Czy korepetytor stanowi część życia szkolnego ucznia?

Stopniowo wzrasta liczba nauczycieli i studentów, którzy udzielają korepetycji, bo i uczniowie coraz chętniej korzystają z dodatkowych zajęć. Korepetycje stają się ważnym elementem w procesie edukacji uczniów klas starszych oraz maluchów. Szacuje się, że ok. 40% polskich uczniów korzysta z zajęć dodatkowych.

Korepetytor wsparciem przy nauce zdalnej

W czasie pandemii, gdy szkoły podstawowe oraz ponadpodstawowe wiosną po raz pierwszy przeszły na naukę zdalną, zapanował chaos i dezorientacja nauczycieli, uczniów oraz ich rodziców. Każdy potrzebował czasu na odnalezienie się w „nowej rzeczywistości”. Z powodu braku bezpośredniego kontaktu nauczyciela z uczniami, mocno utrudnione stało się przekazanie odpowiedniej wiedzy. Część uczniów z pewnością dotkliwie odczuła ten brak. Gdy uczeń nie jest w stanie sam opanować materiału przekazanego mu za pomocą zdalnego nauczania, a rodzic nie potrafi mu pomóc, z pewnością korepetytor będzie ogromnym wsparciem.

Korepetytor w roli nauczyciela

Zdarza się, że uczeń nie potrafi zrozumieć tego, co zostało mu przedstawione w szkole. Decydując się na korepetycje, pośrednio już stawiamy korepetytora w roli nauczyciela, kogoś kto w sposób dla nas zrozumiały przekaże nam swoją wiedzę. I nie umniejsza to pracy jaką wykonują nauczyciele bezpośrednio w szkołach.

Przedmioty trudne

Korepetytora najczęściej wybierają rodzice, gdy dziecko ma słabe stopnie z danego przedmiotu. Jest to słuszna decyzja, która może pomóc uczniowi opanować niezrozumiały materiał. W czasie tych lekcji korepetytor podchodzi indywidualnie do ucznia, skupia uwagę na jego potrzebach edukacyjnych, tłumaczy każde zagadnienie do czasu, aż zostanie ono zrozumiane. Zaangażowany i cierpliwy korepetytor „odczaruje” przedmioty trudne dla danego dziecka.

Rozwijanie pasji

Gdy dziecko wykazuje chęć i motywację do nauki danego przedmiotu i nabycia nowych umiejętności, korepetytor może wspomóc rozwijać jego pasje. Rodzic powinien zapytać dziecko, czy chce ono chodzić na dodatkowe zajęcia, i sprawdzić, czy nie jest za bardzo obłożone nauką. Z pewnością najwięcej wiedzy „wchłonie” ten uczeń, który CHCE się uczyć. Gry na pianinie nie nauczymy się tylko siedząc i czytając nuty, należy ćwiczyć i jeszcze raz ćwiczyć. I tak jest z każdym innym zajęciem dodatkowym. To wszystko pozwoli dziecku na zdobycie wiedzy z zakresu jego zainteresowań.

Korepetytor potrzebny/niepotrzebny i kiedy

Jak już zostało wspomniane wyżej, często korepetycji potrzebują dzieci mające trudności z danym przedmiotem i jest to zdecydowanie potrzebna opcja. Korepetycje są potrzebne także wtedy, gdy uczeń szkoły średniej zbyt późno zorientuje się, że źle wybrał profil klasy do której uczęszcza. Ma np. za mało biologii, a na maturze chce zdawać ją na poziomie rozszerzonym, wówczas warto skorzystać z dodatkowych zajęć.

Nad potrzebą korepetycji należy zastanowić się, gdy dziecko już uczęszcza na jakieś dodatkowe zajęcia i należy zwrócić uwagę czy na pewno znajdzie czas oraz motywację do jeszcze większej liczby powierzonych mu obowiązków.

Te artykuły też mogą Ci się spodobać

4 sposoby na udaną lekcję

Edukacja powinna być traktowana jako cenny dar, a nie jak nużący obowiązek. Lekcje muszą być odzwierciedleniem życia, a nie nudnym wykładem.

Jak wygląda praca nauczycieli?

Nauczyciel to niegdyś zawód bardzo szanowany. W dzisiejszych czasach niewiele zostało już z tego szacunku. Czy zawód nauczyciela jest trudny i wymagający?

Dodaj ogłoszenie
Najpopularniejsze artykuły
10 najlepszych aplikacji do nauki języków obcych

Znajomość języka obcego jest praktycznie niezbędna w dzisiejszym świecie. W poniższym tekście przedstawimy Wam 10 aplikacji mobilnych, które umożliwiają naukę różnych języków obcych.

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki?

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki? Ciężko na to pytanie odpowiedzieć, ponieważ na rynku jest bardzo dużo pozycji. Przedstawiamy subiektywną listę od naszego korepetytora.

Matura ustna z angielskiego - przydatne zwroty

Zebraliśmy zwroty z języka angielskiego, które musisz znać przed egzaminem ustnym.

Baza testów
Marketing internetowy w edukacji
Pobierz darmowe ebooki
i zapisz się na newsletter.
e-book
Raport cen korepetycji 2022