YouTube to nie tylko rozrywka

Nauka kojarzy Ci się z ciągłym siedzeniem nad książkami i wkuwaniem na pamięć pojęć i dat? Od dawna wiadomo, że taka forma przyswajania wiedzy nie jest skuteczna. Bo i może uda Ci się w ten sposób przygotować do sprawdzianu czy odpowiedzi, ale jak długo będziesz o tym pamiętać? Taka wiedza bardzo szybko się ulatnia. Dlatego zdobywaj ją poprzez zabawę.

Nauka przez rozrywkę czy zabawę zwykle bywa efektywniejsza. Łatwiej jest coś zapamiętać, jeśli przychodzi to automatycznie, a nie przez „zakuwanie”. Podczas nauki warto wykorzystywać Internet, który jest źródłem nieocenionej wiedzy. Regularnie korzystaj z serwisu YouTube, który – choć może kojarzyć Ci się przede wszystkim z filmikami o charakterze rozrywkowym – skrywa wiele ciekawych i praktycznych informacji naukowych. Poniżej prezentujemy kanały poświęcone nauce, które znajdziesz właśnie w serwisie YouTube.

TED

Na tym kanale można znaleźć ciekawe filmiki, będące relacją z konferencji TED.

Kanał TED

Materiały wideo publikowane niemal każdego dnia stanowią obszerną skarbnicę wiedzy – informacji, które poszerzają horyzonty myślowe i które dają odpowiedź na niewyjaśnione dotąd pytania. Wszystkie realizowane są w języku angielskim, niemniej jednak w wielu przypadkach można włączyć polskie napisy (lub napisy w innych językach).

Kanał dostępny jest pod adresem www.youtube.com/user/TEDtalksDirector

Polimaty

Jest to polski kanał prowadzony przez Radosława Kotarskiego.

Kanał Polimaty

Zamieszczane są tam filmiki stanowiące odpowiedź na nawet najbardziej nurtujące pytania. Można dowiedzieć się m.in. o słuszności drzemki, skąd się wzięły dni tygodnia, skąd się wzięli czarnoskórzy w Ameryce, jakie jest pochodzenie wulgaryzmów. Nie brakuje także historycznych ciekawostek, związanych np. z II wojną światową.

Wszystkie filmiki z kanału Polimaty dostępne są pod adresem www.youtube.com/user/Polimaty

AleHistoria

AleHistoria to coponiedziałkowy dodatek do Gazety Wyborczej, który dostępny jest również w serwisie YouTube.

Kanał AleHistoria

 

Na kanale regularnie zamieszczane są ciekawe filmiki nawiązujące do znanych i mniej znanych wydarzeń historycznych. Wiele ciekawostek, zupełnie inne spojrzenia na wiele tematów, nieznane dotąd fakty, informacje, których na próżno szukać w podręcznikach – to wszystko zachęca do spoglądania na historię przez odmienny pryzmat. To dowód na to, że historia może być naprawdę bardzo wciągająca.

Wszystkie filmiki dostępne są pod adresem www.youtube.com/user/AleHistoriaWideo

NaszaNauka

Jest to kanał poświęcony wyłącznie matematyce. Każdy z zamieszczonych filmików to ciekawa i przystępnie poprowadzona lekcja.

Kanał NaszaNauka

Warto podkreślić, że teoria przeplata się z praktyką. Wszystkie informacje poparte są przykładami, dzięki którym łatwiej zrozumieć dane zagadnienie, np. rozwiązywanie równań kwadratowych.

Kanał dostępny jest pod adresem www.youtube.com/user/NaszaNauka

Historia bez cenzury

Jest to kanał poświęcony historycznym faktom – nieznanym z uczniowskich podręczników.

Historia bez cenzury

Zamieszczane filmiki pozwalają spojrzeć na historię z zupełnie innej perspektywy. Znajdziesz tam materiały poświęcone Janowi III Sobieskiemu, Henrykowi Walezemu, Powstaniu Wielkopolskiemu, itd.

Kanału szukaj pod adresem www.youtube.com/user/HistoriaBezCenzuryMB

Chemia z zasadami

To kanał poświęcony chemii, dzięki któremu nauka tego przedmiotu staje się łatwiejsza i przyjemniejsza.

Kanał Chemia z zasadami

Zamieszczane filmiki to zarówno teoria poparta licznymi przykładami dla lepszego zrozumienia tematów, a także ciekawe doświadczenia chemiczne. Jeżeli np. nie wiesz, jak otrzymywać wodorotlenki trudnorozpuszczalne, jak prawidłowo bilansować równania reakcji, na czym polega dysocjacja kwasów i zasad, kanał Chemia z zasadami może okazać się dodatkowym wsparciem edukacyjnym.

Kanał znajdziesz pod adresem www.youtube.com/user/wojtekstawski1997

To zaledwie kilka przykładów kanałów poświęconych nauce. Warto więc od czasu do czasu wykorzystać serwis YouTube co celów edukacyjnych, a nie tylko do celów nakierowanych wyłącznie na rozrywkę.

Te artykuły też mogą Ci się spodobać

Nauka języka obcego jako postanowienie noworoczne

Wśród wielu planów i postanowień, które zamierzamy zrealizować w nowo nadchodzącym roku, z pewnością znajdzie się nauka języka obcego od podstaw lub podszlifowanie już posiadanych umiejętności. O tym, jak ważna jest to umiejętność, jak przydatna w życiu codziennym i zawodowym, nikogo nie trzeba przekonywać. Jeżeli postanowisz, że w tym roku podejmiesz się tego wyzwania, pozwól że wskażemy Ci co zrobić, aby zamierzony cel osiągnąć.

Jak założyć szkołę językową krok po kroku?

Znajomość języków obcych stała się obecnie nie tyle dodatkową kwalifikacją, która podnosi wartość kandydata na rynku pracy, a niemal obowiązkiem. To oczywiście nie jedyny powód, dla którego uczą się ich i dzieci, i dorośli. Podróże, możliwość poznawania świata, hobby… można długo wymieniać. Pewne jest jedno: mimo że rynek nauki języków obcych jest nasycony, nadal – przy dobrym pomyśle na biznes – możesz znaleźć na nim swoją niszę. Jak to zrobić? Oto, co musisz wiedzieć, jeśli chcesz założyć szkołę językową.

Dodaj ogłoszenie
Najpopularniejsze artykuły
10 najlepszych aplikacji do nauki języków obcych

Znajomość języka obcego jest praktycznie niezbędna w dzisiejszym świecie. W poniższym tekście przedstawimy Wam 10 aplikacji mobilnych, które umożliwiają naukę różnych języków obcych.

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki?

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki? Ciężko na to pytanie odpowiedzieć, ponieważ na rynku jest bardzo dużo pozycji. Przedstawiamy subiektywną listę od naszego korepetytora.

Matura ustna z angielskiego - przydatne zwroty

Zebraliśmy zwroty z języka angielskiego, które musisz znać przed egzaminem ustnym.

Baza testów
Marketing internetowy w edukacji
Raport cen korepetycji 2023