Nowy rok szkolny - nowe możliwości! 

[Artykuł sponsorowany] 

Czas wakacji dobiega końca i wszyscy jesteśmy już głową w nowym roku szkolnym, przygotowując się do tego, co przed nami. Ostatnie lata nie należały do łatwych - pandemia i toczący się tuż za naszą granicą konflikt zbrojny, mocno wpłynęły na realia pracy w polskich szkołach. Najpierw  mierzyliśmy się z koniecznością nauczania zdalnego i hybrydowego, ostatnio z wprowadzeniem do klas nowych uczniów z Ukrainy. Każde z tych wyzwań niosło ze sobą możliwość rozwoju i poczucie wspólnotowości, ale i sporo dodatkowej pracy i stresu. Nie dziwi zatem fakt, że wszyscy potrzebujemy poczucia stabilności i spokoju, które realnie przełożą się na osiągnięcia z uczniami w klasie. 

Co możesz zrobić, żeby zapewnić sobie ten stan i ze spokojną głową wejść w nowe wyzwania tego roku szkolnego? 

Wspierający, stabilny pracodawca 

Wiele miejsc pracy, z pozoru bardzo stabilnych, nie potrafiło szybko i efektywnie odpowiadać na dynamiczne zmiany. Bardzo jasno pokazał to czas wybuchu pandemii, kiedy wiele firm i szkół było zmuszonych zwolnić pracowników lub zmniejszać ich wynagrodzenie. 

Jeśli poszukujesz pewnego i bezpiecznego miejsca pracy, szkoły prywatne mogą okazać się dobrą opcją do rozważenia. Przez wiele lat zatrudniały one nauczycieli na umowy-zlecenia lub w formule B2B - stąd utarło się przekonanie, że nie są to stabilne miejsca pracy. Sytuacja na rynku pracy zmieniła się jednak w ostatnich latach diametralnie i wiele szkół prywatnych, mimo wspomnianych form zatrudnienia okazały się bardzo bezpiecznym i stabilnym miejscem dbających o swoich pracowników w trudnych czasach. Dodatkowo instytucje prywatne są w stanie szybciej wprowadzać zmiany wynagrodzeń, ponieważ bez długotrwałych i złożonych procedur mogą reagować adekwatnie do sytuacji i wprowadzać konieczne zmiany. Znalezienie nawet dorywczej pracy w sektorze prywatnym może stać się dobrym sposobem na zastrzyk finansowy i rozwój dodatkowych kompetencji. 

 

Early Stage to szkoła języka angielskiego z ponad 29-letnim doświadczeniem na rynku edukacyjnym. Obecnie prowadzi ponad 800 placówek w całej Polsce. Uczy się w nich  42 000 uczniów. Szkoła dynamicznie się rozwija i prowadzi rekrutacje na r.sz 2022/23 w wielu miastach i mniejszych miejscowościach. 

Jeśli lubisz pracę z dziećmi i młodzieżą, cenisz sobie elastyczność grafiku oraz  stabilność zatrudnienia, aplikuj do Early Stage! Sprawdź aktualne oferty pracy: https://cutt.ly/praca-w-early-stage 

Szkolenia i rozwój 

Twój sukces i poczucie satysfakcji z pracy w dużej mierze będzie zależał od tego, w jaki sposób zdecydujesz się zadbać o swój własny rozwój. Zmieniający się świat niesie sporo wyzwań dla nauczycieli dzieci i młodzieży. Aby móc uchronić się od wypalenia, warto zadbać o to, żeby Twoi uczniowie z zaangażowaniem i szczerą chęcią współpracy przychodzili na zajęcia. Tu z pomocą przychodzą coraz szerzej dostępne na rynku szkolenia, kierowane bezpośrednio do nauczycieli. Korzystając z inspiracji płynących od innych nauczycieli i metodyków, wyjdziesz w swojej pracy poza schematy, co sprawi, że Twoi uczniowie będą zaangażowani, a Ty wymkniesz się rutynie, która w tym zawodzie często powoduje frustrację i zniechęcenie. 

Zaplanuj swój udział w dużych konferencjach, na których zazwyczaj pojawiają się wszelkie nowinki edukacyjne, ale nie zapominaj też o warsztatach, z których możesz korzystać nie wychodząc z domu. Wiele firm szkoleniowych podczas pandemii otworzyło się na wprowadzenie do swoich ofert kursów online, które są niezwykle wygodną formą warsztatową. Ceny tego typu szkoleń są również bardzo atrakcyjne - znacznie niższe niż wydarzeń stacjonarnych. Dodatkowo wiele firm prowadzi otwarte, darmowe szkolenia i webinaria, z których można czerpać ogrom wiedzy. Zadbaj o to, żeby w Twoim planie szkoleń znalazły się nie tylko warsztaty metodyczne, ale również rozwojowe dla Ciebie. Najlepiej zapisz się na nie od razu i zanotuj w kalendarzu. To zwiększy szansę, że pod naporem obowiązków i codziennych zadań, wygospodarujesz ten cenny czas dla siebie. 

Wiele ciekawych, darmowych szkoleń znajdziesz np. na stronie Early Stage Universe. 

Warto również znaleźć na Facebooku grupy, które zrzeszają nauczycieli. Są to fantastyczne miejsca wymiany doświadczeń i czerpania inspiracji od innych. Często stają się również miejscem, w którym dostaniesz wsparcie i radę w trudnej zawodowo sytuacji. Jedną z takich grup jest Teachers’ Universe.

Kultura feedbacku i wsparcia 

W pracy nauczyciela bardzo ważna jest możliwość korzystania z koleżeńskiego wsparcia. Wielu z nas mierzy się z podobnymi wyzwaniami, dlatego warto inwestować swoją energię w budowanie kultury wsparcia. Z badań National Institute of Mental Health wynika, że osoby, które mają w swojej pracy ważne relacje, oparte na zaufaniu i wsparciu rzadziej mierzą się z wypaleniem zawodowym, depresją i stanami nerwicowymi. Czy w swojej szkole możesz liczyć na wspierający kontakt z kolegami z pracy? Czy Wasze relacje polegają głównie na wspólnym narzekaniu i skupianiu się na problemach, czy razem szukacie rozwiązań i dajecie sobie szczery, rozwojowy feedback? Przypomnij sobie kilka sytuacji, w których rozmawiałaś/-łeś z kolegą z pracy o trapiącej Cię trudności - czy kończyłaś/-łeś ją z poczuciem, że jesteś w okropnym miejscu, czy z nadzieją i pomysłem na to, jak zarządzić trudną sytuacją w przyszłości? 

Jeśli nie odczuwasz prawdziwego, rozwojowego wsparcia, może warto popracować nad wprowadzeniem kultury feedbacku w Twojej szkole. Chociaż brzmi to jak wielka rzecz - wcale nie musi taka być. Zacznij od zaplanowania jednej zmiany i sprawdzenia jej efektów. Może to być technika superwizji koleżeńskiej, która jest sprawdzoną metodą współpracy, dzięki której możesz otrzymywać i dawać wsparcie na co dzień.

Plan superwizji powinien wyglądać następująco: 

  • Opisujesz koledze/koleżance problem, który masz w klasie. 

  • Razem określacie cel superwizji - co chcesz osiągnąć po zakończeniu procesu? 

  • Umawiacie się na obserwację Twoich zajęć. Rolą superwizora jest zwrócenie uwagi na takie obszary jak: zdarzenia (sytuacje, zadania zdarzenia), uczniowie (ich reakcje, zachowania, działania), konsekwencje (zamierzone i niezamierzone) działań Twoich i uczniów, inne spostrzeżenia i czynniki. 

  • Spotykacie się, aby omówić obserwacje i poszukać rozwiązań. Ważne na tym etapie jest, aby obie strony miały jasność, że celem tego procesu nie jest ocena Twojej pracy, ale uzyskanie perspektywy niezaangażowanej osoby, która może wesprzeć Cię swoim doświadczeniem. 

  • Podczas sesji szukania rozwiązań przyglądacie się problemowi z różnych perspektyw, bierzecie pod uwagę potrzeby i motywacje wszystkich zaangażowanych osób - bardzo pomocna bywa tu technika adwokata diabła. Celem tego etapu jest szersze spojrzenie na problem i wspólne generowanie pomysłów. Nie oczekuj, że kolega rozwiąże ten problem za Ciebie jak za dotknięciem magicznej różdżki - to ma być współpraca. Na tym etapie możecie rzucać wszelkie (nawet najbardziej szalone) pomysły.  Ważne, żeby uruchomić swoją kreatywność. Następnie przechodzicie do etapu oceny rozwiązań i wyboru najbardziej efektywnego.

  • Bardzo istotne jest wspólne stworzenie planu wdrożenia zmian - w zależności od skomplikowania problemu, może on być bardziej lub mniej skomplikowany i rozłożony w czasie. Ważne, żeby był realny i możliwie szczegółowy. Wasz plan powinien uwzględniać zarówno terminy, miejsca i czas realizacji rozwiązań, jak i przestrzeń na refleksję oraz ewentualną modyfikację w trakcie pracy z nim. Zaplanujcie od razu sesje feedbackowe, na których omówicie postępy i ewentualnie skorygujecie plan. Ani się obejrzysz, a postawiony na wstępie cel zostanie osiągnięty.

Ty również możesz zostać superwizorem dla swojego kolegi lub koleżanki. W ten sposób zaczniecie budować w szkole kulturę wsparcia, opartej na zaufaniu i dialogu. Konstruktywny feedback stanie się naturalnym językiem Waszej rozmowy. Poszukaj inspiracji i miejsc, z których możesz zaczerpnąć więcej wiedzy dotyczących superwizji, komunikacji bez przemocy i zasad budowania relacji, które staną się podstawą Twojego działania w przyszłym roku szkolnym. Dobrym punktem wyjścia będzie na pewno Fundacja Budząca się szkoła.

Czas dla siebie 

Pamiętaj, że praca - nawet ta najbardziej ekscytująca i angażująca, to nie wszystko. Żeby zachować balans i spokojnie dotrwać do końca roku szkolnego, już dziś zaplanuj, jak spędzisz dni wolne od pracy. I nie chodzi tu o wielkie wyprawy, urlopy w ekskluzywnych kurortach, ale drobne rzeczy, które będą krótką odskocznią i sposobem na doładowanie energii. Kochasz góry? Zarezerwuj już dziś chatkę w Bieszczadach na wiosenny weekend. Jeśli lepiej odpoczywasz wpatrując się w spokojny ruch fal - śmiało zaplanuj weekend nad morzem. Takie krótkie wyjazdy w miejsca, w których możesz pobyć w kontakcie z naturą, mają wielka moc. Najlepiej wpisać je do kalendarza od razu, aby później, kiedy pojawi się zmęczenie i zniechęcenie, nie wygrała wizja spędzenia weekendu na kanapie. 

Praca nauczyciela w dużej mierze opiera się na pracy sobą - nad swoimi emocjami. Dlatego tak ważne jest, aby nie zapominać o najważniejszych swoich potrzebach - spokoju, stabilności, rozwoju i odpoczynku. Im wcześniej i bardziej szczegółowo zaplanujesz ten rok z myślą o sobie, tym lepszy start w nowe przed Tobą.  A stąd już prosta droga do tego, żeby był to czas wypełniony satysfakcją i spełnieniem.

O autorze

ES
e-korepetycje.net

Te artykuły też mogą Ci się spodobać

Udzielanie lekcji – samodzielnie czy przez pośrednika?

Popyt na korepetycje rośnie z roku na rok, a do uczniów – jako klienci – dołączają również osoby dorosłe, stawiające na samorozwój. Mimo to, rynek prywatnych lekcji jest dość wymagający. Dlatego wiele osób – zwłaszcza uczących języków obcych – zastanawia się, co jest lepszym rozwiązaniem: działalność na własną rękę czy korzystanie z usług pośrednika? Dziś przyjrzymy się bliżej „za” i „przeciw” obu rozwiązań.

Jak zostać korepetytorem?

Korepetycje stały się w ostatnich latach popularnym sposobem na poprawienie swojej wiedzy i umiejętności w danej dziedzinie. Przeglądając oferty, można znaleźć wiele różnorodnych ogłoszeń, ponieważ coraz więcej osób zajmuje się taką formą nauczania.

Dodaj ogłoszenie
Najpopularniejsze artykuły
10 najlepszych aplikacji do nauki języków obcych

Znajomość języka obcego jest praktycznie niezbędna w dzisiejszym świecie. W poniższym tekście przedstawimy Wam 10 aplikacji mobilnych, które umożliwiają naukę różnych języków obcych.

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki?

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki? Ciężko na to pytanie odpowiedzieć, ponieważ na rynku jest bardzo dużo pozycji. Przedstawiamy subiektywną listę od naszego korepetytora.

Matura ustna z angielskiego - przydatne zwroty

Zebraliśmy zwroty z języka angielskiego, które musisz znać przed egzaminem ustnym.

Baza testów
e-korepetycje.net
Marketing internetowy w edukacji
Raport cen korepetycji 2023