Inkubatory przedsiębiorczości a korepetycje – sprawdź, czy to dla Ciebie

Chcesz rozwinąć działalność jako korepetytor i coraz poważniej myślisz o założeniu działalności gospodarczej, ale obawiasz się nadmiaru formalności i kosztów związanych np. z ZUS-em? Rozwiązaniem dla Ciebie mogą być inkubatory przedsiębiorczości. Zobacz, o co chodzi i oceń, czy takie rozwiązanie spełnia Twoje oczekiwania.

Czym są inkubatory przedsiębiorczości? Czy ich oferta jest skierowana wyłącznie do studentów? Na jakiej zasadzie przebiega współpraca i rozliczanie działalności? Ile to kosztuje i jakie wsparcie możesz otrzymać? Wyjaśniamy.

Inkubatory przedsiębiorczości to…

Inkubator przedsiębiorczości jest instytucją, której zadaniem jest wspieranie (zgodnie z nazwą) przedsiębiorczości osób stawiających pierwsze kroki w świecie biznesu. Z założenia mają zapewnić doradztwo i wsparcie merytoryczne związane z prowadzeniem firmy. Przede wszystkim jednak najczęściej umożliwiają prowadzenie własnej działalności bez konieczności rejestrowania firmy.

Oznacza to, że jeśli rozpoczniesz aktywność na rynku, dołączając do inkubatora przedsiębiorczości:

  • nie musisz płacić składek ZUS,

  • korzystasz z jego osobowości prawnej – NIP, REGON czy wpisu do KRS (co może wzmocnić Twoją wiarygodność w oczach klientów).

Dodatkowo otrzymasz szerokie wsparcie dla Twojej działalności – m.in. przy rozliczeniach księgowych, ale także prawne czy promocyjne. Inkubatory często organizują również rozmaite darmowe szkolenia i warsztaty dla swoich członków, a nawet pomagają im pozyskiwać klientów.

Kolejną zaletą inkubatorów jest to, że wspierają one również w kwestiach lokalowych, oferując np. przestrzeń coworkingową lub, okazjonalnie, salę na spotkania z klientami. I choć w kontekście korepetycji jest to mało przydatna opcja, warto o niej pamiętać.

Do kogo skierowane są inkubatory przedsiębiorczości?

Oferta inkubatorów przedsiębiorczości jest dość zróżnicowana, przez co mogą z niej skorzystać beneficjenci z różnych grup. Ta opcja jest dostępna przede wszystkim dla:

  • młodzieży oraz studentów, którzy chcą rozpocząć działalność gospodarczą – im dedykowane są przede wszystkim AIP, czyli akademickie inkubatory przedsiębiorczości,

  • początkujących przedsiębiorców z sektora małych i średnich firm, którzy dopiero rozpoczynają działalność i potrzebują wsparcia.

Wynika więc z tego, że z takiej formy pomocy możesz skorzystać bez względu na wiek czy status zawodowy. Musisz jedynie wybrać właściwy dla siebie.

Jakie są typy inkubatorów przedsiębiorczości?

Instytucje te można podzielić przede wszystkim ze względu na cel i charakter działania. Z tej perspektywy można wyróżnić inkubatory zajmujące się:

  • tzw. preinkubacją, a więc wsparciem udzielanym osobom, które jeszcze nie założyły działalności gospodarczej i umożliwianiem działania „pod skrzydłami” inkubatora,

  • inkubacją, która oznacza wsparcie udzielane od momentu założenia działalności gospodarczej – np. lokalowe, rozliczeniowe czy prawne.

Pamiętaj, że większość inkubatorów „preinkubacyjnych” również zapewnia to wsparcie. Różnica polega jednak na tym, że w drugim przypadku częścią inkubatora możesz zostać również, prowadząc działalność całkowicie pod własnym szyldem. Wybór należy do Ciebie.

Najpopularniejsze inkubatory przedsiębiorczości to…

Studenci i absolwenci korzystają najczęściej z rozmaitych AIP, a więc akademickich inkubatorów przedsiębiorczości. Działają one zazwyczaj przy uczelniach wyższych i oferują szeroki zakres wsparcia preinkubacyjnego oraz doradztwo merytoryczne, warsztaty, szkolenia i znacznie więcej.

Jeśli nie chcesz lub nie możesz skorzystać z inkubatora akademickiego, do Twojej dyspozycji są m.in.:

  • Twój Startup – największy inkubator przedsiębiorczości w naszej części Europy, pod którego skrzydłami w 2018 roku rozwijało się ponad 2 800 startupów; oferuje kompleksowe wsparcie, podobnie jak AIP;

  • regionalne inkubatory przedsiębiorczości – otwierane np. przez samorządy oraz organizacje pozarządowe; rozejrzyj się w okolicy, aby dowiedzieć się, gdzie znajduje się najbliższy.

Zanim podpiszesz umowę z konkretnym inkubatorem, warto porównać ze sobą ich oferty i wybrać najkorzystniejszą.

Czy współpraca z inkubatorem ma same plusy?

Są również minusy tej formy prowadzenia działalności. Najważniejszy (choć wcale nie taki duży) to koszty. Inkubatory za swoje usługi pobierają określoną kwotę – to najczęściej maksymalnie ok. 200-300 zł miesięcznie. Suma ta jest nadal mniejsza niż wysokość składki ZUS, czy koszty wynajmu przestrzeni do coworkingu. 

Warto również pamiętać, że działanie w ramach inkubatora nieco komplikuje rozliczenia z klientami. To dlatego, że każda podpisywana przez Ciebie umowa, czy wystawiana faktura musi również zostać zatwierdzona przez inkubator.

Czy zatem jest to rozwiązanie dla Ciebie? Rozważ te kwestię i podejmij świadomą decyzję. A jeśli szukasz innej formy wsparcia, zainteresuj się również dofinansowaniem z urzędu pracy na działalność, o którym pisaliśmy w tym artykule.

e-korepetycje.net

Te artykuły też mogą Ci się spodobać

Cechy dobrego stylu wypowiedzi

Twój styl wypowiedzi nie jest najlepszy? Poniżej prezentujemy cztery obszary, nad którymi powinieneś popracować, aby stać się mistrzem języka.

Co zaproponować uczniom na nowy rok szkolny?

Chociaż mamy wakacje w pełni, Ty jako korepetytor doskonale wiesz, że kilka kolejnych tygodni upłynie bardzo szybko, a wrzesień zbliża się wielkimi krokami. A skoro tak, już teraz warto pomyśleć o kolejnym roku szkolnym. Twoja konkurencja na pewno nie śpi. Dlatego musisz znaleźć sposób, aby wyróżnić się na tle innych. Wbrew pozorom obniżanie cen za lekcje nie jest najlepszym rozwiązaniem. Zobacz, co zaproponować uczniom, aby wrócili do Ciebie we wrześniu.

Dodaj ogłoszenie
Najpopularniejsze artykuły
10 najlepszych aplikacji do nauki języków obcych

Znajomość języka obcego jest praktycznie niezbędna w dzisiejszym świecie. W poniższym tekście przedstawimy Wam 10 aplikacji mobilnych, które umożliwiają naukę różnych języków obcych.

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki?

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki? Ciężko na to pytanie odpowiedzieć, ponieważ na rynku jest bardzo dużo pozycji. Przedstawiamy subiektywną listę od naszego korepetytora.

Matura ustna z angielskiego - przydatne zwroty

Zebraliśmy zwroty z języka angielskiego, które musisz znać przed egzaminem ustnym.

Baza testów
Marketing internetowy w edukacji
Pobierz darmowe ebooki
i zapisz się na newsletter.
e-book




Raport cen korepetycji 2024