Czego możesz nauczyć się z gier komputerowych?

Branża gier komputerowych bardzo szybko się rozwija i wraz z nowymi tytułami budzi coraz więcej kontrowersji. W mediach pojawiają się badania mówiące o szkodliwości gier komputerowych, ale naukowcy udowadniają, że granie na komputerze może przynosić korzyści dla dzieci. W najnowszych pracach z dziedziny psychologii i pedagogiki podkreśla się fakt, że korzystanie z gier z umiarem pozwala na szybki rozwój wielu umiejętności.

Oto zestawienie kilku z nich:

Logiczne myślenie

Przez lata badań zauważono, że mózg gracza nabywa coraz większych zdolności do nieszablonowego myślenia. Gry wymagają łączenia i analizowania zdobytych wcześniej informacji i odnoszenia się do nich. Dzięki dużej złożoności współczesnych gier, które wymagają od gracza rozwiązywania w krótkim czasie wielu problemów, uczymy się analizy faktów, strategicznego myślenia oraz szybkiego podejmowania decyzji.

Ćwiczenie pamięci

Gra Mahjong polega w pełni na wykorzystywaniu pamięci i przetrwała próbę czasu. Zabawa nie musi być jednak skonstruowana wyłącznie pod kątem zapamiętywania, by ćwiczyć tę umiejętność. Wszelkiego rodzaju kombinacje, przepisy, zasady i techniki wymagają zapamiętania ich, przez co mózg jest naturalnie ćwiczony.

Zręczność

Psychologowie i pedagodzy twierdzą zgodnie, że gry logiczne i pamięciowe pomagają ćwiczyć refleks, percepcję i koordynacją motoryczną. Szybkość reakcji wyćwiczona w grach to umiejętność zapisana w mózgu i wykorzystywana nie tylko w samej rozgrywce, ale także i w życiu codziennym.

Nauka/Poprawa znajomości języków obcych

W grach wyprodukowanych poza granicami Polski należy czytać polecenia, które wyświetlają się po polsku, jednocześnie słysząc polecenia w innym języku. To powoduje przyswajanie języka mówionego. Natomiast gry, dzięki którym możemy przez Internet połączyć się z graczami z całego świata, dają motywację do nauki języka oraz pozwalają doświadczać rozmów z ludźmi z Niemiec, Wielkiej Brytanii czy Francji. Znajomość języków obcych to umiejętność, którą można wykorzystać do poszerzenia horyzontów i nawiązywania nowych, ciekawych znajomości.

Cierpliwość, dążenie do celu

Gry strategiczne bądź ekonomiczne uczą podejmowania decyzji i rozwiązywania sytuacji problemowych. Uczą planowania, zdolności przywódczych oraz komunikacyjnych, a także dążenia do osiągnięcia celu. Gdy za cel stawiamy sobie przejście kolejnych etapów gry, robimy wszystko, by zakończyć rozgrywkę z jak najlepszym wynikiem. Niewątpliwie gry komputerowe uczą również cierpliwości, ponieważ nie od razu daje się poznać mechanizmy, jakie nią rządzą oraz niekoniecznie za pierwszym razem ostateczny wynik jest dla gracza satysfakcjonujący.

Współpraca z innymi / Zdrowa rywalizacja

Większość gier ma tryb dla dwóch i więcej graczy. Czasami grający mają ze sobą rywalizować, czasami współpracować. W grach, w których należy organizować drużyny, gracze zmuszeni są do współpracy z innymi uczestnikami, ustalania wspólnej strategii oraz przewidywania kolejnych ruchów przeciwników. Dzieci rozumieją potrzebę współdziałania równie dobrze, jak istotę rywalizacji. Maluchy dzięki grom mogą po raz pierwszy poczuć smak zwycięstwa i dowiedzieć się, jak to jest przegrać.

Jako mała ciekawostka: grając w gry komputerowe, które wymagają od nas szybkiego kontaktu z innymi graczami, np. za pomocą czatu, doskonalimy umiejętność szybkiego pisania na komputerze, gdyż zapamiętujemy układ klawiatury.

Podsumowując temat

Gry komputerowe mogą rozwijać i kształcić, są też świetnym narzędziem edukacji, lecz tylko, gdy korzystamy z nich z umiarem. Przy zachowaniu zdrowego podejścia, nie jest możliwa bezwartościowa, nałogowa oraz szkodliwa rozgrywka. Pamiętać należy także, że gry powinny być odpowiednio dobrane do wieku i stanu emocjonalnego gracza. W tym mogą pomóc także rodzice, a dziecko się ucieszy, gdy zobaczy zainteresowanie z ich strony.

„Black Week 2024”

Te artykuły też mogą Ci się spodobać

Gry i zabawy do wykorzystania na lekcjach języka obcego cz.3

Różne formy aktywności, w tym zabawy ruchowe, można z powodzeniem przeprowadzić wśród dorosłych kursantów. Dzisiaj prezentujemy trzecią już część gier i zabaw, które wspomogą naukę języka obcego i nieco rozweselą standardowe lekcje.

Koniec Ministerstwa Edukacji i Nauki

Od 1 stycznia 2024 roku Ministerstwo Edukacji i Nauki zastąpiono Ministerstwem Edukacji Narodowej i Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Dodaj ogłoszenie
Najpopularniejsze artykuły
10 najlepszych aplikacji do nauki języków obcych

Znajomość języka obcego jest praktycznie niezbędna w dzisiejszym świecie. W poniższym tekście przedstawimy Wam 10 aplikacji mobilnych, które umożliwiają naukę różnych języków obcych.

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki?

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki? Ciężko na to pytanie odpowiedzieć, ponieważ na rynku jest bardzo dużo pozycji. Przedstawiamy subiektywną listę od naszego korepetytora.

Matura ustna z angielskiego - przydatne zwroty

Zebraliśmy zwroty z języka angielskiego, które musisz znać przed egzaminem ustnym.

Baza testów
e-korepetycje.net
Marketing internetowy w edukacji
Pobierz darmowe ebooki
i zapisz się na newsletter.
e-book




Raport cen korepetycji 2024