12-tygodniowy system - sposób na lepszą efektywność postawionych sobie celów

Błędem wielu ludzi jest to, że nie wiedzą, co chcą osiągnąć. Aby los się do Was uśmiechnął, musicie być pewni swego celu i dążyć do jego urzeczywistnienia. Trzeba bardzo chcieć to zdobyć, nie zrażać się, gdy napotyka się przeciwności i nie odkładać finalizacji spraw na odległe terminy.

Gotowi do projektowania i dotrzymywania postanowień? 

Kluczową kwestią jest posiadanie wizji siebie, wyznaczenie obszaru, nad którym chciałoby się popracować. Trzeba skonkretyzować swój punkt docelowy, który znajdzie się w centrum Waszego zainteresowania. Ciekawym sposobem na realizację tego zamiaru jest 12-tygodniowy system planowania. Główną jego ideą jest realizowanie celów w okresach nie rocznych, ale 12-tygodniowych. Należy się skupić na tym, co można zrobić w ciągu najbliższych 12 tygodni. Dzięki temu przybliżacie się do finalizacji planów rocznych.

Dlaczego planowanie 12-tygodniowe, a nie 12-miesięczne?

Projektowanie roczne jest mniej efektywne niż krótsze plany, które są bardziej przewidywalne. Wielu zdarzeń nie jesteście w stanie przewidzieć. 12-tygodniowe koncepcje mobilizują do działania i aktywizują. Wciąż projektujecie, co chcecie osiągnąć w ciągu całego roku, ale w danej chwili skupiacie się tylko na tym, co można zrobić w ciągu najbliższych 12 tygodni. W ten sposób koncentrujecie się na tym, by zrobić krok bliżej do realizacji planów rocznych.

12-tygodniowy system - skupienie, zaangażowanie i odpowiedzialność

Plan ten powstał w świecie sportu, a z czasem został zaadaptowany przez Briana P. Morana i Michaela Lenningtona w taki sposób, by można go było wykorzystać, jako alternatywną metodę zarządzania jednostek, jak i zbiorowości na różnych płaszczyznach życia. Bardzo istotne są tutaj hasła (metryki): „cel” oraz „realizacja”.

Główny cel rozbija się na taktyki (zadania) tygodniowe - to, co planuje się zrobić w  każdym tygodniu. Do jednego celu można przydzielić kilka taktyk, ale nie powinno ich być zbyt dużo. Do każdej taktyki należy przypisać termin realizacji. Kluczowe jest tutaj, by podczas realizacji celu istniała możliwość sprawdzenia:

  • Czy cel został już osiągnięty?
  • Czy do tej pory było wykonywane to, co zaplanowano, aby cel uznać za zrealizowany?

Daje to możliwość oceny, czy zbliża się do realizacji celu i jakie są szanse na pozytywne wykonanie tego planu. 
Chcecie jakiś przykład? Załóżmy, że celem 12-tygodniowym jest opanowanie materiału z genetyki na egzamin (to metryka „cel”). Zamierzony efekt to nauczenie się wszystkiego i otrzymanie pozytywnej oceny podczas sprawdzianu.

Metryka „realizacja” to plan finalizacji tego celu, np. W każdym tygodniu będę opanowywał materiał z poszczególnych rozdziałów. Codziennie będę rozwiązywał testy, sprawdzające przyswojoną wiedzę. Wyznaczone taktyki pozwalają, by w każdym tygodniu sprawdzić, czy udało się je zrealizować. Jeśli nie jesteście konsekwentni i np. robicie testy tylko raz w tygodniu, to otrzymujecie informację zwrotną, że osiągnięcie głównego celu stoi pod dużym znakiem zapytania. Co trzeba zrobić? Należy przeformułować taktyki lub zmienić cel na łatwiejszy. Statystyki mówią, iż tygodniowa realizacja więcej niż 85% taktyk daje szanse na triumf realizacji postanowień. 

Ważne!

  • Trzeba ustalić daty, kiedy zaczyna się i kończy 12 tygodni. Należy wziąć pod uwagę wszelkie przeszkody, możliwe do przewidzenia, które utrudniają realizację celu np. wyjazd rodzinny, praca. 
  • Pierwsze plany zapewne nie będą doskonałe, ale z czasem dojdziecie do wprawy. Uczcie się na swoich błędach. 
  • Można skorzystać z szablonów do planu 12-tygodniowego (np. w Goalscape lub Excel’u) albo zaprojektować własny.
  • Codziennie analizujcie tygodniową listę kluczowych zadań i zaplanujcie następny dzień przed pójściem spać.
  • Podsumowanie każdego tygodnia to informacja, jak bardzo przybliżacie się do realizacji celu. Analiza wszystkich taktyk pozwala na zaakcentowanie zrealizowanych oraz tych, które nie zostały wcielone w życie. 
  • Można wyznaczać sobie konkretne godziny na realizację taktyk np. nauka każdego dnia od 16 do 18. 
  • Po zrealizowaniu jednego planu 12-tygodniowego opracujcie kolejny. 

Metodę 12-tygodniowego planowania można wykorzystać we wszystkich sferach życia, w których istotne jest realizowanie postanowień - praca, szkoła itp. Jej zalety są przeogromne np. można uzyskać równowagę między różnymi priorytetami, obniżyć poziom odczuwanego stresu. To też doskonały sposób na zmotywowanie się do planowania i finalizacji postanowień noworocznych. Ta metoda ma Wam pomóc, a nie ograniczać. 

O autorze

avatar
„Black Week 2024”

Te artykuły też mogą Ci się spodobać

Jak zwiększyć szybkość czytania

Szybkie czytanie to kluczowa umiejętność w społeczeństwie informacyjnym. Pozwala zdobywać nową wiedzę i umiejętności w krótszym czasie, a co się z tym wiąże osiągnąć więcej w życiu osobistym i zawodowym.

Samokształcenie korepetytora: dlaczego warto i jak to zrobić?

Masz już doświadczenie w pracy jako korepetytor? Zatem wiesz, że nawet jeśli Twoja wiedza jest rozległa i pogłębiona, uczniom zawsze uda się zaskoczyć Cię jakimś pytaniem. To tylko jeden z powodów, dla których musisz nieustannie podnosić swoje kwalifikacje. A skoro zbliżają się wakacje, które dla wielu korepetytorów są sezonem ogórkowym, teraz jest najlepszy moment na samorozwój. Zobacz, dlaczego warto i jak się za to zabrać.

Dodaj ogłoszenie
Najpopularniejsze artykuły
10 najlepszych aplikacji do nauki języków obcych

Znajomość języka obcego jest praktycznie niezbędna w dzisiejszym świecie. W poniższym tekście przedstawimy Wam 10 aplikacji mobilnych, które umożliwiają naukę różnych języków obcych.

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki?

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki? Ciężko na to pytanie odpowiedzieć, ponieważ na rynku jest bardzo dużo pozycji. Przedstawiamy subiektywną listę od naszego korepetytora.

Matura ustna z angielskiego - przydatne zwroty

Zebraliśmy zwroty z języka angielskiego, które musisz znać przed egzaminem ustnym.

Baza testów
e-korepetycje.net
Marketing internetowy w edukacji
Pobierz darmowe ebooki
i zapisz się na newsletter.
e-book




Raport cen korepetycji 2024