Z jakich przedmiotów może udzielać korepetycji student?

Jesteś studentem? Jeśli tak, zapewne zastanawiasz się, w jaki sposób możesz sobie dorobić. Dobrym sposobem, który daje Ci dużą elastyczność, swobodę działania, ale i szansę na rozwój, są korepetycje. Zastanawiasz się, z czego możesz ich udzielać i komu? Wbrew pozorom, zakres możliwości wcale nie jest zawężony do typowo szkolnych przedmiotów. Sprawdź nasze propozycje i zainspiruj się.

Rynek korepetycji w ostatnich latach niesamowicie się zmienił. O ile jakiś czas temu rzeczywiście popyt na dodatkowe lekcje istniał głównie wśród uczniów szkół podstawowych i średnich, o tyle dziś potrzebę samorozwoju – w ramach zajęć indywidualnych – wykazuje znacznie szersze grono osób. Właśnie dlatego masz jako student tak szerokie możliwości działania. A jakie konkretnie?

Jeśli przedmioty szkolne, to jakie?

Lekcje dla uczniów szkół podstawowych i średnich to już nie jedyna, ale nadal bardzo atrakcyjna nisza dla studenta-korepetytora. Ich rodzice mogą spojrzeć na Twoją ofertę przychylnym okiem m.in. w nadziei, że nawiążesz partnerską relację z uczniami, a także, iż Twoja wiedza będzie „świeża” i aktualna. Pytanie jednak: z jakich przedmiotów możesz udzielać lekcji? Najważniejsze, aby nie porywać się z motyką na słońce. Nawet jeśli w szkole byłeś w gronie prymusów i dobrze radziłeś sobie z większością przedmiotów, raczej nie ze wszystkich będziesz w stanie udzielać lekcji.

Zastanów się zatem, które:

  • szkolne przedmioty są Twoją największą siłą – mogą to być np. te, które zdałeś na maturze w wymiarze rozszerzonym z dobrym wynikiem,

  • są powiązane z Twoim kierunkiem studiów – przykładowo, jeżeli wybrałeś kierunek ścisły lub ekonomiczny, poradzisz sobie zapewne z korepetycjami z matematyki, ale już z tymi z j. polskiego niekoniecznie,

  • interesują Cię – pasja to ważny czynnik wpływający na jakość Twoich lekcji. Im bardziej zarazisz nią swoich uczniów, tym chętniej będą korzystać z zajęć.

Pamiętaj, że studiowanie na kierunku powiązanym w jakimś stopniu z określonymi przedmiotami szkolnymi to dobry argument w ofercie!

Ucz innych studentów!

Druga nisza, na której możesz poszukać uczniów, to Twój uniwersytet. To jednak raczej nie propozycja dla studentów pierwszego roku, a tych wyższych. Czujesz się „mistrzem” z jakiegoś przedmiotu, który wydaje się zmorą dla większości studiujących. Wiesz, jak objaśnić jego zawiłości? Masz dobre notatki, które możesz wykorzystać w roli materiałów dydaktycznych? Zaoferuj swoje usługi! Choć korepetycje dla innych studentem będą raczej formą dorobienia w okolicach zbliżającej się sesji, to zawsze dodatkowa szansa dla Ciebie!

Nieoczywiste przedmioty – ogromny potencjał

Jeśli myślisz, że możliwości związane z uczeniem innych kończą się na stereotypowo rozumianych korepetycjach… czytaj dalej! To dopiero czubek góry lodowej opcji, które przed Tobą stoją. Czego jeszcze możesz uczyć?

  • Nietypowe języki obce

Znasz dobrze oryginalny język obcy – np. japoński, koreański, arabski czy portugalski? Jeśli tak, podziel się tymi umiejętnościami z innymi! Pamiętaj jednak, aby – o ile nie masz wykształcenia filologicznego w tym kierunku ani go nie zdobywasz – przyjrzeć się temu językowi od strony gramatyki dla obcokrajowców albo… zaoferować jedynie konwersacje.

  • Język polski dla obcokrajowców

Coraz więcej pojawia się osób, które chcą się uczyć polskiego, również on-line. Możesz zaoferować swoje usługi w tym zakresie. Mogą to być jednak raczej tylko zajęcia w formie konwersacji, ponieważ aby wytłumaczyć zawiłości gramatyki polskiej, musiałbyś ukończyć np. odpowiednie studia podyplomowe w tym zakresie.

  • Umiejętności z zakresu DIY

Umiesz robić na drutach? Haftować? Przygotowywać dekoracje decoupage? A może znasz się na stolarstwie? To tylko kilka przykładów zajęć praktycznych, które mogą wzbudzić zainteresowania potencjalnych uczniów.

  • Zajęcia sportowe

A może Twoją pasją jest sport? Treningi biegania, jogi, jazdy na rolkach, wrotkach, deskorolce, wspinaczki górskiej, pływania, nordic walking… możliwości w tym zakresie są niemal nieograniczone. Im bardziej nietypowa, a zarazem modna dyscyplina, tym większe szanse na znalezienie klientów.

  • Język migowy

Coraz popularniejszy i coraz milej widziany u kandydatów na stanowiska związane z obsługą klientów. A skoro tak – popyt na korepetycje z tego zakresu rośnie. Jeżeli znasz język migowy, punkt dla Ciebie. Naucz go innych i zarób na tym!

  • Obsługa komputera

Skieruj swoją propozycję do seniorów, którym trudniej niż młodszemu pokoleniu przychodzi korzystanie z nowoczesnych technologii. Osoby starsze coraz chętniej szukają lekcji, które pozwolą się im krok po kroku zapoznać np. z obsługą e-maila, portali społecznościowych czy wyszukiwarki Google. Jeśli masz wystarczająco dużo cierpliwości, to może być pomysł dla Ciebie.

A jeżeli znasz świat IT na bardziej zaawansowanym poziomie, może zaoferujesz lekcje z zakresu programowania czy tworzenia grafiki komputerowej?

Czy to wszystkie opcje i możliwości? Absolutnie nie. Jak jednak widzisz, tak naprawdę wystarczy, że znajdziesz dziedziny, w których jesteś dobry, aby zwiększyć szanse na znalezienie uczniów. Do dzieła!

Te artykuły też mogą Ci się spodobać

Korepetycje – moda czy konieczność?

Kiedyś nauczyciel pracował tylko w szkole i nie miał żadnego dodatkowego oraz dochodowego zajęcia. We współczesnych czasach prywatne lekcje to niemalże drugi etat pedagoga. Korepetycji udzielają też studenci, sami uczniowie, eksperci w jakiejś dziedzinie. Żyjemy w rzeczywistości, w której panuje pogoń za karierą, pieniędzmi, wykształceniem. Żeby osiągnąć te cele niezbędne jest uczęszczanie na korepetycje czy może to tylko chwilowa moda?

Jak napisać biznesplan korepetytora

Mamy nadzieję, że te kilka informacji na temat biznesplanu przekona Cię, że niezależnie od tego, czy już prowadzisz biznes, czy dopiero przymierzasz się do jego założenia, przygotowanie go pozwoli Ci na lepsze zarządzanie firmą oraz sprawdzenia, czy zmierza ona w dobrym kierunku.

Dodaj ogłoszenie
Najpopularniejsze artykuły
10 najlepszych aplikacji do nauki języków obcych

Znajomość języka obcego jest praktycznie niezbędna w dzisiejszym świecie. W poniższym tekście przedstawimy Wam 10 aplikacji mobilnych, które umożliwiają naukę różnych języków obcych.

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki?

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki? Ciężko na to pytanie odpowiedzieć, ponieważ na rynku jest bardzo dużo pozycji. Przedstawiamy subiektywną listę od naszego korepetytora.

Matura ustna z angielskiego - przydatne zwroty

Zebraliśmy zwroty z języka angielskiego, które musisz znać przed egzaminem ustnym.

Baza testów
e-korepetycje.net
Marketing internetowy w edukacji
Raport cen korepetycji 2023