Pasja, ciekawość i rozwój - wywiad z Ewą Drozd, lektorką języka angielskiego

Jakie umiejętności trzeba posiadać, aby zostać korepetytorem? W jaki sposób utrzymywać doskonałe relacje z klientami? O wyzwaniach w pracy nauczyciela rozmawiamy z Ewą Drozd, założycielką szkoły językowej i doświadczoną lektorką języka angielskiego. 


Ewa Drozd — doświadczona lektorka języka angielskiego. Od początku kariery zawodowej skupia się na pomocy w nauce osobom w każdym wieku, tak aby mogli swobodnie czuć się na lekcjach. Lektorka ucząca z pasją i poświęceniem, obserwująca zachowanie oraz sposób myślenia uczniów w celu opracowania odpowiednich metod nauki. Godna zaufania specjalistka wykorzystująca swoją intuicję podczas pracy z uczniem. Obecnie kształcąca się na logopedę, żeby pomóc uczniom z trudnościami w języku angielskim i polskim. Właścicielka firmy Tutor Ewa Drozd


Jak się zaczęła Twoja przygoda z korepetycjami? Co skłoniło Cię do tego, by zacząć ich udzielać?

Moja przygoda z udzielaniem lekcji zaczęła się już na studiach. Czułam się dość dobra w języku angielskim i postanowiłam sprawdzić, jak się pracuje z dziećmi, młodzieżą, dorosłymi. Chciałam się przekonać, czy jest to ciężka praca, czy jest ona dla mnie. Skłoniła mnie do tego zwykła ciekawość młodej osoby, która szukała jeszcze swojej drogi rozwoju, mimo że wybrała studia finansowe.

Jakie korzyści płyną z pracy korepetytora? Czy istnieją momenty, które szczególnie motywują Cię do działania?

Korzyści dla korepetytora są bardzo podobne jak dla osoby samozatrudnionej, choć nie każdy korepetytor jest osobą samozatrudnioną, czyli prowadzącą własną działalność. Mówiąc precyzyjniej, chodzi o organizację czasu pracy, elastyczność godzin pracy. Sam sobie jesteś szefem. :) Nikt ci nie mówi, co masz robić czy wyznacza cele, bo sam je sobie wyznaczasz. Mnie motywują satysfakcja i ogromna ciekawość nowych wyzwań oraz poczucie, że kogoś czegoś nauczyłam. Kiedy uczeń się ze mną rozwija, to widać od razu podczas lekcji. I wtedy patrzę na niego z uśmiechem i dumą. :)

Jakie są największe wyzwania związane z nauczaniem?

Myślę, że dla większości korepetytorów wyzwaniem są dzieci z różnymi talentami czy ze szczególnymi potrzebami. Ja jestem otwarta na współpracę z tego typu uczniami. Dla mnie wyzwaniem są osoby dorosłe, ponieważ mają niższy poziom motywacji, która szybko gaśnie. Dlatego trzeba się nagimnastykować, aby je wspierać w wytrwaniu w nauce języka. :)

Jakie umiejętności i cechy są niezbędne, aby zostać skutecznym korepetytorem?

Myślę, że chodzi o kompetencje personalne. Przede wszystkim skuteczny korepetytor powinien być zwyczajnie ludzki, mieć uczucia, traktować uczniów jak własne dzieci, a dorosłych jak dobrych znajomych, którym należy pomóc. Dla mnie ważna jest dobra relacja z moimi uczniami. Kiedy mamy dobrą relację, wtedy uczniowie mi ufają i poddają się mojej wiedzy. A ja ich prowadzę w kierunku sukcesu, ponieważ zawsze życzę każdemu, aby się rozwijał.

Jak dbasz o swój rozwój zawodowy jako korepetytor? Czy uczestniczysz w szkoleniach, konferencjach lub jesteś członkiem jakichś organizacji branżowych?

Cały czas się dokształcam. Po studiach ekonomicznych, które były prowadzone w języku angielskim, skończyłam również studia podyplomowe pedagogiczne. Uczestniczyłam też w dwóch kursach poszerzających moją wiedzę z języka angielskiego, takich jak np. kurs STANAG, który uprawnia mnie do nauczania żołnierzy. W tym momencie akurat studiuję logopedię, ponieważ warto te dwie profesje połączyć − nauczanie języka angielskiego oraz ćwiczenia logopedyczne dla osób, które ich potrzebują.

Jak zdobywasz nowych klientów i promujesz swoje usługi korepetytorskie?

Najczęściej w moim przypadku wieści rozchodzą się pocztą pantoflową − od jednej zadowolonej osoby do drugiej. Ludzie polecają mnie. Kolejnym źródłem promowania moich usług jest Wasza strona oraz media społecznościowe, takie jak Facebook lub Linkedin

Jakie strategie stosujesz, aby utrzymać długotrwałe relacje z klientami i zapewnić im wysoką jakość nauczania?

Buduję relację z klientem, opowiadając mu o swoim prywatnym życiu oraz słuchając o jego sprawach prywatnych. Ważne, by być ludzkim, uczciwym, dobrym, otwartym – to daje mi długotrwałe relacje. Nauczanie jest też wtedy skuteczne, ponieważ klienci mi ufają, bo czują, że nie jestem tylko „suchym” nauczycielem, ale podchodzę do nich z sercem i chcę im pomóc w rozwoju

W swojej wypowiedzi w konkursie na Dzień Korepetytora wspomniałaś, że Twoim pierwszym uczniem była osoba ze spektrum autyzmu. Czy korepetytor pracujący z uczniem o specjalnych potrzebach edukacyjnych powinien posiadać jakieś dodatkowe kwalifikacje w tym kierunku?

Myślę, że nie są wymagane żadne kwalifikacje. Mnie wystarczyły podyplomowe studia pedagogiczne, aby mieć świadomość, jakie są potrzeby osób o specjalnych wymaganiach. Postanowiłam spróbować i okazało się, że właśnie to moje serce do uczniów, zrozumienie ich potrzeb i traktowanie ich na równi są ważne. Pokazywanie im, że są inni, jest nadal dużym problemem w społeczeństwie.

W swojej pracy uczysz również trzylatków. Jak oceniasz postępy dzieci w tym wieku?

Każdy postęp zależy od dziecka. Jedno dziecko może mieć zdolności językowe i wręcz chłonie język, inne dziecko może totalnie tego nie czuć i wtedy trzeba bardzo się postarać, aby je zachęcić do zrobienia ćwiczeń czy posłuchania historyjek. Moja praca z tak małymi dziećmi polega na obserwacji tego, na co one reagują, co im się podoba i co lubią. Na tych obserwacjach bazuję i przygotowuję materiały, które zachęcą je do nauki.

W jaki sposób budujesz i utrzymujesz pozytywną atmosferę podczas lekcji z dziećmi?

Traktuję dzieci jak swoje, a one czują się ze mną jak z mamą czy ciocią. :) Często się bawimy, rozmawiamy, wygłupiamy i śmiejemy. Zarówno z dziećmi, jak i z nastolatkami wielokrotnie rozmawiam o ich problemach, o których ich rodzice często nie wiedzą. Proszę więc sobie wyobrazić, jaka może nas łączyć relacja. :)

Zdradzisz swoje cele i plany na przyszłość?

Moim celem jest stworzenie takiej szkoły językowej, w której będę uczyć indywidualnie, ale w miejscu, które będzie inne i niezwykłe. Nie chcę zdradzać tego pomysłu, aby nie zapeszyć, ale wkrótce możliwe, że będzie o nim głośno. Zamierzam skończyć studia logopedyczne, aby móc pomagać jeszcze większej liczbie dzieci, młodzieży i dorosłych, ponieważ czuję, że jest to jakiś rodzaj mojej misji w życiu.

 


Artykuł rozpoczyna cykl wywiadów, które skupiają się na przybliżeniu różnorodnych sylwetek korepetytorów i ich drogi do sukcesu. Pomysł na serię zrodził się z okazji tegorocznego konkursu na Dzień Korepetytora. Każdy z wywiadów ma na celu przedstawienie kluczowych aspektów pracy w tym zawodzie oraz możliwości, jakie z tego wynikają. 


 

O autorze

PR
e-korepetycje.net

Te artykuły też mogą Ci się spodobać

Wszystkie pomoce maturalne w jednym miejscu

Sprawdź spis materiałów ułatwiających powtórki do matury. Mamy nadzieję, że się Wam przydadzą.

Baza materiałów do wykorzystania na lekcje

Nauka staje się przyjemniejsza, a nowe wiadomości szybciej wchodzą do głowy, gdy materiał do opanowania podany jest w sposób jasny i przejrzysty. Skąd czerpiecie pomysły i materiały na swoje lekcje?

Dodaj ogłoszenie
Najpopularniejsze artykuły
10 najlepszych aplikacji do nauki języków obcych

Znajomość języka obcego jest praktycznie niezbędna w dzisiejszym świecie. W poniższym tekście przedstawimy Wam 10 aplikacji mobilnych, które umożliwiają naukę różnych języków obcych.

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki?

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki? Ciężko na to pytanie odpowiedzieć, ponieważ na rynku jest bardzo dużo pozycji. Przedstawiamy subiektywną listę od naszego korepetytora.

Matura ustna z angielskiego - przydatne zwroty

Zebraliśmy zwroty z języka angielskiego, które musisz znać przed egzaminem ustnym.

Baza testów
e-korepetycje.net
Marketing internetowy w edukacji
Raport cen korepetycji 2023