Stopniowo wzrasta liczba nauczycieli i studentów, którzy udzielają korepetycji, bo i uczniowie coraz chętniej korzystają z dodatkowych zajęć. Korepetycje stają się ważnym elementem w procesie edukacji uczniów klas starszych oraz maluchów. Szacuje się, że ok. 40% polskich uczniów korzysta z zajęć dodatkowych.
Korepetytor wsparciem przy nauce zdalnej
W czasie pandemii, gdy szkoły podstawowe oraz ponadpodstawowe wiosną po raz pierwszy przeszły na naukę zdalną, zapanował chaos i dezorientacja nauczycieli, uczniów oraz ich rodziców. Każdy potrzebował czasu na odnalezienie się w „nowej rzeczywistości”. Z powodu braku bezpośredniego kontaktu nauczyciela z uczniami, mocno utrudnione stało się przekazanie odpowiedniej wiedzy. Część uczniów z pewnością dotkliwie odczuła ten brak. Gdy uczeń nie jest w stanie sam opanować materiału przekazanego mu za pomocą zdalnego nauczania, a rodzic nie potrafi mu pomóc, z pewnością korepetytor będzie ogromnym wsparciem.
Korepetytor w roli nauczyciela
Zdarza się, że uczeń nie potrafi zrozumieć tego, co zostało mu przedstawione w szkole. Decydując się na korepetycje, pośrednio już stawiamy korepetytora w roli nauczyciela, kogoś kto w sposób dla nas zrozumiały przekaże nam swoją wiedzę. I nie umniejsza to pracy jaką wykonują nauczyciele bezpośrednio w szkołach.
Przedmioty trudne
Korepetytora najczęściej wybierają rodzice, gdy dziecko ma słabe stopnie z danego przedmiotu. Jest to słuszna decyzja, która może pomóc uczniowi opanować niezrozumiały materiał. W czasie tych lekcji korepetytor podchodzi indywidualnie do ucznia, skupia uwagę na jego potrzebach edukacyjnych, tłumaczy każde zagadnienie do czasu, aż zostanie ono zrozumiane. Zaangażowany i cierpliwy korepetytor „odczaruje” przedmioty trudne dla danego dziecka.
Rozwijanie pasji
Gdy dziecko wykazuje chęć i motywację do nauki danego przedmiotu i nabycia nowych umiejętności, korepetytor może wspomóc rozwijać jego pasje. Rodzic powinien zapytać dziecko, czy chce ono chodzić na dodatkowe zajęcia, i sprawdzić, czy nie jest za bardzo obłożone nauką. Z pewnością najwięcej wiedzy „wchłonie” ten uczeń, który CHCE się uczyć. Gry na pianinie nie nauczymy się tylko siedząc i czytając nuty, należy ćwiczyć i jeszcze raz ćwiczyć. I tak jest z każdym innym zajęciem dodatkowym. To wszystko pozwoli dziecku na zdobycie wiedzy z zakresu jego zainteresowań.
Korepetytor potrzebny/niepotrzebny i kiedy
Jak już zostało wspomniane wyżej, często korepetycji potrzebują dzieci mające trudności z danym przedmiotem i jest to zdecydowanie potrzebna opcja. Korepetycje są potrzebne także wtedy, gdy uczeń szkoły średniej zbyt późno zorientuje się, że źle wybrał profil klasy do której uczęszcza. Ma np. za mało biologii, a na maturze chce zdawać ją na poziomie rozszerzonym, wówczas warto skorzystać z dodatkowych zajęć.
Nad potrzebą korepetycji należy zastanowić się, gdy dziecko już uczęszcza na jakieś dodatkowe zajęcia i należy zwrócić uwagę czy na pewno znajdzie czas oraz motywację do jeszcze większej liczby powierzonych mu obowiązków.