Jesteś emerytowanym nauczycielem? Zobacz, jak zacząć udzielać korepetycji

Wielu nauczycielom, którzy przez „całe życie” pracowali się w szkole, trudno jest po przejściu na emeryturę nagle stracić kontakt z uczniami i zmienić swoje życie o 180 stopni. Jeśli jesteś jedną z takich osób, zastanów się, czy na pewno chcesz przestać już uczyć? A może lepszym rozwiązaniem będzie udzielanie lekcji prywatnych? To bardzo ciekawy pomysł również (a może zwłaszcza!) na emeryturze. Dowiedz się, dlaczego warto wziąć go pod uwagę i jak rozpocząć udzielanie korepetycji.

Emerytowany nauczyciel – korepetytor: dlaczego warto?

Udzielanie korepetycji niesie za sobą wiele korzyści, zwłaszcza dla emerytowanego nauczyciela. Jako osoba, która spędziła wiele lat ucząc, masz:

  • niezbędną wiedzę – gromadzona latami, jest niezwykle wszechstronna, a zarazem pogłębiona,

  • ogromne doświadczenie dydaktyczne – doskonale wiesz, w jaki sposób wytłumaczyć uczniowi nawet najtrudniejsze zagadnienie.

Do tego dochodzi spora ilość wolnego czasu, która pojawiła się w momencie przejścia na emeryturę. Nie marnuj tego potencjału – zwłaszcza, że zapotrzebowanie na korepetycje rośnie z roku na rok. Możesz więc zyskać dodatkowe źródło zarobku, a jednocześnie stale podsycać swoją pasję.

Pamiętaj również, że:

  • praca korepetytora nie będzie dla Ciebie uciążliwa – możesz dostosować godziny i dni spotkań z uczniami do swojego rytmu dnia i uczyć tyle, ile chcesz, choćby to było kilka godzin tygodniowo,

  • w świecie nowoczesnej edukacji będzie Ci łatwo pozyskać uczniów – zwłaszcza, jeżeli zdecydujesz się na udzielanie lekcji on-line. Wbrew pozorom, to proste nawet dla osób, które nie znają się dobrze na komputerach,

  • jako emeryt możesz korzystnie rozliczać pracę jako korepetytor – możesz to zrobić np. w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej. Wówczas będziesz zobowiązany wyłącznie do opłacania składki zdrowotnej (odliczysz ją niemal w całości od podatku w rozliczeniu rocznym) oraz podatków – w ramach karty podatkowej będzie to relatywnie niewielka kwota.

Jak zacząć pracę jako korepetytor?

Zanim zaczniesz poszukiwania uczniów, odpowiedz sobie na kilka kluczowych pytań organizacyjnych:

  • komu chcesz oferować swoje lekcje?

Jeśli byłeś nauczycielem przedmiotu szkolnego w szkole średniej, tak naprawdę możesz skierować swoje lekcje do uczniów na każdym etapie edukacyjnym. Pamiętaj jednak, że najwięcej zainteresowanych znajdziesz wśród uczniów kończących szkołę podstawową lub średnią – oni przygotowują się do ważnych egzaminów.

Jeżeli jednak np. większość lat pracy spędziłeś ucząc w szkołach podstawowych lub gimnazjach, możesz potrzebować czasu, aby odświeżyć wiedzę i zakres wymagań dydaktycznych, które pojawiają się w ramach edukacji na poziomie szkół ponadpodstawowych.

  • czego chcesz uczyć?

Przykładowo, jeśli w szkole uczyłeś fizyki, zapewne masz pewne kompetencje, aby pomagać uczniom w nauce matematyki lub innych przedmiotów pokrewnych. Rozważ zatem rozszerzenie zakresu tematycznego korepetycji.

  • ile czasu chcesz i możesz poświęcać korepetycjom tygodniowo?

Pamiętaj przy tym, że Twoi uczniowie będą chcieli odbywać lekcje głównie po południu oraz wieczorami. Czy zatem będziesz w stanie poświęcić im każde popołudnie od poniedziałku do piątku, czy może tylko 2-3 dni? A może dobrym rozwiązaniem będą lekcje w sobotnie poranki lub popołudnia?

Nie porywaj się przy tym z motyką na słońce: praca korepetytora powinna być dla Ciebie przyjemnością i nie warto się nią przeciążać. Dlatego wyraźnie określ sobie limit, który pozwoli Ci się cieszyć pełnią życia na emeryturze.

  • gdzie chcesz uczyć?

Jeśli mieszkasz w mieście, prawdopodobnie łatwo będzie Ci znaleźć grupę uczniów mieszkających blisko Ciebie. Im możesz udzielać lekcji np. w swoim domu – w ten sposób unikniesz straty czasu oraz wysiłku związanego z docieraniem do każdego z nich. Na emeryturze to szczególnie ważne. Nie zapominaj jednak, że lekcji możesz udzielać również przez Internet – np. za pośrednictwem darmowych komunikatorów, takich jak Skype. To coraz popularniejsza forma pracy dla korepetytorów!

Kiedy już określisz swoje możliwości, zakres oferty oraz sposób udzielania lekcji, czas przystąpić do poszukiwania uczniów.

Jak znaleźć uczniów na korepetycje?

Emerytowany nauczyciel zyskuje wiele możliwości poszukiwania uczniów na swoje lekcje. Możesz np.:

  • przekazać informację o tym, że udzielasz korepetycji tzw. „pocztą pantoflową” – wykorzystaj np. kontakty z byłymi uczniami, gronem pedagogicznym z Twojej szkoły czy innymi osobami ze społeczności lokalnej. Sama renoma nauczyciela powinna przyciągnąć zainteresowanych,

  • przygotować papierowe ogłoszenia – warto je rozwiesić np. na słupach i tablicach ogłoszeniowych w newralgicznych miejscach miasta, tj. przy szkołach, a także na przystankach autobusowych i w tym podobnych lokalizacjach,

  • ogłosić się online – to przydatne bez względu na to, czy chcesz udzielać lekcji przez Internet, czy nie. Dzięki takiemu ogłoszeniu uczniowie szybko Cię znajdą i zapiszą się na zajęcia.

W zależności od tego, ile godzin tygodniowo poświęcisz na tę dodatkową pracę, możesz znacząco dorobić do emerytury, a jednocześnie pozostać w pełni aktywnym przez wiele lat. Wykorzystaj zatem swój potencjał i podziel się wiedzą oraz umiejętnościami z młodszym pokoleniem!

e-korepetycje.net

Te artykuły też mogą Ci się spodobać

Jak prowadzić korepetycje online?

W dobie powszechnego dostępu do internetu, korepetycje online stają się coraz popularniejszą formą nauki. Wbrew powszechnej opinii, nie jest to rozwiązanie tylko i wyłącznie do nauki języków obcych.

Jak zorganizować miejsce korepetycji w domu?

Korepetytorzy głównie prowadzą zajęcia w domu ucznia lub przyjmują ucznia u siebie. Jak zorganizować miejsce do prowadzenia zajęć u siebie w domu?

Dodaj ogłoszenie
Najpopularniejsze artykuły
10 najlepszych aplikacji do nauki języków obcych

Znajomość języka obcego jest praktycznie niezbędna w dzisiejszym świecie. W poniższym tekście przedstawimy Wam 10 aplikacji mobilnych, które umożliwiają naukę różnych języków obcych.

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki?

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki? Ciężko na to pytanie odpowiedzieć, ponieważ na rynku jest bardzo dużo pozycji. Przedstawiamy subiektywną listę od naszego korepetytora.

Matura ustna z angielskiego - przydatne zwroty

Zebraliśmy zwroty z języka angielskiego, które musisz znać przed egzaminem ustnym.

Baza testów
Marketing internetowy w edukacji
Pobierz darmowe ebooki
i zapisz się na newsletter.
e-book




Raport cen korepetycji 2024