Sukcesy i wyzwania w pracy korepetytora - wywiad z Oleną Tarasovą, byłą prawniczką

Jakie wyzwania wiążą się z nauczaniem? W jaki sposób korepetytor może zadbać o swój rozwój zawodowy? O poszukiwaniu swojej drogi rozmawiamy z Oleną Tarasovą, byłą prawniczką, która odkryła w sobie pasję do nauczania i otworzyła własną szkołę językową. 



Olena Tarasova​ — początkowo pracowała w dziedzinie prawa, ale z czasem zainteresowała się nauczaniem, zwłaszcza języka angielskiego. Ukończyła różne kursy w języku angielskim. Przez lata zdobywała kwalifikacje i doświadczenie, a obecnie prowadzi własną firmę zajmującą się nauczaniem języków obcych. Posiadaczka certyfikatów międzynarodowych takich jak TKT czy TESOL. 

 


Jak zaczęła się Twoja przygoda z korepetycjami? Co Cię do tego skłoniło?

Po trzech latach prowadzenia wykładów na uniwersytecie dla prawników podjęłam decyzję o zmianie przedmiotu nauczania, chociaż wymagało to całkowitej zmiany zawodu. W tamtym okresie nadal pracowałam jako prawnik. Najpierw próbowałam pomagać uczniom, pokonać trudności związane z nauką języka angielskiego w szkole. W trakcie pierwszego roku udzielania korepetycji zauważyłam, że większość uczniów odczuwa lęk przed mówieniem i w związku z tym niechętnie rozwija tę umiejętność. To zmotywowało mnie do poszukiwań rozwiązania tego problemu, ponieważ język musi być wykorzystywany w praktyce i uczący się muszą swobodnie posługiwać się nim w rozmowie. Właśnie z tego powodu kontynuowałam udzielanie korepetycji i rozpoczęłam nową ścieżkę zawodową.

Jakie Twoim zdaniem są największe wyzwania związane z nauczaniem?

Nauczyciele i korepetytorzy muszą ciągle rozwijać swoje umiejętności – dydaktyczne, techniczne oraz psychologiczne. Jednak jeśli nauczanie jest największym zainteresowaniem nauczyciela, to takie wyzwania przynoszą satysfakcję.

Jakie korzyści wynikają z pracy jako korepetytor? Czy zdarzają się momenty, które szczególnie motywują Cię do wykonywania tego zawodu?

Największą korzyścią i motywacją jest sukces ucznia, na przykład gdy dzięki znajomości języka obcego uczniowi udało się zdobyć nową pracę w międzynarodowej firmie, zdać egzamin, nawiązać kontakty z obcokrajowcami, znaleźć przyjaciół za granicą lub zostać przyjętym w obcym środowisku. Kiedy zaczęłam prowadzić zajęcia z języka polskiego, bardzo mnie motywowały sukcesy moich ukraińskich uczniów (także jestem Ukrainką i dobrze znam trudności, z jakimi spotykają się podczas nauki polskiego), którzy po ukończeniu naszych zajęć osiągali sukcesy w życiu zawodowym i prywatnym. Dla uczniów, którzy mają polskie korzenie i chcieli uzyskać Kartę Polaka, prowadziłam także zajęcia z historii i kultury Polski, jeśli z jakichś powodów brakowało im wiedzy na ten temat.

Jakie umiejętności i cechy są niezbędne, aby zostać skutecznym korepetytorem?

Umiejętności pedagogiczne, chęć do nauczania, umiejętności organizacyjne, bycie zdyscyplinowanym i odpowiedzialnym korepetytorem. Chęć poszukiwania odmiennych podejść do różnych grup uczniów.

Jak dbasz o rozwój zawodowy jako korepetytor? Czy uczestniczysz w szkoleniach, konferencjach lub jesteś członkiem jakichkolwiek organizacji branżowych?

Uczestniczę w konferencjach prowadzonych przez British Council. Jestem członkiem różnych grup dla nauczycieli na Facebooku. Dodatkowo rozwijam swoje umiejętności samodzielnie. Często korzystam ze źródeł naukowych i prowadzę własne lokalne badania, aby dowiedzieć się, jakie metody nauczania są skuteczne, a jakie nie. Utrzymuję kontakty z nauczycielami języka angielskiego z różnych krajów, między innymi z Kanady, Argentyny i Brazylii. Dyskutujemy na różne tematy dotyczące pracy nauczycieli i korepetytorów. Ponadto przygotowuję się do rekrutacji do szkoły doktorskiej, ponieważ moim marzeniem jest napisanie rozprawy doktorskiej.

Jak zdobywasz nowych klientów i promujesz swoje usługi korepetytorskie?

Przeważnie korzystam z portali internetowych, szczególnie e-korepetycje.net. Moi uczniowie często polecają mnie swoim znajomym.

Jakie strategie stosujesz, aby utrzymać długotrwałe relacje z klientami i zapewnić im wysoką jakość nauczania?

Szczerze mówiąc, mam więcej przyjaciół wśród uczniów niż wśród innych ludzi. Utrzymuję dobry kontakt z uczniami nawet po ukończeniu nauczania. Zaufanie i szacunek są najważniejsze w relacjach. Uwzględniam cele uczniów w procesie nauki języka, unikając tradycyjnego uczenia się tylko z książki i odrobienia zadań domowych. Organizuję różnorodne zajęcia i pomagam pokonać wszelkie lęki związane z nauką, szczególnie lęk przed mówieniem. Działam jako coach albo mentor. Skupiam się także na motywacji, czasami pomagam ją odnaleźć.

Wspomniałaś, że 20 lat poświęciłaś pracy jako prawnik, a potem odkryłaś pasję do nauczania języków obcych. Czy trudno było się przebranżowić? Co wpłynęło na Twoją decyzję?

Na początku było trudno, ale później uświadomiłam sobie, że warto było to zrobić. Zawód prawnika był ciekawy, ale miałam wrażenie, że to nie jest dla mnie. Przez jakiś czas czułam, że mam już tego dość. Kiedy zaczęłam pracę na uniwersytecie, zrozumiałam, że chcę nauczać.

W swojej wypowiedzi konkursowej z okazji Dnia Korepetytora wspomniałaś również, że „Tłumaczenie hamuje proces nauczania”. Możesz rozwinąć tę myśl?

Tak. Dlaczego ludzie lękają się mówienia? Bo kiedy ktoś do nich mówi, oni przekładają tę wypowiedź na swój język ojczysty, potem w swoich myślach układają odpowiedź również w języku ojczystym, następnie ją tłumaczą i dopiero wtedy mówią. Tłumaczenie jest potrzebne na początku przygody z nowym językiem, ale stopniowo trzeba się go pozbyć i zacząć myśleć w języku obcym, tworząc odpowiedzi od razu w tym języku.

Zdradzisz, jakie masz cele lub plany na przyszłość?

Jak już wcześniej mówiłam, przygotowuję się do rekrutacji do szkoły doktorskiej. Planuję także rozwijać swoją szkołę językową, którą założyłam we wrześniu 2022 roku.

 


Artykuł należy do cyklu wywiadów, które skupiają się na przybliżeniu różnorodnych sylwetek korepetytorów i ich drogi do sukcesu. Pomysł na serię zrodził się z okazji tegorocznego konkursu na Dzień Korepetytora. Każdy z wywiadów ma na celu przedstawienie kluczowych aspektów pracy w tym zawodzie oraz możliwości, jakie z tego wynikają. 


 

O autorze

PR

Te artykuły też mogą Ci się spodobać

Nauczanie dorosłych

Nauczanie języka obcego zawsze powinno być dostosowane do wieku uczniów. Wydawać by się mogło, że nauczanie dorosłych nie powinno nastręczać żadnych problemów, gdyż nie potrzebują oni dodatkowej motywacji czy atrakcji.

7 doświadczeń, które warto przeprowadzić z dzieckiem w domu

Nie ma lepszego sposobu na zdobywanie nowej wiedzy niż praktyczne ćwiczenia i bezpośrednie działanie. Większość dzieci lubi eksperymentować i odkrywać w ten sposób to, co nieznane. Udane przeprowadzanie doświadczeń to połączenie ciekawości młodego człowieka, dozoru dorosłego i wspólne puszczanie wodzy fantazji. Rodzice muszą wykazać się tutaj kreatywnością, a zarazem stworzyć bezpieczne i komfortowe warunki do twórczej pracy. Jakie eksperymenty można przeprowadzić w domu?

Dodaj ogłoszenie
Najpopularniejsze artykuły
10 najlepszych aplikacji do nauki języków obcych

Znajomość języka obcego jest praktycznie niezbędna w dzisiejszym świecie. W poniższym tekście przedstawimy Wam 10 aplikacji mobilnych, które umożliwiają naukę różnych języków obcych.

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki?

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki? Ciężko na to pytanie odpowiedzieć, ponieważ na rynku jest bardzo dużo pozycji. Przedstawiamy subiektywną listę od naszego korepetytora.

Matura ustna z angielskiego - przydatne zwroty

Zebraliśmy zwroty z języka angielskiego, które musisz znać przed egzaminem ustnym.

Baza testów
e-korepetycje.net
Marketing internetowy w edukacji
Pobierz darmowe ebooki
i zapisz się na newsletter.
e-book




Raport cen korepetycji 2024