powrócą. Spokojnie napisz do mnie na: wiktor@talkersi.pl, żeby zobaczyć, dlaczego tak jest – wystarczy zwykłe: „Cześć Wiktor, chcę rozwikłać zagadkę”. :-)

2. Żyj tym, co robisz – uciekaj przed nudą

Staraj się unikać formalizacji: „dzień dobry, zapraszam do mojej firmy” – powiedzmy sobie szczerze, że jest to nudne! Pamiętaj, aby Twój mail był rodzajem odnośnika do strony, która będzie przedstawiać Ciebie w najlepszym świetle. Pozwól sobie na kreatywność. Jeśli masz swoją stronę internetową, na której dzielisz się swoją pasją – tłumaczysz, uczysz, bierzesz udział w kursie pedagogicznym, czy nawet grasz zawodowo w pokera – podziel się tym ze światem. Strona musi być powiązana z tym, czym się zajmujesz. Jeśli chcesz być świetnym korepetytorem – pokaż, że tym żyjesz i połącz to z innymi polami swojej działalności, aby wzmocnić przekaz. Np. „bycie pasjonatem pokera powoduje, że bardziej zwracam uwagę na detale w pracy moich uczniów – a to detale zawsze wygrywają”. Proste, prawda? Dobrze jest zrobić odnośnik do swojej strony na e-korepetycje.net – tamtejsze profile są zbudowane w taki sposób, że wystarczy chwila skupienia, by nasza strona stała się intrygująca.

reka

3. Warto kontaktować się po pierwszym spotkaniu

Z każdą osobą, którą spotykasz, warto jest się skontaktować. Nie chodzi o to, aby męczyć kogoś godzinami, mówiąc mu o tym, jaki to jest cudowny, albo jeszcze gorzej – że Ty taki jesteś. Warto być wyważonym w swoich wypowiedziach. Jeśli spotykam kogoś w sytuacjach nieformalnych, to zawsze dążę do tego, aby dodać go na Facebooku. Jeśli spotkam kogoś w sytuacjach formalnych, to proszę go o wizytówkę. Jeśli mam wizytówkę, to wysyłam wiadomość powitalną. Wystarczy zrobić to w prosty sposób: „Hej, tutaj Wiktor, spotkaliśmy się rano podczas śniadania w gdańskiej knajpce, jestem tym blondynem, który pomaga przełamywać bariery w mówieniu po angielsku, piszę taką wiadomość, abyśmy mieli do siebie kontakt”. Prosty, bezpośredni i szczery przekaz. Dobrze zawsze wspomnieć: „gdybyś miał jakieś pytania – służę pomocą”. Budujemy relację, aby pomagać sobie nawzajem, a nie jedynie czerpiemy niczym wampiry. Odpowiadamy na potrzebę drugiej osoby, biorąc jej perspektywę za naszą. Inaczej nie miałoby to sensu.

4. Nie bądź zaskoczony pytaniem: „czym się zajmujesz”?

Naucz się swojego „elevator pitch”. To takie szybkie podsumowanie tego, czym się zajmujesz na co dzień. Naucz się trzech, czterech zdań, które przedstawiają Ciebie w dobrym świetle – są krótkie i treściwe. Sam zazwyczaj mówię: „zawodowo zajmuję się gadaniem i pomagam przełamywać ludziom bariery w mówieniu – głównie po angielsku”. Mogą to być także suche fakty, które będziesz przekazywać w żołnierski sposób – w polu mojej działalności są: szkoła językowa, kursy indywidualne, język angielski, przełamywanie barier mówienia. Możesz łączyć oba te przekazy. Jak już wspomniałem – unikajmy formalizacji. Bądźmy empatyczni, by druga osoba czuła się przy nas dobrze i bezpiecznie. Starajmy się ją zaciekawić i zawsze odnosić do jej punktu widzenia. Wyobraź sobie, że na spotkaniu poznajesz nową osobę i jedyne, co od niej słyszysz, to: „skrobię sobie firmę, jakichś tam uczniów w sumie mam, a ogólnie to jestem korepetytorem”. Oczywistym jest, że kiedy spotkasz kogoś takiego, to zdecydowanie bardziej interesująca będzie sałatka, niż rozmowa.

5. Bądź życzliwy dla każdego – nigdy nie wiesz, kto może pomóc

To dobra filozofia w życiu, a co dopiero w biznesie. Wiesz, że od każdej osoby dzieli nas sześć uścisków dłoni? Znany psycholog Stanley Milgram w 1967 przeprowadził eksperyment pt. „świat jest mały” – poczytaj o nim w wolnej chwili :-) – polegał on na testowaniu hipotezy, że członkowie wielkich społeczności są powiązani ze sobą malutkimi sieciami pośrednimi – warto dbać o nie w nawet najmniejszym aspekcie. Jeśli sam „nie płoniesz swoją pasją” – nie będziesz w stanie zapalać do tego innych. Pamiętaj o kochaniu tego, czym się zajmujesz – wiem, że jesteś w stanie to zrobić i odczuwasz gotowość. Jeśli już znalazłeś – sprawiaj, by inni czuli się przy Tobie dobrze. Codziennie mijasz kilkanaście osób, które mogą znać Ciebie lub Twoich znajomych – czy to z różnych portali czy to z konkretnych wydarzeń, które były publikowane. Pamiętaj, że jesteś cały czas obserwowany – nie bój się, że jesteś częścią „Truman Show”, jednak miej na uwadze, że każdy, kogo spotykasz – może być bardzo wartościową osobą w Twoim życiu, kiedy nawet nie będziesz się tego w ogóle spodziewać. Wiesz, dlaczego tak się stało? Ponieważ w pewnym momencie zaoferowałeś swoją pomoc. Więcej o dostrzeganiu takich okazji przeczytasz w innych moich artykułach. Życzę wytrwałych i owocnych poszukiwań swojego ognia, który będziesz przekazywać innym – trzymam za Ciebie kciuki!

O autorze

avatar

Te artykuły też mogą Ci się spodobać

Jaki system księgowy wybrać?

Prowadzenie działalności gospodarczej wymusza na przedsiębiorcy konieczność rozliczeń podatkowych, odprowadzania składek na ZUS, wystawiania rachunków, faktur lub paragonów i archiwizowania całej dokumentacji finansowej przez okres 5 lat.

Czym grozi zarabianie bez zakładania firmy?

Każda osoba prowadząca działalność zarobkową w sposób ciągły i zorganizowany, w świetle polskich przepisów prawa, zobligowana jest do zarejestrowania działalności gospodarczej.

Dodaj ogłoszenie
Najpopularniejsze artykuły
10 najlepszych aplikacji do nauki języków obcych

Znajomość języka obcego jest praktycznie niezbędna w dzisiejszym świecie. W poniższym tekście przedstawimy Wam 10 aplikacji mobilnych, które umożliwiają naukę różnych języków obcych.

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki?

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki? Ciężko na to pytanie odpowiedzieć, ponieważ na rynku jest bardzo dużo pozycji. Przedstawiamy subiektywną listę od naszego korepetytora.

Matura ustna z angielskiego - 50 przydatnych zwrotów

Zebraliśmy 50 zwrotów z języka angielskiego, które musisz znać przed egzaminem ustnym.

Baza testów
Pobierz darmowy e-book
i zapisz się na newsletter.
e-book
Pobierz darmowy e-book
i zapisz się na newsletter.
E-book Zawód: Korepetytor

Dowiedz się więcej o tej publikacji