Strajk nauczycieli w 2019 r. - najważniejsze informacje

Strajk we wrześniu?

Za nami pierwszy tydzień nowego roku szkolnego 2019/2020. Wraz z pierwszym dzwonkiem powróciło pytanie o to, czy we wrześniu rozpocznie się ponownie strajk nauczycieli? Rodzice i uczniowie zadają sobie pytania, czy powinni przygotować się na kolejne utrudnienia w funkcjonowaniu placówek oświatowych, jaką ewentualnie formę przyjmie kolejny protest nauczycieli i kiedy to nastąpi.

Przypomnijmy, że protest nauczycieli i pracowników oświaty w zeszłym roku szkolnym trwał aż 19 dni.

8 kwietnia 2019 nauczyciele odstąpili od wykonywania swoich obowiązków, a w szkołach zapanował chaos. W zdecydowanej większości placówek zajęcia dydaktyczne, jak również opiekuńcze, zostały odwołane bezterminowo. Rodzice stanęli przed faktem braku zapewnienia opieki oraz edukacji dla swoich dzieci. W wielu miastach władze utworzyły sztaby kryzysowe i na szybko zorganizowane zostały różne formy zajęć dla uczniów, którym rodzice, głównie ze względu na obowiązki zawodowe, nie mogli w żaden sposób zapewnić należytej opieki.

Największy niepokój panował wśród młodzieży klas ósmych, gimnazjalnej i licealnej, ponieważ termin protestu nauczycieli zbiegł się z terminami egzaminu ósmoklasisty i egzaminem gimnazjalnym. Pod znakiem zapytania pozostawał również przebieg egzaminu maturalnego.

Ostatecznie strajk nauczycieli został zawieszony dnia 27 kwietnia 2019 o godz. 6:00. Wszystkie egzaminy udało się przeprowadzić, choć nie bez komplikacji i ogólnego zamieszania.

Związek Nauczycielstwa Polskiego i Forum Związków Zawodowych domagały się m.in. wzrostu wynagrodzenia o 1000 zł dla pracowników pedagogicznych, nauczycieli oraz pracowników administracji. Do porozumienia doszło jedynie między NSZZ „Solidarność” i rządem. Ryszard Proksa, szef nauczycielskiej Solidarności podkreślił, że wszystkie postulaty przez nich stawiane zostały spełnione przez rząd. Podpisane zostało pięciopunktowe porozumienie, na mocy którego:

- nauczyciele otrzymają 15% podwyżki, z czego 9,6% zostanie zrealizowane od września 2019, a pozostała część od stycznia 2020 roku

- wychowawcy otrzymają dodatek na poziomie nie mniejszym niż 300 zł

- zostanie skrócony okres stażu

- zmianie ulegnie system oceny pracy nauczycieli

- zmniejszona zostanie biurokracja

Na takie porozumienie nie zgodził się Związek Nauczycielstwa Polskiego.

Strajk nie został zakończony, a jedynie zawieszony

Oznacza to, że w każdej chwili istnieje szansa na ponowne rozpoczęcie działań strajkowych. Zgodnie z zapowiedziami szefa ZNP, Sławomira Broniarza, w pierwszych dwóch tygodniach września, w szkołach, zostanie przeprowadzona ankieta, której wyniki zadecydują o podjęciu dalszych kroków i rozpoczęciu ewentualnego ponownego protestu.

Oficjalnie wynik sondażu ma być podany do wiadomości publicznej dnia 16 września 2019 roku. Tego dnia dowiemy się, czy protest zostanie wznowiony, w jakim terminie i w jakiej formie.

Nieoficjalnie krążą głosy, że tym razem nie będzie to całkowite zawieszenie zajęć edukacyjnych. Wstrzymane natomiast zostaną wszelkie dodatkowe formy zajęć szkolnych, wyjścia do teatrów, filharmonii, wycieczki klasowe czy inne imprezy szkolne organizowane w trakcie roku szkolnego.

Aktualizacja - 2 października 2019

Związek Nauczycielstwa Polskiego ogłosił, że od 15 października rozpoczyna bezterminową akcję protestacyjną. Tym razem będzie to strajk włoski, który w ankiecie prowadzonej wśród nauczycieli, poparło około 55 procent osób. Na czym będzie polegać strajk włoski? Na realizacji tylko tych zadań, które wynikają z prawa oświatowego. Nauczyciele nie będą wykonywać pozastatuwych zadań w swoich szkołach, przedszkolach lub innych placówkach.

Nauczyciele w ankiecie zdecydowali także, że dwa najważniejsze postulaty, którymi powinno zająć się ministerstwo to:

  • podniesienie wynagrodzeń nauczycieli;
  • zmniejszenie biurokracji.

Te artykuły też mogą Ci się spodobać

YouTube to nie tylko rozrywka

Nauka kojarzy Ci się z ciągłym siedzeniem nad książkami i wkuwaniem na pamięć pojęć i dat? Od dawna wiadomo, że taka forma przyswajania wiedzy nie jest skuteczna.

Zabawy i gry na lekcje z ortografii

Nie jest łatwo uczyć ortografii w taki sposób, aby nie tylko uczeń zdobył wiedzę, ale także lekcja przebiegała miło i bezstresowo. W takim razie jak to zrobić? Zagrać w gry! W artykule podpowiadamy jakie zabawy można zastosować, aby lekcje ortografii dla nikogo nie były udręką.

Dodaj ogłoszenie
Najpopularniejsze artykuły
10 najlepszych aplikacji do nauki języków obcych

Znajomość języka obcego jest praktycznie niezbędna w dzisiejszym świecie. W poniższym tekście przedstawimy Wam 10 aplikacji mobilnych, które umożliwiają naukę różnych języków obcych.

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki?

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki? Ciężko na to pytanie odpowiedzieć, ponieważ na rynku jest bardzo dużo pozycji. Przedstawiamy subiektywną listę od naszego korepetytora.

Matura ustna z angielskiego - 50 przydatnych zwrotów

Zebraliśmy 50 zwrotów z języka angielskiego, które musisz znać przed egzaminem ustnym.

Baza testów
Pobierz darmowe ebooki
i zapisz się na newsletter.
e-book
Sytuacja w edukacji
w czasie pandemii.
e-raport

Dowiedz się więcej o tej publikacji