Jak piszemy — pęseta czy penseta?

Odpowiedź na to pytanie wydaje się zupełnie prosta, ale gdy przychodzi do wyboru właściwej formy, pojawiają się wątpliwości. Być może wynikają one z faktu, że jeszcze niedawno słowniki podawały dwie formy: penseta i pęseta.

Obecnie jedyną poprawną formą jest:

 

 

Jest to tzw. zapożyczenie brzmieniowe, które nawiązuje do oryginalnej wymowy wyrazu. Przyjęto je w takiej postaci z uwagi na to, że przed spółgłoską szczelinową s samogłoska ę zachowuje swoją nosowość.

Wyraz ten pochodzi z języka francuskiego, od słowa pincette, oznaczającemu szczypczyki. Pęseta to określenie niewielkich szczypiec posiadających sprężyste ramiona, używanych do chwytania lub usuwania drobnych przedmiotów. Pęsety stosuje się głównie w kosmetyce, ale nie tylko. Korzystają z nich również lekarze, informatycy czy też mechanicy.

Niepoprawne formy: 

 

 

 

 


Uwaga!

Możemy również napisać pinceta. Ale tylko napisać!!! Artykulacja słowa jest niezmienna, niezależnie od pisowni, dlatego zawsze wymawiamy je z samogłoską nosową ę. Określenie to, w fachowej literaturze, pojawia się nawet częściej niż pęseta.

Przykłady użycia:

Unikatowy zestaw pęset, poruszających się z trzema szybkościami

Regulacja siły docisku pęset

kremem lub wazeliną, później można ostrożnie i powoli wyjąć go pęsetą. Ten drugi sposób powoduje jednak silny ślinotok u owada, co

Kształt zbyt gęstych brwi można kontrolować nie tylko za pomocą pęsety. Można udać się do kosmetyczki na wosk (szybki i bezbolesny)

Jeżeli dziecko ugryzła pszczoła, zdecydowanym ruchem ku górze wyjmij żądło (osa go nie zostawia). Możesz użyć pęsety. Nie wciskaj żądła, gdyż jest zakończone woreczkiem z jadem.              

Mamo To Ja, nr 7, lipiec 2014, s. 55

Włosy po wyrywaniu pęsetą stają się grubsze i twardsze. Dlatego nigdy nie pozbywajmy się w ten sposób włosów np. pod nosem lub na brodzie.

Małgorzata Lorkowska: O depilacji prawie wszystko, Gazeta Wyborcza, 1998-11-20

Wyjęłam z kosmetyczki pincetę, pochyliłam się nad Filipem i wyrwałam mu trzy włosy ze skroni.

 Krystyna Kofta: Fausta, 2010

Dodatkowe informacje:

Pęseta to rzeczownik rodzaju żeńskiego.

Żeby łatwiej było Ci zapamiętać, przygotowaliśmy fiszkę, którą możesz wydrukować i powiesić w dowolnym miejscu.

O autorze

JK

Te artykuły też mogą Ci się spodobać

Jak napisać maila? [fragment e-booka]

Już za chwilę, już za momencik ważne egzaminy. Dlatego z myślą o tegorocznych maturzystach (i nie tylko), stworzyliśmy mini poradnik „Jak napisać”, który w prosty i przejrzysty sposób wyjaśni Ci zasady pisania dłuższych form wypowiedzi. Uchylamy rąbka tajemnicy i przedstawiamy jego fragment „Jak napisać e-mail”.

Jak się pisze: aha czy acha?

Niejednokrotnie zastanawiamy się, czy dany wyraz piszemy w określony sposób. Niektórym z nas spędza to sen z powiek. Nie inaczej jest i tym razem.

Dodaj ogłoszenie
Najpopularniejsze artykuły
10 najlepszych aplikacji do nauki języków obcych

Znajomość języka obcego jest praktycznie niezbędna w dzisiejszym świecie. W poniższym tekście przedstawimy Wam 10 aplikacji mobilnych, które umożliwiają naukę różnych języków obcych.

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki?

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki? Ciężko na to pytanie odpowiedzieć, ponieważ na rynku jest bardzo dużo pozycji. Przedstawiamy subiektywną listę od naszego korepetytora.

Matura ustna z angielskiego - przydatne zwroty

Zebraliśmy zwroty z języka angielskiego, które musisz znać przed egzaminem ustnym.

Baza testów
Marketing internetowy w edukacji
Raport cen korepetycji 2023