Jak piszemy — oryginał czy orginał?

Nie chodzi tu o pytanie, jakie zadajemy sobie na widok podejrzanie taniego produktu z metką, ale o inną zagadkę, nieraz trudniejszą do rozwikłania. :) Oryginał czy orginał?

Oryginał czy orginał? — Jak piszemy? 

Mówimy przecież „orginał”. Głoski „y” nie słychać w tym słowie. To jest zgodny z normami językowymi i ogólnie przyjęty sposób wymowy. Gdyby ktoś próbował mówić hiperpoprawnie, z naciskiem na „y”, to dopiero byłby… oryginalny? ;) 

Tak. O ile w wymowie dopuszczalne i naturalne jest pomijanie „y”, o tyle jedyny poprawny zapis to: „oryginalny”. I choć wiele osób pewnie chętnie by przyjęło zmianę reguły, to językoznawcy są nieustępliwi. Rozbieżność między wymową a pisownią nie może być jedynym argumentem za modyfikacją tej ostatniej – bo im mniej rewolucji w ortografii, tym język stabilniejszy i łatwiejszy do zrozumienia.

A zatem w sklepie kupujemy tylko oryginalne produkty. Dziewczyna z sąsiedniej klatki ubiera się oryginalnie. Remake filmu był o wiele lepszy niż oryginał.

A jeśli szukasz oryginalnego, a przy tym skutecznego sposobu na zapamiętywanie reguł językowych, korzystaj z fiszek, które dla Ciebie przygotowujemy. Drukuj je i wieszaj w widocznym miejscu.

e-korepetycje.net

Te artykuły też mogą Ci się spodobać

Nieważne czy nie ważne - jak piszemy: razem czy osobno?

Często zastanawiamy się, czy powinniśmy napisać dane wyrażenie łącznie, czy oddzielnie. Nie zawsze możemy polegać na autokorekcie, ponieważ modyfikacja tekstu może prowadzić do błędów.

Jak piszemy - nieśmieszne czy nie śmieszne?

Nieśmieszne czy nie śmieszne? Która forma jest prawidłowa? Wyjaśniamy w artykule. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Najpopularniejsze artykuły
10 najlepszych aplikacji do nauki języków obcych

Znajomość języka obcego jest praktycznie niezbędna w dzisiejszym świecie. W poniższym tekście przedstawimy Wam 10 aplikacji mobilnych, które umożliwiają naukę różnych języków obcych.

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki?

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki? Ciężko na to pytanie odpowiedzieć, ponieważ na rynku jest bardzo dużo pozycji. Przedstawiamy subiektywną listę od naszego korepetytora.

Matura ustna z angielskiego - przydatne zwroty

Zebraliśmy zwroty z języka angielskiego, które musisz znać przed egzaminem ustnym.

Baza testów
e-korepetycje.net
Marketing internetowy w edukacji
Raport cen korepetycji 2023