Matura 2015 – zmiany w egzaminie z języka obcego

Tegoroczni absolwenci liceów ogólnokształcących zmierzą się z nową formułą egzaminu maturalnego. O nowej maturze z języka polskiego można przeczytać na naszej stronie: www.e-korepetycje.net/matura-z-jezyka-polskiego-2015-nowosci. Istotne zmiany następują również w pisemnej maturze z języka obcego na poziomie podstawowym.

Dotychczas uczniowie zmagali się z trzema częściami egzaminu:

  • rozumienie ze słuchu
  • rozumienie tekstu pisanego
  • wypowiedź pisemna.

Od tego roku maturzyści będą musieli również rozwiązać zadania gramatyczne i leksykalne w części:

  • znajomość środków językowych

Wszystkie zadania w nowej części egzaminu będą w formie zamkniętej. Szeroki zakres struktur do opanowania będzie mógł niestety przysporzyć maturzystom sporo kłopotów.

Zmiany następują również w wypowiedzi pisemnej. Do tej pory uczniowie pisali jedną krótką i jedna długą wypowiedź. Od tego roku obowiązywać będzie tylko jeden tekst o długości 80-130 wyrazów. Poza tym uczniowie nie będą musieli przygotowywać się do pisania listu formalnego – wystarczy umiejętność napisania listu nieformalnego, e-maila i wiadomości.

Przypomnijmy, iż maturzyści uczęszczający do techników nową matura po raz pierwszy napiszą dopiero w 2016 roku.

 

Pisemna matura z języka obcego na poziomie podstawowym – kompendium wiedzy

 

czas trwania: 120 minut

 

Tabela

 

Te artykuły też mogą Ci się spodobać

6 sztuczek ze zwykłą wodą

​Woda to nie tylko substancja służąca do picia i mycia, ale też doskonały materiał do przeprowadzania doświadczeń. Jak się nią bawić? Poniżej znajdziecie pomysły na ciekawe sztuczki z wodą.

Jak założyć szkołę językową krok po kroku?

Znajomość języków obcych stała się obecnie nie tyle dodatkową kwalifikacją, która podnosi wartość kandydata na rynku pracy, a niemal obowiązkiem. To oczywiście nie jedyny powód, dla którego uczą się ich i dzieci, i dorośli. Podróże, możliwość poznawania świata, hobby… można długo wymieniać. Pewne jest jedno: mimo że rynek nauki języków obcych jest nasycony, nadal – przy dobrym pomyśle na biznes – możesz znaleźć na nim swoją niszę. Jak to zrobić? Oto, co musisz wiedzieć, jeśli chcesz założyć szkołę językową.

Dodaj ogłoszenie
Najpopularniejsze artykuły
10 najlepszych aplikacji do nauki języków obcych

Znajomość języka obcego jest praktycznie niezbędna w dzisiejszym świecie. W poniższym tekście przedstawimy Wam 10 aplikacji mobilnych, które umożliwiają naukę różnych języków obcych.

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki?

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki? Ciężko na to pytanie odpowiedzieć, ponieważ na rynku jest bardzo dużo pozycji. Przedstawiamy subiektywną listę od naszego korepetytora.

Matura ustna z angielskiego - 50 przydatnych zwrotów

Zebraliśmy 50 zwrotów z języka angielskiego, które musisz znać przed egzaminem ustnym.

Baza testów
Pobierz darmowy e-book
i zapisz się na newsletter.
e-book
Pobierz darmowy e-book
i zapisz się na newsletter.
E-book Zawód: Korepetytor

Dowiedz się więcej o tej publikacji