EKOrepetytor wpływa na swoje otoczenie

Aż by się chciało zaśpiewać: Mam tę moc, mam tę moc! O tak, korepetytor/nauczyciel ma ogromną moc i ogromny wpływ na swoich uczniów i podopiecznych. Dlaczego by tej mocy nie wykorzystać w propagowaniu dobrych prośrodowiskowych nawyków?! Oto kilka pomysłów na zaangażowanie społeczności szkolnej w walkę o lepsze (i czystsze) jutro!

1. Kosze do segregacji odpadów

Zacznijmy od podstaw… czyli od uczenia poprawnej segregacji odpadów i postawienia w szkole koszy przeznaczonych na różne frakcje odpadów, tj. tworzywa sztuczne i metale, papier, szkło, odpady organiczne (frakcja bio) i na końcu (najmniejszy!) pojemnik na odpady resztkowe (zmieszane) wraz z infografikami pomagającymi w podjęciu decyzji do którego kosza wrzucić dany odpad, np. z przykładowymi odpadami dla każdej frakcji. W związku z tym, że pomiędzy gminami mogą występować pewne różnice i niektóre odpady podlegają pod różne kategorie warto najpierw zapoznać się z lokalnymi regulacjami i zaleceniami (tu znajdziesz zbiór pomocnych infografik gotowych do wykorzystania: [1], [2]).

Bardzo ważnym zagadnieniem jest również uświadamianie dzieci i młodzieży na temat odpadów niebezpiecznych (np. leków, baterii, farb, większości żarówek [3]) i tzw. elektroodpadów, czyli zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. których nie wolno wyrzucać do żadnej z wymienionych powyżej frakcji odpadów, a które muszą być oddawane do specjalnych (gminnych/miejskich) punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (w skrócie PSZOK [4]). Dobrym pomysłem jest organizacja zbiórki takich odpadów lub postawienie specjalnego kosza na małe elektroodpady i baterie (przy okazji biorąc udział w konkursie, na przykład takim: [5]).

Temat segregowania odpadów można właściwie wpleść w każdy przedmiot szkolny. Nawet w język polski (co powiesz na konkurs poetycki “Na najbardziej porywający wiersz o segregacji odpadów”?), muzykę (Upcykling, czyli instrumenty muzyczne z odpadów), czy geografię (10 najbardziej zanieczyszczonych rzek świata i problem eksportu odpadów z kraju UE do Azji i Afryki)!

Dlaczego to takie ważne? Otóż edukowanie dzieci i młodzieży na temat prewencji powstawania odpadów, i w drugiej kolejności poprawnej segregacji już wygenerowanych odpadów to szansa na utrzymanie wyższego poziomu czystości w szkołach (i innych przestrzeniach publicznych), ale także w domach - bo często dzieci nabytą wiedzą dzielą się ze swoimi opiekunami no i ostatecznie również w środowisku naturalnym!

2. Givebox - punkt bezosobowej wymiany dóbr

Szkoła to wspaniałe miejsce na szerzenie idei dzielenia się i mądrego gospodarowania zasobami! I słowo zasoby może mieć dla każdego trochę inne znaczenie. Nietrudno wyobrazić sobie sytuację, gdy dla jednej osoby dana rzecz może wydawać się niepotrzebna (no bo po co mi 10-ty długopis?!), a dla drugiej stanowić będzie niezwykle pożyteczną zdobycz. I na fali takiego podejścia powstał Givebox, czyli punktu bezosobowej wymiany dóbr [6]! Givebox może przybierać różne formy (tu przykład szafy Givebox Poznań: [7]). Może nim być zwykła szafa, którą postawisz w dogodnym miejscu w szkole, tak by miały do niej łatwy dostęp zarówno uczniowie jak i pracownicy.

Givebox odgrywa dwie, uzupełniające się role: jest miejscem, w którym możesz zupełnie anonimowo:

  1. Coś zostawić (coś = właściwie wszystko, co jest zdatne do użytku, w (bardzo) dobrym stanie i rzeczywiście może się komuś przydać)
  2. Coś przygarnąć!

Dzięki Givebox’owi uczniowie (ale i dorośli!) uczą się:

  • ograniczania kupowania (może to czego potrzebuję mogę zdobyć z drugiej ręki?)
  • pozbywania się nadmiaru przedmiotów
  • współdzielenia, czyli dzielenia się różnymi dobrami materialnymi, a tym, samym budowania społeczeństwa obywatelskiego
  • idei less/zero waste, czyli (w skrócie) zmniejszania ilości generowanych odpadów, a tym samym działania na korzyść środowiska.

3. Źródełko lub dystrybutor z wodą pitną

Woda wodociągowa w Polsce to niezawodne i najtańsze źródło wody pitnej. I od lat niezmiennie spełnia wszystkie rygorystyczne normy jakościowe. Polskie prawo oraz unijne regulacje nakazują bowiem utrzymywanie wysokich standardów dotyczących wody pitnej jak również… jej darmowy dostęp w placówkach oświatowych.

To w gestii dyrektorów i nauczycieli jest to w jaki sposób zapewnić jej dostęp uczniom i podopiecznym… i często dopiero na końcu zdajemy sobie sprawę, że najlepszym rozwiązaniem jest… woda z kranu! Picie wody pochodzącej z wodociągów jest bezpieczne, tanie i z dostawą do szkoły! Dlatego warto zainwestować w źródełka lub dystrybutory wody, z których będzie mogła korzystać cała społeczność szkolna.

Wraz z pojawieniem się źródełka lub dystrybutora wody pitnej zmniejsza się ilość plastikowych odpadów związanych z korzystaniem z wody butelkowanej przez uczniów, a to pociąga za sobą mniej śmieci i mniejsze koszty środowiskowe (butelki plastikowe są jednym z przedmiotów jednorazowego użytku najczęściej spotykanych na europejskich plażach [8]), ale też ekonomiczne (brak odpadu = brak problemu z jego utylizacją). Dzięki korzystaniu ze źródełek lub dyspozytorów uczniowie mają szansę poczuć, że mają realny wpływ na zmniejszenie zanieczyszczenia środowiska oraz zobaczyć na własne oczy, że nauczyciele i korepetytorzy nie tylko mówią o ochronie środowiska, ale też stosują jej zasady w praktyce.

4. Szkolny kompostownik

Kompostowanie odpadów opiera się na naturalnych procesach biochemicznych i jest bezpieczne w aspekcie środowiskowym. Innymi słowy, jest to naśladowanie procesów naturalnie występujących w przyrodzie, jednakże skoncentrowane na mniejszej przestrzeni i (jeśli doglądane i odpowiednio zaopiekowane) pozwala na uzyskanie cennego nawozu do wykorzystania w ogrodzie i uprawach doniczkowych oraz znacznie zmniejsza ilość odpadów trafiających na składowisko.

Zaangażuj do wykonania kompostownika uczniów, np. w ramach zajęć manualno-plastycznych. Wbrew pozorom jego wykonanie nie wymaga ani wiele materiału, ani wiele pracy - wystarczy kilka desek czy fragmentów drewnianych palet (które dość często można znaleźć w osiedlowych altankach z odpadami wielkogabarytowymi) i nadzór osoby “obytej” z młotkiem i gwoździami ;) (tu znajdziesz instrukcję krok po kroku: [9]). Budowanie kompostownika można połączyć z zajęciami wprowadzającymi uczniów w tajniki organicznego recyklingu odpadów, ze jakie wskazaniem odpady można kompostować, jakie (mikro)organizmy wspierają prawidłowy przebieg procesów biodegradacji i jak zadbać o to, by uzyskać pełnowartościowy kompost.

Następnie wspólnie z uczniami i władzami szkoły wybierzcie dogodne miejsce na terenie przyszkolnym (osłonięte od wiatru i zacienione) i voilà! Od dzisiaj, zamiast wyrzucać odpady po owocach i warzywach do kosza można “dokarmiać” szkolny kompostownik!

Nie każda szkoła dysponuje dogodnym miejscem by móc stworzyć własny kompostownik. W takim przypadku możesz zapoznać uczniów i podopiecznych z innymi rozwiązaniami, którymi są między innymi:

  • założenie domowego kompostownika (tak! nawet w mieszkaniu w bloku da się kompostować! [10]
  • uruchomienie osiedlowego (sąsiedzkiego/społecznego) kompostownika np. w ramach budżetu obywatelskiego (jak ten projekt: [11]) - taka inicjatywa nie tylko pozwala na skuteczną utylizację odpadów organicznych pochodzących z naszych mieszkań, ale też wspiera integrację mieszkańców i zacieśnianie społecznych więzi!).

Gdyby chcieć w jednym zdaniu podsumować jak wprowadzać zmiany w środowisku szkolnym wiodące ku bardziej świadomemu dbaniu o naszą planetę, to powiedziałabym: powolutku - i z myślą, że każde, (nawet małe) działanie w kierunku kształtowania dobrych prośrodowiskowych nawyków ma sens!

PS. Zerknij również na naszą checklistę :) 

 

[1]  „Infografiki”. Dostęp: 28 luty 2024. [Online]. Dostępne na: https://naszesmieci.mos.gov.pl/materialy/infografiki

[2]   „MATERIAŁY - Edukacja Ekologiczna - Portal Gov.pl”, Edukacja Ekologiczna. Dostęp: 28 luty 2024. [Online]. Dostępne na: https://www.gov.pl/web/edukacja-ekologiczna/materialyNS

[3]   „Gdzie wyrzucać żarówki - utylizacja żarówek | Lampy.pl”. Dostęp: 28 luty 2024. [Online]. Dostępne na: https://www.lampy.pl/inspiracje/utylizacja-zarowek

[4]   „Czym jest PSZOK?” Dostęp: 28 luty 2024. [Online]. Dostępne na: https://naszesmieci.mos.gov.pl/jak-segregowac/15-pytania-i-odpowiedzi/segregacja/152-czym-jest-pszok

[5]   „Konkurs dla szkoł - Wojewódzki i Ogólnopolski”. Dostęp: 28 luty 2024. [Online]. Dostępne na: https://konkurs.enviropol.pl/

[6]   „Mobilny Givebox | Polskie Stowarzyszenie Zero Waste”. Dostęp: 28 luty 2024. [Online]. Dostępne na: https://zero-waste.pl/mobilny-givebox/

[7]   „Givebox Poznań”, PO:DZIELNIA. Dostęp: 28 luty 2024. [Online]. Dostępne na: https://podzielnia.pl/givebox-poznan/

[8]   „Plastik w oceanach: fakty, skutki oraz nowe przepisy UE”, Tematy | Parlament Europejski. Dostęp: 28 luty 2024. [Online]. Dostępne na: https://www.europarl.europa.eu/topics/pl/article/20181005STO15110/plastik-w-oceanach-fakty-skutki-oraz-nowe-przepisy-ue

[9]   „Jeśli go zbudujesz, będziesz mieć za darmo fantastyczny nawóz!” Dostęp: 28 luty 2024. [Online]. Dostępne na: https://muratordom.pl/ogrod/pielegnacja-roslin/domowy-kompostownik-drewniany-aa-KoUG-PKnk-FR6d.html

[10] „Kompostownik w mieszkaniu: czego o nim nie wiesz, a chcesz się dowiedzieć – nanowosmieci.pl”. Dostęp: 28 luty 2024. [Online]. Dostępne na: https://www.nanowosmieci.pl/kompostownik-mieszkaniu/

[11]      „Projekt nr 1 - Wielkie kompostowanie na Prądniku - Budżet obywatelski”. Dostęp: 28 luty 2024. [Online]. Dostępne na: https://budzet.krakow.pl/projekty2023/5521-wielkie_kompostowanie_na_pradniku_.html

O autorze

JK
e-korepetycje.net

Te artykuły też mogą Ci się spodobać

Eko pakowanie prezentów (nie tylko) świątecznych

W świetle rosnącej troski o naszą planetę sztuka pakowania prezentów nabiera nowego znaczenia. Znajdź inspirację na oryginalne sposoby pakowania prezentów w duchu eko i zero waste.

EKOrepetytor uczy i inspiruje

Obecnie istniejące podejście do edukacji ekologicznej wymaga bardziej zdecydowanego podejścia, z uwzględnieniem poważności sytuacji, w jakiej znajduje się nasza planeta. Konieczne jest podkreślenie roli edukacji w kształtowaniu świadomości ekologicznej już od najwcześniejszych lat nauki.

Dodaj ogłoszenie
Najpopularniejsze artykuły
10 najlepszych aplikacji do nauki języków obcych

Znajomość języka obcego jest praktycznie niezbędna w dzisiejszym świecie. W poniższym tekście przedstawimy Wam 10 aplikacji mobilnych, które umożliwiają naukę różnych języków obcych.

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki?

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki? Ciężko na to pytanie odpowiedzieć, ponieważ na rynku jest bardzo dużo pozycji. Przedstawiamy subiektywną listę od naszego korepetytora.

Matura ustna z angielskiego - przydatne zwroty

Zebraliśmy zwroty z języka angielskiego, które musisz znać przed egzaminem ustnym.

Baza testów
e-korepetycje.net
Marketing internetowy w edukacji
Raport cen korepetycji 2023