Zabawy i gry na lekcje z ortografii

Nauczenie kogoś bezbłędnego pisania to gigantyczne wyzwanie. Polska ortografia nie należy do najłatwiejszych, bo posiada liczne wyjątki. Korepetytor musi zastosować odpowiednie zabiegi metodyczne, żeby edukowanie jednostek przyniosło zamierzony efekt. Najlepsze rezultaty osiąga się dzięki wykorzystaniu metod zabawowych, czyli gier i zabaw dydaktycznych. Pełnią one funkcję dydaktyczną, realizowaną w atmosferze odprężenia. Poniżej znajdziecie kilka pomysłów jak przeprowadzić lekcję z uczniem, by wyrobić w nim tzw. czujność ortograficzną, czyli umiejętność dostrzeżenia i wykorzystania danej zasady ortograficznej. Przed zastosowaniem gier i zabaw należy zapoznać jednostki z zagadnieniami teoretycznymi (zasadami pisowni).

Wyszukiwanie nowych wyrazów

Zabawa ta polega na odnajdywaniu w kluczowym słowie innych ze wskazaną literą, np. Nowe słowa z „ż” w wyrazie PASAŻEROWIE (pasażer, żer, pasaż, żar...), słowa z „u” w wyrazie ULUBIONYCH (ul, lubi, lub, ulic...).

Grupowanie

Korepetytor zapisuje na kartce zbiór wyrazów z „ó”, np. wiewiórka, chłód, kłótnia, twórca, skóra, wróbel, półka, gwóźdź, włócznia oraz z „rz” np. murarz, mierzeja, porządek, rycerz, porzeczka, rzetelny, kurz, rowerzysta. Zadaniem ucznia jest posegregować podane słowa na „ó”, „rz” wymienne i niewymienne.

Tworzenie rzeczowników

Prowadzący zajęcia przygotowuje kartę z zapisanymi wyrazami, od których uczeń ma utworzyć kolejne rzeczowniki zakończone na „-ówka” - krzyż, groch, motor, pomidor, ciężar, dom, placówka. Zabawa ta może zakończyć się dyskusją o wyjątkach, np. skuwka, zasuwka.

Praca ze słownikiem

To wyszukiwanie wyrazów według podanego klucza, a następnie określenie zasady ortograficznej, jaką zawierają odnalezione słowa. Korepetytor prosi ucznia, aby odkrył w słowniku wyrazy określające nazwy czynności (np. drzemać - po „d” zapisujemy „rz”, rzeźbić - „rz” niewymienne), rzeczowniki z „ch”, „h” (np. ucho - uszy - wymiana „ch” w „sz”, brzuch - na końcu wyrazów zawsze zapisuje się „ch”).

Tworzenie liczby mnogiej

Korepetytor zapisuje na kartce słowa z „h”, „ch”, „rz”, „ż”, „u”, „ó”, od których uczeń musi utworzyć liczę mnogą, np. doktor - trzej..., monter - dwaj..., chirurg - czterej....

Pszczoła, pszenica...

Nauczyciel przypomina, że są wyrazy (wyjątki), w których po spółgłoskach, np. „p”, „k”, zapisuje się „sz”, a nie „rz”, np. pszenica, kształt. Prosi, aby uczeń dopisał do wyrazu PSZCZOŁA wyrazy pokrewne, a ze słowem PSZENICA i KSZTAŁ ułożył trzy zdania.

Wymiana „ch” w „sz”

Uczeń ma za zadanie wymyślić pary wyrazów, w których będzie można zastosować wymianę „ch” : „sz”, np. dach - daszek, śpioch - śpioszek.

Lizaki ortograficzne

Korepetytor przygotowuje lizaki z literami „rz”, „ż”, „ch”, „h”, „ó”, „u”. Na zajęciach wypowiada wyrazy z określoną trudnością ortograficzną, a uczeń podnosi wybrany lizak z literą, jaka znajduje się w danym słowie i wyjaśnia zastosowaną w nim regułę, np. drzewo - drewno - „rz” - wymiana „rz” w „r”, wahać - waga - „h” - wymiana „h” w „g”.

Nie...

Uczeń otrzymuje tekst i musi uzupełnić w nim brakujący element „nie”, zapisany łącznie albo osobno, np. (Nie)...jeden strażak zgasił wiele pożarów w swoim życiu. Zawsze wykazywał się (nie)...zwykłą odwagą i (nie)...bywałym sprytem. (Nie)...każdy marzył o takim zawodzie, ale na pewno (nie)...żałuje swojego wyboru.

Małą czy dużą literą?

Korepetytor prosi ucznia o wstawienie małej albo dużej litery we wskazanych miejscach teksu. Uczeń sam bądź z pomocą nauczyciela omawia zasady pisowni danych nazw, np. K/krakowskie P/przedmieście, N/nagroda N/nobla, G/gops, Ś/święty M/mikołaj, P/profesor.

W podanych grach i zabawach, które są tylko przykładem możecie zmieniać wyrazy, pytania i dopisywać swoje pomysły. Wykorzystajcie nasze podpowiedzi jeśli chcecie połączyć przyjemne z pożytecznym, czyli zabawę z edukacją.

O autorze

avatar
e-book_jak_napisac_article

Te artykuły też mogą Ci się spodobać

Egzamin gimnazjalny 2018

Dokładnie 18 kwietnia rozpoczną się egzaminy gimnazjalne 2018. Od ich wyników i liczby osiągniętych na egzaminie punktów z poszczególnych części będzie zależało przyjęcie ucznia do danej szkoły. Im wyższy wynik, tym większa szansa na dostanie się do wybranej szkoły pierwszego wyboru.

Egzaminy tuż, tuż? Zobacz, jak wykorzystać ostatnie miesiące, aby się do nich przygotować

Choć do wiosny, która w Polsce jest zwyczajowo czasem egzaminów dla uczniów ostatnich klas szkół podstawowych i średnich, zostało jeszcze trochę czasu, aby dobrze wypaść na testach, właśnie teraz trzeba rozpocząć etap intensywnych przygotowań. Zastanawiasz się, co zrobić, aby zwiększyć swoje szanse na uzyskanie dobrego wyniku – takiego, który otworzy Ci drogę do sukcesu naukowego, a później zawodowego? Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci efektywnie wykorzystać pozostały czas.

Dodaj ogłoszenie
Najpopularniejsze artykuły
10 najlepszych aplikacji do nauki języków obcych

Znajomość języka obcego jest praktycznie niezbędna w dzisiejszym świecie. W poniższym tekście przedstawimy Wam 10 aplikacji mobilnych, które umożliwiają naukę różnych języków obcych.

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki?

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki? Ciężko na to pytanie odpowiedzieć, ponieważ na rynku jest bardzo dużo pozycji. Przedstawiamy subiektywną listę od naszego korepetytora.

Matura ustna z angielskiego - przydatne zwroty

Zebraliśmy zwroty z języka angielskiego, które musisz znać przed egzaminem ustnym.

Baza testów
Wakacyjne podwojenie_100% odsłon
Pobierz darmowe ebooki
i zapisz się na newsletter.
e-book
Sytuacja w edukacji
w czasie pandemii.
e-raport Pobierz raport