Z jakich przedmiotów może udzielać korepetycji student?

Jesteś studentem? Jeśli tak, zapewne zastanawiasz się, w jaki sposób możesz sobie dorobić. Dobrym sposobem, który daje Ci dużą elastyczność, swobodę działania, ale i szansę na rozwój, są korepetycje. Zastanawiasz się, z czego możesz ich udzielać i komu? Wbrew pozorom, zakres możliwości wcale nie jest zawężony do typowo szkolnych przedmiotów. Sprawdź nasze propozycje i zainspiruj się.

Rynek korepetycji w ostatnich latach niesamowicie się zmienił. O ile jakiś czas temu rzeczywiście popyt na dodatkowe lekcje istniał głównie wśród uczniów szkół podstawowych i średnich, o tyle dziś potrzebę samorozwoju – w ramach zajęć indywidualnych – wykazuje znacznie szersze grono osób. Właśnie dlatego masz jako student tak szerokie możliwości działania. A jakie konkretnie?

Jeśli przedmioty szkolne, to jakie?

Lekcje dla uczniów szkół podstawowych i średnich to już nie jedyna, ale nadal bardzo atrakcyjna nisza dla studenta-korepetytora. Ich rodzice mogą spojrzeć na Twoją ofertę przychylnym okiem m.in. w nadziei, że nawiążesz partnerską relację z uczniami, a także, iż Twoja wiedza będzie „świeża” i aktualna. Pytanie jednak: z jakich przedmiotów możesz udzielać lekcji? Najważniejsze, aby nie porywać się z motyką na słońce. Nawet jeśli w szkole byłeś w gronie prymusów i dobrze radziłeś sobie z większością przedmiotów, raczej nie ze wszystkich będziesz w stanie udzielać lekcji.

Zastanów się zatem, które:

  • szkolne przedmioty są Twoją największą siłą – mogą to być np. te, które zdałeś na maturze w wymiarze rozszerzonym z dobrym wynikiem,

  • są powiązane z Twoim kierunkiem studiów – przykładowo, jeżeli wybrałeś kierunek ścisły lub ekonomiczny, poradzisz sobie zapewne z korepetycjami z matematyki, ale już z tymi z j. polskiego niekoniecznie,

  • interesują Cię – pasja to ważny czynnik wpływający na jakość Twoich lekcji. Im bardziej zarazisz nią swoich uczniów, tym chętniej będą korzystać z zajęć.

Pamiętaj, że studiowanie na kierunku powiązanym w jakimś stopniu z określonymi przedmiotami szkolnymi to dobry argument w ofercie!

Ucz innych studentów!

Druga nisza, na której możesz poszukać uczniów, to Twój uniwersytet. To jednak raczej nie propozycja dla studentów pierwszego roku, a tych wyższych. Czujesz się „mistrzem” z jakiegoś przedmiotu, który wydaje się zmorą dla większości studiujących. Wiesz, jak objaśnić jego zawiłości? Masz dobre notatki, które możesz wykorzystać w roli materiałów dydaktycznych? Zaoferuj swoje usługi! Choć korepetycje dla innych studentem będą raczej formą dorobienia w okolicach zbliżającej się sesji, to zawsze dodatkowa szansa dla Ciebie!

Nieoczywiste przedmioty – ogromny potencjał

Jeśli myślisz, że możliwości związane z uczeniem innych kończą się na stereotypowo rozumianych korepetycjach… czytaj dalej! To dopiero czubek góry lodowej opcji, które przed Tobą stoją. Czego jeszcze możesz uczyć?

  • Nietypowe języki obce

Znasz dobrze oryginalny język obcy – np. japoński, koreański, arabski czy portugalski? Jeśli tak, podziel się tymi umiejętnościami z innymi! Pamiętaj jednak, aby – o ile nie masz wykształcenia filologicznego w tym kierunku ani go nie zdobywasz – przyjrzeć się temu językowi od strony gramatyki dla obcokrajowców albo… zaoferować jedynie konwersacje.

  • Język polski dla obcokrajowców

Coraz więcej pojawia się osób, które chcą się uczyć polskiego, również on-line. Możesz zaoferować swoje usługi w tym zakresie. Mogą to być jednak raczej tylko zajęcia w formie konwersacji, ponieważ aby wytłumaczyć zawiłości gramatyki polskiej, musiałbyś ukończyć np. odpowiednie studia podyplomowe w tym zakresie.

  • Umiejętności z zakresu DIY

Umiesz robić na drutach? Haftować? Przygotowywać dekoracje decoupage? A może znasz się na stolarstwie? To tylko kilka przykładów zajęć praktycznych, które mogą wzbudzić zainteresowania potencjalnych uczniów.

  • Zajęcia sportowe

A może Twoją pasją jest sport? Treningi biegania, jogi, jazdy na rolkach, wrotkach, deskorolce, wspinaczki górskiej, pływania, nordic walking… możliwości w tym zakresie są niemal nieograniczone. Im bardziej nietypowa, a zarazem modna dyscyplina, tym większe szanse na znalezienie klientów.

  • Język migowy

Coraz popularniejszy i coraz milej widziany u kandydatów na stanowiska związane z obsługą klientów. A skoro tak – popyt na korepetycje z tego zakresu rośnie. Jeżeli znasz język migowy, punkt dla Ciebie. Naucz go innych i zarób na tym!

  • Obsługa komputera

Skieruj swoją propozycję do seniorów, którym trudniej niż młodszemu pokoleniu przychodzi korzystanie z nowoczesnych technologii. Osoby starsze coraz chętniej szukają lekcji, które pozwolą się im krok po kroku zapoznać np. z obsługą e-maila, portali społecznościowych czy wyszukiwarki Google. Jeśli masz wystarczająco dużo cierpliwości, to może być pomysł dla Ciebie.

A jeżeli znasz świat IT na bardziej zaawansowanym poziomie, może zaoferujesz lekcje z zakresu programowania czy tworzenia grafiki komputerowej?

Czy to wszystkie opcje i możliwości? Absolutnie nie. Jak jednak widzisz, tak naprawdę wystarczy, że znajdziesz dziedziny, w których jesteś dobry, aby zwiększyć szanse na znalezienie uczniów. Do dzieła!

Te artykuły też mogą Ci się spodobać

Jak zdobywać nowych uczniów poprzez swoich obecnych?

W przypadku branży korepetytorskiej należy jednak mieć świadomość tego, że raz pozyskany klient nie pozostanie wierny Waszym usługom na zawsze. Jak zatem utrzymać przy sobie ucznia, a jak pozyskać nowego?

Masz pasję? Przekuj ją w sposób na zarabianie

Zacznij się dzielić swoim hobby z innymi. Udzielając korepetycji, upieczesz dwie pieczenie na jednym ogniu – pogłębisz swoje zainteresowania i zyskasz dodatkowy, a może nawet główny, dochód.

Dodaj ogłoszenie
Najpopularniejsze artykuły
10 najlepszych aplikacji do nauki języków obcych

Znajomość języka obcego jest praktycznie niezbędna w dzisiejszym świecie. W poniższym tekście przedstawimy Wam 10 aplikacji mobilnych, które umożliwiają naukę różnych języków obcych.

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki?

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki? Ciężko na to pytanie odpowiedzieć, ponieważ na rynku jest bardzo dużo pozycji. Przedstawiamy subiektywną listę od naszego korepetytora.

Matura ustna z angielskiego - 50 przydatnych zwrotów

Zebraliśmy 50 zwrotów z języka angielskiego, które musisz znać przed egzaminem ustnym.

Baza testów
Pobierz darmowy e-book
i zapisz się na newsletter.
e-book
Pobierz darmowy e-book
i zapisz się na newsletter.
E-book Zawód: Korepetytor

Dowiedz się więcej o tej publikacji