Jak piszemy - nieśmieszne czy nie śmieszne?

Zawiłości języka polskiego mogą przyprawić o ból głowy. Zdajemy sobie z tego sprawę, dlatego kroczek po kroczku staramy się rozwiewać najczęstsze wątpliwości. Gramatyka języka polskiego – to zdecydowanie nie jest śmieszne. :) I dzisiaj właśnie przyjrzymy się bliżej temu nieśmiesznemu zagadnieniu.

Nieśmieszne czy nie śmieszne – jak piszemy?

„Nie” to partykuła, którą w połączeniu z przymiotnikami zapisujemy łącznie. Dlatego piszemy: nieładne, niebrzydkie, niepoprawne, nieprawdziwe… A także nieśmieszne. Gdy tylko znajdziemy się w sytuacji, w której chcemy zapisać, że rozmówca próbuje nas bezskutecznie rozbawić, ze spokojem możemy skwitować sformułowaniem „To nieśmieszne”.

Przykłady:

  • To nieśmieszny żart, przestań.
  • Chciałeś mnie w ten sposób rozbawić? Nieśmieszne.

Pomocą w zapamiętaniu tej zasady może być jeden z popularniejszych przymiotników z partykułą „nie”, wymieniony wyżej. Wystarczy zapamiętać, że nieśmieszne pisze się tak samo, jak nieprawdziwe albo nieludzkie – czyli łącznie.

Istnieje natomiast kontekst, w którym użycie wyrażenia „nie śmieszne” jest uzasadnione, a chodzi tutaj o zdania kontrastowe: „To nie śmieszne, to smutne”. Przypadek ten jednak może budzić wątpliwości, więc zamiast narażać się na ryzyko popełnienia błędu, zawsze można użyć słowa „jest”, czyli „To nie (jest) śmieszne, to smutne”.

Pisownia wyrazów z partykułą „nie” zazwyczaj przysparza problemów użytkownikom języka polskiego. Warto mieć na uwadze prostą zasadę, że „nie” z przymiotnikami i rzeczownikami piszemy łącznie. Wyjątkiem są wspomniane zdania kontrastowe („Nie dobrze, wręcz wspaniale”).

Żeby łatwiej było Ci zapamiętać, przygotowaliśmy fiszkę, którą możesz wydrukować i powiesić w dowolnym miejscu.

e-korepetycje.net

Te artykuły też mogą Ci się spodobać

Coraz czy co raz - jak piszemy?

"Coraz" czy "co raz"? Razem czy osobno? Tego typu pytanie pojawia się często, dlatego poniżej wyjaśniamy, którą formę należy stosować.

Jak piszemy - nie bardzo czy niebardzo?

Nie bardzo czy niebardzo? Zastanawialiście się, która forma jest poprawna? Wyjaśniamy w artykule.

Dodaj ogłoszenie
Najpopularniejsze artykuły
10 najlepszych aplikacji do nauki języków obcych

Znajomość języka obcego jest praktycznie niezbędna w dzisiejszym świecie. W poniższym tekście przedstawimy Wam 10 aplikacji mobilnych, które umożliwiają naukę różnych języków obcych.

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki?

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki? Ciężko na to pytanie odpowiedzieć, ponieważ na rynku jest bardzo dużo pozycji. Przedstawiamy subiektywną listę od naszego korepetytora.

Matura ustna z angielskiego - przydatne zwroty

Zebraliśmy zwroty z języka angielskiego, które musisz znać przed egzaminem ustnym.

Baza testów
e-korepetycje.net
Marketing internetowy w edukacji
Pobierz darmowe ebooki
i zapisz się na newsletter.
e-book
Raport cen korepetycji 2023