Emeryt-korepetytor: czym przekonać uczniów do zapisania się na lekcje?

Coraz więcej osób na emeryturze decyduje się udzielać korepetycji. Jesteś jedną z nich? A może dopiero rozważasz tę dodatkową formę zarabiania? Jeśli tak, możesz mieć wątpliwości, czym przekonać do siebie uczniów – zwłaszcza w dobie dużej konkurencji na rynku. Dobra wiadomość jest taka, że nie masz się czego obawiać. Korepetytor-emeryt ma wiele do zaoferowania klientom. Oto najważniejsze przewagi konkurencyjne, które warto podkreślać.

Czasy, w których osoby starsze były postrzegane gorzej niż inne ze względu na swój wiek powoli odchodzą do lamusa. Dziś granica „starości” zdaje się przesuwać w górę, a wiek 60+ przestaje być okresem, w którym przestaje się żyć w pełni aktywnie. Jeśli i Ty, mimo osiągnięcia wieku emerytalnego, nie chcesz przerywać aktywności zawodowej – wykorzystaj możliwości, jakie dają korepetycje. Korzyści odniesiecie i Ty, i Twoi uczniowie.

Ty:

  • zyskasz dodatkowe źródło przychodów i, de facto, możliwość decydowania o tym, jaka będzie ich wysokość,

  • możesz, udzielając korepetycji, pracować w elastycznych godzinach, dopasowanych do Twoich możliwości i innych planów,

  • zyskujesz dodatkowe ulgi – w tym zwolnienie z konieczności opłacania składek na ubezpieczenie społeczne od uzyskiwanego przychodu,

  • możesz nadal rozwijać swoje pasje i zachować aktywność zawodową.

A jak przekonać uczniów, aby wybrali lekcje właśnie z Tobą?

Doświadczenie to Twoja ogromna przewaga

Bez względu na to, czy przed przejściem na emeryturę byłeś zawodowym nauczycielem (a to największa grupa wśród korepetytorów-emerytów), czy nie, za Tobą ogromne doświadczenie teoretyczne i praktyczne. Pamiętaj, że lekcji możesz udzielać z zakresu, w którym masz największą wiedzę i umiejętności. Nie muszą to być przedmioty szkolne – coraz większą popularnością cieszą się nietypowe zajęcia, np. z robótek ręcznych, zajęć typu DIY, składania modeli czy gry w szachy. Bez względu na to, w której z nich jesteś ekspertem – doświadczenie to ogromna przewaga nad młodymi nauczycielami.

Elastyczne godziny zajęć

Korepetycji zazwyczaj udziela się w godzinach popołudniowych i wieczornych – to wtedy Twoi uczniowie mają czas, który mogą poświęcić na dodatkową naukę. Nie jest tak jednak zawsze. Być może znajdziesz klientów, których będą interesowały zajęcia wczesnym porankiem lub w środku dnia? Jako osobie na emeryturze będzie Ci łatwiej dopasować swój dnia do potrzeb uczniów – także wówczas, gdy będą się one zmieniały.

Korzystne ceny

Z uwagi na to, że możesz się rozliczać z korepetycji na korzystnych warunkach – bez względu na to, czy wybierzesz umowy cywilnoprawne, czy działalność gospodarczą – możesz również zaoferować uczniom konkurencyjne stawki za lekcje. Ale uwaga! Wcale nie oznacza to, że powinieneś schodzić znacznie poniżej tych obowiązujących na rynku. Jeśli jednak możesz, pozwól sobie obniżyć opłatę za lekcje np. o 15-20% w stosunku do standardowej oferty. To może być argument, który skłoni uczniów do częstszych lub dłuższych spotkań z Tobą.

Cierpliwość

Często mówi się, że z wiekiem nabiera się mądrości i cierpliwości. Jeśli jesteś osobą, która „przeżyła swoje” jako rodzic, a może również jako dziadek lub babcia – zapewne masz niemal niewyczerpywane pokłady cierpliwości. Możesz również podchodzić do lekcji z większym spokojem niż młodzi nauczyciele – przekazując wiedzę powoli, ale dokładnie. Taka osobowość to prawdziwy skarb u korepetytora. Być może to właśnie Ty będziesz osobą, która „dotrze” do ucznia mającego problemy z matematyką czy gramatyką j. niemieckiego?

Autorytet

Rodzice, którzy poszukują korepetytorów dla swoich uczniów – zwłaszcza nastolatków, często chcą nawiązywać współpracę ze starszymi nauczycielami. Dlaczego? Choć nie zawsze tak jest, często zdarza się, że młodsi korepetytorzy, np. studenci, mają kłopot z utrzymaniem porządku na lekcji i wyrobieniem sobie autorytetu, który sprawiłby, że ich uczeń będzie wykonywał mu powierzone zadania. Duża różnica wieku działa w tym przypadku na korzyść, ponieważ – z psychologicznego punktu widzenia – Twojemu uczniowi będzie raczej trudniej znaleźć wymówkę, z powodu której nie odrobił zadanej przez Ciebie pracy domowej.

Ciekawe dziedziny, z których możesz udzielać korepetycji

Korepetycje wykraczają dziś, i to znacząco, poza świat edukacji szkolnej. Wiele osób wyraża zainteresowanie do niedawna zapomnianymi dziedzinami – np. hafciarstwem czy snycerstwem (stuka rzeźbienia w drewnie). Wśród osób z młodszego pokolenia można ze świecą szukać ekspertów w tym zakresie. Jednak wśród seniorów nie brakuje mistrzów, którzy z chęcią podzielą się tajnikami swojego rzemiosła z zainteresowanymi osobami. Jeśli jesteś jedną z takich osób, koniecznie zacznij udzielać lekcji. Dzięki temu nie tylko zarobisz, ale i przyłożysz swoją cegiełkę do tego, aby powoli zapominane dziedziny nie odeszły do przeszłości.

Korepetytor-emeryt ma wiele do zaoferowania rynkowi. Warto więc wykorzystać tę szansę – z korzyścią dla siebie oraz dla uczniów!

Te artykuły też mogą Ci się spodobać

15 rzeczy, których unika dobry korepetytor

Zawód korepetytora wiąże się z ogromną odpowiedzialnością. Od jakości Twojej pracy w dużym stopniu zależy to, jak uczniowie przyswoją potrzebne im informacje – bez względu na przedmiot, z którego udzielasz lekcji. Jakich błędów unikać? Poznaj te najbardziej typowe.

Pakiety lekcji – czy, kiedy i dlaczego się to opłaca?

Jeśli należysz do grona regularnych czytelników naszego bloga (do czego zachęcamy!), zapewne udało Ci się zauważyć, że dość często wspominamy o oferowaniu uczniom pakietów lekcji. Dziś to właśnie ten temat bierzemy pod lupę. Dowiedz się, czym dokładniej są pakiety lekcji, w jaki sposób je wprowadzić oraz dlaczego i kiedy się to opłaca.

Dodaj ogłoszenie
Najpopularniejsze artykuły
10 najlepszych aplikacji do nauki języków obcych

Znajomość języka obcego jest praktycznie niezbędna w dzisiejszym świecie. W poniższym tekście przedstawimy Wam 10 aplikacji mobilnych, które umożliwiają naukę różnych języków obcych.

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki?

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki? Ciężko na to pytanie odpowiedzieć, ponieważ na rynku jest bardzo dużo pozycji. Przedstawiamy subiektywną listę od naszego korepetytora.

Matura ustna z angielskiego - 50 przydatnych zwrotów

Zebraliśmy 50 zwrotów z języka angielskiego, które musisz znać przed egzaminem ustnym.

Baza testów
Pobierz darmowe ebooki
i zapisz się na newsletter.
e-book