#EDUprasówka – październik 2024

Co działo się ostatnio w edukacji? Oto przegląd najważniejszych informacji i wydarzeń z października 2024 roku. 

Prawo oświatowe znowelizowane

Zmiany prawa dotyczą m.in. egzaminów, programów nauczania i podręczników. Na przykład przedłużono zwolnienie z wymogu uzyskania minimum 30% punktów z dodatkowego przedmiotu na maturze do roku szkolnego 2026/2027 oraz wprowadzono nową rolę egzaminatora-weryfikatora i operatora pracowni informatycznej w celu poprawy jakości egzaminów.

Listę zmian można przeczytać na stronie Ministerstwa Edukacji Narodowej.


Nowe zasady nauki religii w szkole – zakończono konsultacje społeczne

Projekt rozporządzenia przewiduje m.in. ujednolicenie tygodniowego wymiaru godzin nauki religii i nauki etyki w publicznych szkołach. Oba zajęcia będą realizowane w wymiarze 1 godziny tygodniowo. Rozporządzenie określa także warunki umieszczania tych zajęć w tygodniowym rozkładzie zajęć. Dodatkowo reguluje zasady organizowania nauki religii poza szkołą.

Rozporządzenie oraz jego drogę legislacyjną można prześledzić na stronie Rządowego Centrum Legislacji.


Edukacja obywatelska i edukacja zdrowotna – trwają konsultacje nowych przedmiotów

Nowe przedmioty będą realizowane od 1 września 2025 roku. Edukacji obywatelskiej będą uczyć nauczyciele historii, historii i teraźniejszości oraz wiedzy o społeczeństwie w liceum ogólnokształcącym, technikum oraz branżowej szkole I stopnia. Natomiast edukacja zdrowotna będzie prowadzona przez biologów, nauczycieli wychowania fizycznego, wychowania do życia w rodzinie, psychologów oraz przez nauczycieli, którzy ukończyli studia lub studia podyplomowe w zakresie edukacji zdrowotnej i posiadają przygotowanie pedagogiczne. Nauka edukacji zdrowotnej rozpocznie się już w szkołach podstawowych w klasach IV–VIII i będzie kontynuowana w szkołach ponadpodstawowych.

Więcej szczegółów można znaleźć na stronie Ministerstwa Edukacji Narodowej.


Co na maturze z języka polskiego w 2025 roku?

Znaczące odchudzenie listy lektur oraz zredukowanie liczby pytań jawnych w części ustnej — to dobre wiadomości dla maturzystów podchodzących do egzaminu dojrzałości w 2025 roku. 

Sprawdźcie, jaka lista lektur obowiązuje na maturze z języka polskiego. 


Co na maturze z matematyki w 2025 roku?

Niezmiennie, by zdać maturę, trzeba podejść do egzaminu z matematyki na poziomie podstawowym i uzyskać minimum 30% punktów. Choć dla uczniów planujących studiować na kierunkach ścisłych może nie stanowić to dużego wyzwania, dla wielu innych może być źródłem stresu. 

Sprawdźcie, jakie zmiany czekają maturzystów w 2025 roku.


Olimpiada przedmiotowa otwiera drzwi do uczelni

Zwolnienie z matury plus indeks na studia? To korzyści z wygranej w olimpiadzie przedmiotowej. Jeszcze jest czas, aby wziąć udział pierwszym etapie testu m.in. z chemii, filozofii, geografii czy wiedzy o społeczeństwie. 

Szczegóły oraz terminy znajdziecie na stronie Ministerstwa Edukacji Narodowej.


XXIX edycja konkursu wiedzy o Uniwersytecie Jagiellońskim – do wygrania indeksy

Rozpoczęła się rejestracja chętnych do udziału w kolejnej edycji konkurs wiedzy o Uniwersytecie Jagiellońskim. Mogą wziąć w nim udział osoby zdające maturę w 2025 roku. Wśród nagród są indeksy na studia stacjonarne. Zgłoszenia przyjmowane są do 2 marca 2025 roku. 

Formularz zgłoszeniowy
Regulamin konkursu


Akademia MEN — porcja bezpłatnej wiedzy

Akademia MEN to cykl bezpłatnych, comiesięcznych wykładów dla uczniów klas 7-8 oraz szkół ponadpodstawowych, prowadzonych przez ekspertów z różnych dziedzin. Do tej pory odbyły się dwa spotkania. Mówiono o kryzysie klimatycznym i kulturze ludowej. Cykl trwa od września 2024 do czerwca 2025 i jest transmitowany na YouTube.

Spotkanie 1: Zmiany klimatyczne
Spotkanie 2: Cudze chwalicie, swojego nie znacie? Kultura ludowa nie tylko od święta


Wyższy próg przychodowy dla działalności nierejestrowanej

Od stycznia 2025 roku wzrosną limity przychodów w działalności nierejestrowanej. W związku z podniesieniem minimalnego wynagrodzenia brutto z 4300 do 4666 zł miesięczny próg przychodów dla działalności nierejestrowanej zwiększy się do 3499,50 zł. 

Więcej szczegółów znajdziecie w artykule Dziennika Gazeta Prawna.


„Ustawa Kamilka” – odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania

Ministerstw Sprawiedliwości przygotowało film, w którym odpowiada na najczęściej zadawane pytania związane z tzw. Ustawą Kamilka. Filmik ma na celu rozwianie licznych wątpliwości i ułatwienie zrozumienia przepisów, które wpływają na codzienność nauczycieli, uczniów, rodziców, a także animatorów, przedsiębiorców działających w obszarze edukacji i dostawców usług dla szkół.

Q&A z Wiceministrą Sprawiedliwości Zuzanną Rudzińską-Bluszcz w sprawie „Ustawy Kamilka":



 

O autorze

WS

Te artykuły też mogą Ci się spodobać

Nauczanie dorosłych

Nauczanie języka obcego zawsze powinno być dostosowane do wieku uczniów. Wydawać by się mogło, że nauczanie dorosłych nie powinno nastręczać żadnych problemów, gdyż nie potrzebują oni dodatkowej motywacji czy atrakcji.

Fatalne przypadki na korepetycjach

Co na korepetycjach może pójść nie tak? Gdy problemem jest nie tylko poziom wiedzy ucznia...

Dodaj ogłoszenie
Najpopularniejsze artykuły
10 najlepszych aplikacji do nauki języków obcych

Znajomość języka obcego jest praktycznie niezbędna w dzisiejszym świecie. W poniższym tekście przedstawimy Wam 10 aplikacji mobilnych, które umożliwiają naukę różnych języków obcych.

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki?

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki? Ciężko na to pytanie odpowiedzieć, ponieważ na rynku jest bardzo dużo pozycji. Przedstawiamy subiektywną listę od naszego korepetytora.

Matura ustna z angielskiego - przydatne zwroty

Zebraliśmy zwroty z języka angielskiego, które musisz znać przed egzaminem ustnym.

Baza testów
e-korepetycje.net
Marketing internetowy w edukacji
Pobierz darmowe ebooki
i zapisz się na newsletter.
e-book




Raport cen korepetycji 2024