Nie tylko w szkole, czyli nauka w świecie 2.0

Dzięki Internetowi niemal każda dziedzina wiedzy stała się dostępna dla każdego. Czas i miejsce przestały nas ograniczać, a nawet najbardziej niszowe szkolenia są na wyciągnięcie ręki.  Już nie trzeba dojeżdżać na stacjonarne kursy i dostosowywać swojego harmonogramu do narzuconych godzin. Online nauczysz się praktycznie wszystkiego: od języka obcego, przez grę na gitarze, aż po programowanie stron internetowych, tworzenie grafiki komputerowej i wiele innych. Wystarczy determinacja, zdolność koncentracji i sprawne zarządzanie czasem, by wygospodarować chwilę na samodzielną naukę.

Jak się uczyć przez Internet?

Wszystko zależy od indywidualnych predyspozycji. Można wybrać korepetytora i konsultować się z nim przez komunikatory, skorzystać z videokursów online, albo połączyć metody. Ważne, aby korepetytor posiadał odpowiednią wiedzę i potrafił ją przekazać, a kursy były nagrane przez doświadczonych profesjonalistów z danej dziedziny, którzy przy okazji potrafią wcielić się w rolę nauczyciela.

Zobacz na co zwrócić uwagę, wybierając kurs wideo

  1. Nieograniczony dostęp do szkolenia – dzięki temu zawsze będziesz mógł wrócić do niezrozumiałych kwestii lub powtórzyć materiał przed egzaminem lub gdy tylko będziesz potrzebował.
  2. Możliwość pobrania plików kursu – dzięki temu będziesz mógł uczyć się także kiedy nie masz dostępu do Internetu.
  3. Materiały dodatkowe – pliki na których pracuje autor kursu, książki, które pomogą Ci w nauce i poszerzą wiedzą.
  4. Zakres kursu – sprawdź spis treści kursu, zobacz czy znajdują się w nim informacje, które Cię interesują.
  5. Testowe lekcje – przed zakupem zawsze warto sprawdzić, czy lektor i sposób prowadzenia kursu nam odpowiada.
  6. Autor kursu – sprawdź lub dopytaj producenta kursu, czy jest specjalistą w danej branży, czy ma doświadczenie i wiedzę z danej dziedziny.

Jeśli zastanawiasz się, czy videokursy są dla Ciebie, warto przetestować darmowe lekcje próbne.

10 zasad dobrego uczenia się (nie tylko online)

Poza wyborem odpowiedniej metody nauki, świetnego korepetytora lub profesjonalnego kursu online, trzeba poświęcić odpowiednią ilość czasu na samodzielną naukę. Nie zrażaj się, jeśli jakieś skomplikowane zagadnienie na początku wyda Ci się zbyt trudne. Brak zrozumienia jest naturalną częścią procesu uczenia się, a sukces polega na radzeniu sobie z takimi sytuacjami. Zobacz i wciel w życie zasady, które ułatwią Ci przyswajanie nowej wiedzy.

  1. Skup się – na czas nauki wyłączaj lub wyciszaj urządzenia, które mogą Cię rozpraszać. Jeśli chcesz, możesz skorzystać z metody Pomodoro – włącz minutnik na 25 minut i przez ten czas pracuj maksymalnie wydajnie.
  2. Rób sobie przerwy – wypij szklankę wody, zjedz coś i spróbuj sobie przypomnieć informacje z przerobionego rozdziału lub lekcji. Każda taka przerwa pozwoli Ci spojrzeć na problem z innej perspektywy.
  3. Powtarzaj na głos– gdy przerobisz część materiału, odwróć od niego wzrok i przypomnij sobie jego główne idee.
  4. Notuj - ręczne notatki powagą Ci głębiej zakodować to, czego chcesz się nauczyć.
  5. Używaj pytań i prostych analogii – zastanów się, jak dane zagadnienie wyjaśniłbyś dziesięciolatkowi.
  6. Sprawdzaj swoją wiedzę.
  7. Nie czekaj z nauką na ostatnią chwilę – lepiej uczyć się trochę każdego dnia, niż wiele godzin w przeddzień egzaminu.
  8. Wysypiaj się.
  9. Zamień odległe terminy końcowe na codzienne zadania do wykonania, a czasochłonne zadania rozdzielaj na kilka mniejszych.
  10. Nie odkładaj nauki na bliżej nieokreśloną przyszłość. Poszukaj materiałów o sposobach na zwiększenie swojej motywacji, samodyscypliny itd.

Jeśli chcesz wypróbować kursy online, do końca października, z kuponem rabatowym EKOREPETYCJE, szkolenia na platformie videopoint.pl kupisz o 20% taniej.

Zapraszam również do kontaktu nauczycieli i korepetytorów, którzy chcieliby nagrywać kursy wideo.

Pamiętaj, Szczęście sprzyja tym, którzy się starają. (dr Barbara Oakley „Głowa do liczb”)

 

Artykuł przygotowany we współpracy z 

Te artykuły też mogą Ci się spodobać

Co to jest barbaryzm?

Barbaryzmy, czyli inaczej zapożyczenia, przenikały do naszego języka przez całe stulecia dzięki kontaktom politycznym, kulturalnym, gospodarczym. Język polski stosunkowo łatwo i szybko je przyswajał. Przechodziły one do powszechnego użycia i ekspresowo traciły znamiona „obcości”.

Wykorzystanie tablic interaktywnych w praktyce – cz. I

W obecnej erze postępu technologicznego nie może być mowy o skutecznej edukacji bez zaangażowania nowych technologii. Błyskawiczny dostęp do informacji wymusza na nauczycielach nowe podejście do edukacji – by w pełni wykorzystać potencjał dostępnych narzędzi:  komputerów, tablic interaktywnych i dostępnego oprogramowania.

Dodaj ogłoszenie
Najpopularniejsze artykuły
10 najlepszych aplikacji do nauki języków obcych

Znajomość języka obcego jest praktycznie niezbędna w dzisiejszym świecie. W poniższym tekście przedstawimy Wam 10 aplikacji mobilnych, które umożliwiają naukę różnych języków obcych.

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki?

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki? Ciężko na to pytanie odpowiedzieć, ponieważ na rynku jest bardzo dużo pozycji. Przedstawiamy subiektywną listę od naszego korepetytora.

Matura ustna z angielskiego - przydatne zwroty

Zebraliśmy zwroty z języka angielskiego, które musisz znać przed egzaminem ustnym.

Baza testów
Marketing internetowy w edukacji
Pobierz darmowe ebooki
i zapisz się na newsletter.
e-book




Raport cen korepetycji 2023