Pobierz e-book: "Zawód: Korepetytor - Kompendium wiedzy”. Kliknij tutaj!

Serwis ogłoszeniowy e-korepetycje.net

E-book

Ostatnie wpisy

Jak napisać rozprawkę?

Rozprawka jest jednym z zadań maturalnych w części pisemnej z języka polskiego na poziomie podstawowym. Jeżeli zdecydujecie się na jej napisanie ważne, abyście pamiętali o podstawowych zasadach, jakie obowiązują przy jej pisaniu.

Czytaj dalej »

Zabawy i gry na lekcje z ortografii

Nie jest łatwo uczyć ortografii w taki sposób, aby nie tylko uczeń zdobył wiedzę, ale także lekcja przebiegała miło i bezstresowo. W takim razie jak to zrobić? Zagrać w gry! W artykule podpowiadamy jakie zabawy można zastosować, aby lekcje ortografii dla nikogo nie były udręką.

Czytaj dalej »
Marketing internetowy dla edukacji
Baza testów
Akcja pomagam nie szkodzę

Półtora czy półtorej? - Jak napisać?


Kategorie: język polski, język polski dla cudzoziemców

półtora czy półtorej

Półtora czy półtorej?

To liczebnik ułamkowy, którego poprawne użycie może sprawiać wiele trudności. Oznacza jeden i pół drugiego. Należy zapamiętać, iż forma półtora jest zarezerwowana dla rodzaju męskiego i nijakiego (np. Półtora roku temu... Półtora okrążenia...), zaś półtorej dla żeńskiego (np. Półtorej godziny... Półtorej szklanki...).

Gdy przed półtora/półtorej pojawia się przyimek od, po, przed, za, to nie wpływa on na formę rzeczownika (np. Mieli się spotkać za półtora miesiąca, a nie: za półtora miesiąc). Pojawia się jednak wyjątek w przypadku użycia formy półtora roku (np. Zobaczyli się przed półtora rokiem, a nie: przed półtora roku). Rzeczownik występuje tutaj w narzędniku.

W przypadku połączenia liczebnika półtora z raz, zapisuje się: półtora raza mniejszy... półtora raza krócej..., mimo iż w dopełniaczu występuje zazwyczaj -u (np. Pewnego razu...). Wynika to z końcówki -a w liczebniku półtora, która rzutuje na pojawienie się tego samego zakończenia w wyrazie raz. Pamiętajcie, że poprawnie jest jednak stosowanie takich formy jak: dwa i pół razy, sześć i pół razy itp., a nie: dwa i pół raza, sześć i pół raza

Zapisz się na listę, dzięki czemu otrzymasz:

Darmowy e-book: „Zawód: Korepetytor” – kompendium wiedzy każdego korepetytora,
a także dostęp do unikalnych treści i comiesięczne podsumowania.

  • Imię:
  • Email:

Zapisując się na listę akceptujesz politykę prywatności serwisu.