Chcesz chwilowo przerwać pracę korepetytora? Zobacz, co z działalnością

Praca korepetytora jest obecnie Twoim głównym zajęciem i prowadzisz je w ramach działalności gospodarczej, ale z jakichś przyczyn chcesz sobie zrobić przerwę? Jeśli tak, zapewne zastanawiasz się, co zrobić z działalnością. Masz do wyboru dwie opcje: zawieszenie lub zamknięcie. Sprawdź, która będzie dla Ciebie lepsza i… czy to na pewno jedyne wyjście z sytuacji.

Udzielanie korepetycji w ramach prowadzonej działalności gospodarczej to dobre rozwiązanie zwłaszcza wtedy, gdy prowadzisz wiele lekcji tygodniowo i chcesz się w wygodny sposób rozliczać z urzędem skarbowym (a także z klientami). Gdy jednak liczba lekcji spada – bez względu na powód – koszty prowadzenia własnej firmy mogą być zbyt wysokie, zwłaszcza gdy nie obejmuje Cię już tzw. „mały ZUS”.

Jeśli masz pewność, że w najbliższym czasie sytuacja raczej się nie zmieni i nie będziesz pracować jako korepetytor, możesz:

 • zawiesić działalność gospodarczą (na określony lub nieokreślony czas),

 • definitywnie zamknąć działalność gospodarczą.

Zamknięcie działalności a zawieszenie

Obie decyzje niosą za sobą określone skutki prawne i finansowe. Jakie? W obu przypadkach następuje:

 • zakończenie obowiązku odprowadzania zaliczek na poczet podatku dochodowego,

 • wyrejestrowanie działalności z ZUS – co przekłada się na zakończenie (lub zawieszenie) obowiązku płacenia składek ubezpieczeniowych.

W konsekwencji tracisz prawo do świadczeń zdrowotnych z tytułu prowadzonej działalności – po upływie 30 dni od opłacenia ostatniej składki zdrowotnej. Pamiętaj o tym, zwłaszcza jeśli nie jesteś ubezpieczony z tego tytułu w żaden inny sposób. Aby uniknąć problemów, możesz zdecydować się na opłacanie dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego w ZUS.

Jakie zatem są różnice? Podstawowa jest dość oczywista – gdy działalność zawiesisz, łatwiej będzie Ci do niej powrócić we wcześniejszym kształcie. Odwieszenie zajmie Ci mniej czasu niż założenie nowej firmy. Ale uwaga! Jeśli zdecydujesz się zawiesić działalność, w okresie zawieszenia nie możesz:

 • wykonywać działalności gospodarczej i uzyskiwać z tego tytułu przychodów,

 • wykonywać w ramach umowy o dzieło lub umowy zlecenia tych samych usług, które świadczyłaby Twoja firma – a więc udzielać korepetycji.

Możesz za to uzyskiwać przychody z innych źródeł, np. z tytułu umowy o pracę jako nauczyciel.

Wybrać zawieszenie czy zamknięcie działalności?

Decyzję musisz podjąć samodzielnie – w zależności od tego, jaka jest Twoja sytuacja.

 • Jeżeli chcesz lub musisz zrobić sobie tylko kilka miesięcy przerwy, lepszym rozwiązaniem będzie zawieszenie działalności. Pozbędziesz się wszystkich obowiązków finansowych związanych z jej prowadzeniem, a jednocześnie podtrzymasz ciągłość marki i oszczędzisz sobie dodatkowych komplikacji.

 • Jeśli chcesz ograniczyć działalność korepetytorską lub zacząć udzielać lekcji np. w ramach umowy zlecenia – zamknij działalność. To również lepsze rozwiązanie wówczas, gdy planujesz naprawdę długą przerwę i nie jesteś do końca pewien, czy powrócisz do prowadzenia firmy.

Pamiętaj: 1 kwietnia 2018 roku weszły w życie nowe przepisy, zgodnie z którymi działalność gospodarczą możesz zawiesić na czas nieokreślony (a nie max. na 24 miesiące, jak to było wcześniej). Wyjątkiem są spółki zarejestrowane w KRS.

Jak zawiesić działalność?

Zawieszenie działalności gospodarczej jest proste. Możesz to zrobić:

 • elektronicznie – na stronie internetowej CEIDG,

 • osobiście we właściwym urzędzie gminy,

 • listownie – ale wówczas przed wysłaniem listu musisz uzyskać potwierdzenie notarialne autentyczności Twojego podpisu.

Jeżeli wniosek zostanie wypełniony poprawnie, otrzymasz potwierdzenie jego przyjęcia. Urząd w Twoim imieniu prześle również tę informację do urzędu skarbowego, urzędu statystycznego oraz ZUS.

A gdy zechcesz wznowić działalność, dokonasz tego dokładnie tą samą drogą. Zarówno zawieszenie, jak i wznowienie działalności nie wiąże się z koniecznością uiszczenia dodatkowych opłat.

Czy zawieszenie działalności to na pewno najlepsze rozwiązanie?

Czy jesteś pewien, że zawieszenie działalności korepetytorskiej jest najkorzystniejszym wyjściem z sytuacji? Być może wcale nie musisz przerywać pracy w tym zakresie? Czasem – zwłaszcza jeśli problemem jest np. brak czasu – wystarczy przeorganizować sposób działania, aby nie pozbawiać się dodatkowych dochodów. Jeśli to również Twoje zmartwienie, zastanów się np. nad:

 • zmniejszeniem liczby korepetycji – zostaw tylko te ze „stałymi” uczniami, które przynoszą Ci pewny dochód,

 • zmianą godzin pracy – być może uda Ci się udzielać lekcji np. w weekendy, wcześnie rano lub wieczorami? Te terminy są bardzo popularne wśród uczniów i z łatwością znajdziesz chętnych na zajęcia.

Pewne jest jedno: zanim podejmiesz ostateczną decyzję – przekalkuluj dobrze zyski oraz straty, jakie będą jej konsekwencją. I pamiętaj: do korepetycji zawsze możesz wrócić!

Te artykuły też mogą Ci się spodobać

Coś dla tłumaczy...

Została uruchomiona nowa wersja serwisu e-tlumacze.net uwzględniając uwagi użytkowników aby jeszcze lepiej spełnić oczekiwania tłumaczy.

Pokochać matematykę, czyli jak liczyć łatwo i przyjemnie

„Liczby rządzą światem” (Pitagoras), ale niestety „Do poznania matematyki nie prowadzi królewska droga” (Euklides). Wnikanie w tajniki nauk ścisłych, to dla niektórych osób banalne zadanie, ale są i tacy, dla których to arcytrudny wyczyn. Uczenie się matematyki już od najmłodszych lat pozwala na rozwijanie wzroku, słuchu, mowy, pamięci fotograficznej i myślenia operacyjnego. Im częściej obcuje się z liczbami, tym szybciej rozszyfrowuje się rządzące nimi reguły. Jak tego dokonać?

Dodaj ogłoszenie
Najpopularniejsze artykuły
10 najlepszych aplikacji do nauki języków obcych

Znajomość języka obcego jest praktycznie niezbędna w dzisiejszym świecie. W poniższym tekście przedstawimy Wam 10 aplikacji mobilnych, które umożliwiają naukę różnych języków obcych.

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki?

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki? Ciężko na to pytanie odpowiedzieć, ponieważ na rynku jest bardzo dużo pozycji. Przedstawiamy subiektywną listę od naszego korepetytora.

Matura ustna z angielskiego - 50 przydatnych zwrotów

Zebraliśmy 50 zwrotów z języka angielskiego, które musisz znać przed egzaminem ustnym.

Baza testów
Pobierz darmowy e-book
i zapisz się na newsletter.
e-book
Pobierz darmowy e-book
i zapisz się na newsletter.
E-book Zawód: Korepetytor

Dowiedz się więcej o tej publikacji