Uporządkowana współpraca czy brak zasad? Wywiad z Krzysztofem Dolatą, korepetytorem języka niemieckiego

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jakie metody i narzędzia są najskuteczniejsze podczas nauki języka obcego? Czy formalne regulacje mają istotne znaczenie dla sukcesu korepetytora? Rozmawiamy z Krzysztofem Dolatą, doświadczonym korepetytorem języka niemieckiego, który podzielił się swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniami w tym obszarze.


Krzysztof Dolata — jest magistrem filologii germańskiej UAM i pasjonatem języka niemieckiego. Jego kontakt z językiem niemieckim rozpoczął się już w szkole podstawowej i gimnazjum, gdzie uczęszczał do klas z poszerzonym programem języka niemieckiego. Wkrótce potem założył własną firmę, Pogotowie Języka Niemieckiego „Ich bin da", która od 2016 roku cieszy się uznaniem klientów. Współpracuje również ze szkołami językowymi w Poznaniu.


Jak zaczęła się Twoja przygoda z korepetycjami? Co Cię do tego skłoniło?

Korepetycji z niemieckiego zacząłem udzielać w liceum. Zawsze byłem dobry z tego języka i koledzy oraz koleżanki z klasy prosili mnie często o pomoc w zadaniu domowym, sprawdzeniu czy wytłumaczeniu czegoś. Dostawałem pozytywny feedback – że dobrze tłumaczę. Stawałem się popularny także w innych klasach i tak ruszyło. Na studiach zacząłem w ten sposób dorabiać, a od 7 lat jestem korepetytorem na pełen etat.

Jakie są największe wyzwania związane z nauczaniem?

Na pewno praca z różnymi typami uczniów (np. wzrokowcami, słuchowcami) oraz osobami z trudnościami w nauce (takimi jak dysleksja, ADHD, łatwe poddawanie się, brak pewności siebie). Wyzwaniami są także: trudni klienci, dumpingowe stawki osób prowadzących korepetycje na czarno, duża (często nieuczciwa) konkurencja na rynku oraz braki kursantów w wiedzy ogólnej z języka polskiego i innych dziedzin (co ma ogromne znaczenie w nauce języka obcego).

Jakie korzyści płyną z pracy jako korepetytor? Czy istnieją momenty, które szczególnie Cię motywują?

Przede wszystkim pieniądze. Zarabiam nie gorzej niż osoby zatrudnione w korporacjach (a często i lepiej). Przy tym pracuję mniej godzin, nie muszę dojeżdżać do biura i nie mam nad sobą szefa. :) Oprócz pieniędzy motywują mnie pozytywne opinie moich kursantów (80-90% z nich jest zadowolonych z lekcji) i szybkie postępy, jakie robią w trakcie naszych zajęć.

Jakie umiejętności i cechy są niezbędne, aby zostać skutecznym korepetytorem?

Na pewno bardzo dobra znajomość języka oraz gotowość do dalszej nauki i poszerzania swoich kompetencji językowych, metodycznych i technicznych. To sprawy fundamentalne. Do tego pokora, świadomość popełnianych błędów i umiejętność przyznania się do nich. Nie mam problemu z tym, że zdarza mi się podać zły rodzajnik, że nie znam jakiegoś słówka z podręcznika czy coś przekręcę. Konieczne są cechy charakteru takie jak: cierpliwość, otwartość, tolerancja, elastyczność, ale i asertywność. Trzeba kochać ludzi, ale też umieć stawiać granice i nie pozwalać wejść sobie na głowę. Bardzo ważne są też umiejętności biznesowe i sprzedażowe. Bez marketingu, strony www, wyróżnionych ogłoszeń, różnych form promocji czy świadomości swojej wiedzy i właściwego wyceniania usług łatwo wpaść w błędne koło. Pracować przez 7 dni w tygodniu po wiele godzin i odczuwać frustrację, że nadal nie starcza na ZUS i opłaty. To prosta droga do wypalenia zawodowego, nie mówiąc już o zmęczeniu i spadku jakości zajęć. 

Jak dbasz o swój rozwój zawodowy? Czy uczestniczysz w szkoleniach, konferencjach lub jesteś członkiem jakichś organizacji branżowych?

Oczywiście, choć nie mam na to zbyt wiele czasu, bo oprócz pracy bardzo wysoko cenię sobie czas wolny. Jestem aktywnym członkiem grupy na Facebooku: Korepetycje jako biznes – ABC Korepetytora, obserwuję też inne grupy. Słucham ciekawych metodycznych podcastów różnych lektorów, czytam blogi i artykuły branżowe. Przyznam jednak szczerze, że nie uczęszczam na płatne webinary i szkolenia, bo po pierwsze mnóstwo jest darmowych, a po drugie wiele z nich jest nastawionych tylko na zysk, a przy tym mają małą wartość merytoryczną.

Jak zdobywasz nowych klientów i promujesz swoje usługi korepetytorskie?

Głównym źródłem nowych zleceń jest wysoko wyróżnione ogłoszenie na portalu e-korepetycje. Kiedyś miałem dużo zgłoszeń z Gumtree i OLX. Są także wiadomości z mojego firmowego Facebooka (prowadzę tam blog i vlog). Pojedyncze osoby trafiają do mnie również z grup poświęconych korepetycjom oraz z polecenia.

Jakie strategie stosujesz, aby utrzymać długotrwałe relacje z klientami i zapewnić im wysoką jakość nauczania?

Szczerze mówiąc żadnych, chyba że nieświadomie. :) Największą robotę robią: moja świetna znajomość niemieckiego, umiejętność przekazywania wiedzy, talent biznesowy, osobowość i nietuzinkowy styl nauczania. Nie zależy mi szczególnie na jakichś bardzo długotrwałych relacjach z klientami, choć oczywiście ogromnie mnie cieszy, że z niektórymi osobami pracuję już od 4 do 6 lat. Jestem przyzwyczajony, że ludzie zapisują się na kurs, osiągają swój językowy cel (np. certyfikat czy poziom komunikatywności) i „wyfruwają” albo też nie osiągają celu, zniechęcają się do dalszej pracy i rezygnują z nauki. Nigdy nie biorę tego jakoś szczególnie do siebie, bo wiem, że bardzo szybko znajdę kolejnych klientów. Uczę tylko dorosłych, a oni często potrzebują krótkiej i intensywnej współpracy, a nie wsparcia na całym etapie edukacji, jak dzieci czy młodzież szkolna.

Jakie korzyści wynikają z uporządkowanej formalnie współpracy z klientami? Czy uważasz, że przestrzeganie regulaminu jest kluczowe dla sukcesu?

Wiem, że są korepetytorzy, którzy cenią sobie luz, swobodę, brak zasad i biurokracji, bo im samym zdarza się odwoływać lekcje 5 minut przed. Znam też takich osobiście. Twierdzą oni, że takie postępowanie odpowiada zarówno im, jak i klientom. I jeśli tak jest naprawdę, to spoko, nie mnie to oceniać. Ja natomiast jestem świetnie zorganizowany, słowny i obowiązkowy. Typowy niemiecki Ordnung. :) Dyscyplina i zasady są dla mnie podstawą i skoro umiem to zapewnić klientom, to tego samego oczekuję od nich. Regulamin zdecydowanie ułatwia mi pracę.

Czy stosujesz jakieś metody lub narzędzia, które uważasz za szczególnie skuteczne w nauczaniu języka niemieckiego?

Niemiecki to trudny i złożony, ale bardzo logiczny i gramatyczny język. Konieczna jest systematyczność, umiejętność uczenia się na pamięć wielu rzeczy i solidna wiedza gramatyczna także z języka polskiego. Staram się moim kursantom przekazywać te reguły we w miarę przyjaznej formie (za pomocą np. rymowanek, piosenek, kolorowych wykresów, tabel) i wyrównuję też ich braki w gramatyce języka polskiego. Wbrew pozorom jest wiele podobieństw między strukturami polskimi i niemieckimi (np. stosowanie przypadków).

Możesz zdradzić, jakie są Twoje cele i plany na przyszłość?

Od 2024 roku chciałbym zrezygnować z zajęć stacjonarnych u siebie w domu i przejść tylko na Skype. Kursy stacjonarne zarezerwuję sobie wyłącznie dla firm – jako spotkania grupowe. Chcę dalej pracować tak jak obecnie i zapewniać wysokiej jakości zajęcia. Nie planuję zatrudniać nikogo do współpracy ani wypracowywać dużej liczby godzin w szkole językowej. Jednoosobowa działalność zdecydowanie jest tym, co najbardziej mi odpowiada.

 


Artykuł należy do cyklu wywiadów, które skupiają się na przybliżeniu różnorodnych sylwetek korepetytorów i ich drogi do sukcesu. Pomysł na serię zrodził się z okazji tegorocznego konkursu na Dzień Korepetytora. Każdy z wywiadów ma na celu przedstawienie kluczowych aspektów pracy w tym zawodzie oraz możliwości, jakie z tego wynikają. 


 

O autorze

PR
e-korepetycje.net

Te artykuły też mogą Ci się spodobać

Charakterystyka postaci - jak napisać?

O czym należy pamiętać pisząc charakterystykę? Zdradzamy kilka wskazówek, które mogą się przydać zawsze wtedy, kiedy musisz zmierzyć się z tą formą tekstu.

Jak być lepszym korepetytorem?

W dzisiejszym artykule omówimy kilka sposobów na udoskonalenie warsztatu korepetytora. Co możesz zrobić, żeby Twoje lekcje były efektywniejsze?

Dodaj ogłoszenie
Najpopularniejsze artykuły
10 najlepszych aplikacji do nauki języków obcych

Znajomość języka obcego jest praktycznie niezbędna w dzisiejszym świecie. W poniższym tekście przedstawimy Wam 10 aplikacji mobilnych, które umożliwiają naukę różnych języków obcych.

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki?

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki? Ciężko na to pytanie odpowiedzieć, ponieważ na rynku jest bardzo dużo pozycji. Przedstawiamy subiektywną listę od naszego korepetytora.

Matura ustna z angielskiego - przydatne zwroty

Zebraliśmy zwroty z języka angielskiego, które musisz znać przed egzaminem ustnym.

Baza testów
Marketing internetowy w edukacji
Raport cen korepetycji 2023