Nagrody Nobla 2020. Sprawdź listę laureatów

W październiku 2020 ogłoszono laureatów jednej z najważniejszych nagród naukowych na świecie - Nagrody Nobla. Prestiżowe wyróżnienie przyznawane jest w takich dziedzinach jak fizyka, chemia, fizjologia lub medycyna, literatura. Dodatkowo przyznawana jest także Pokojowa Nagroda Nobla i Nagroda Banku Szwecji im. Alfreda Nobla w dziedzinie ekonomii.

Nagroda Nobla - zasady

Nagrodę ustanowił w swojej ostatniej woli naukowiec i wynalazca dynamitu Alfred Nobel. Po raz pierwszy uroczystość wręczenia nagrody odbyła się w 1901 roku. Pokojową Nagrodę Nobla otrzymał wtedy Jean Henri Dunant, założyciel Czerwonego Krzyża i Frederic Passy. Uroczystość odbywa się co roku 10 grudnia, a same nagrody wręcza król Szwecji. 

Nagroda Nobla to tak naprawdę złoty medal i dyplom, a także nagroda finansowa. Dziedziny, w których wybierani są laureaci:

  • fizyka,
  • chema,
  • fizjologia lub medycyna
  • literatura
  • Pokojowa Nagroda Nobla - za najlepszą pracę na rzecz braterstwa między narodami, likwidacji lub redukcji armii oraz za promocję stowarzyszeń pokojowych.

Dodatkowo od 1968 roku przyznawana jest takżę Nagroda Banku Szwecji im. Alfreda Nobla w dziedzinie ekonomii. W każdej dziedzinie za wybór laureatów odpowiada inna instytucja. Królewska Szwedzka Akademia Nauk wybiera zwycięzców z chemii i fizyki, Instytut Karolinska z fizjologii lub medycyny, Akademia Szwecka w dziedzinie literatury, Norweski Komitet Noblowski przyznaje natomiast Pokojową Nagrodę Nobla.

Nagrody Nobla 2020 - lista laureatów

Ze względu na pandemię koronawirusa komitety noblowskie obradowały częściowo zdalnie. Począwszy od 5 października rozpoczął się tzw. 'tydzień noblowski", podczas którego ogłoszono laureatów w poszczególnych kategoriach. Przedstawiamy listę laureatów:

fizjologia i medycyna - Harvey J. Alter, Michael Houghton, Charles M. Rice

Nagroda przyznana za badania i odkrycie wirusa, który powoduje zapalenie wątroby typu C (HCV). 

fizyka - Roger Penrose, Reinhard Genzel, Andrea Ghez

Roger Penrose otrzymał nagrodę za wyjaśnienie, dlaczego we Wszechświecie mogą istnieć czarne dziury. Dwójka innych badaczy - Reinhard Genzel i Andrea Ghez zostali wyróżnieni za potwierdzenie obserwacyjne, że czarne dziury występują w naszym wszechświecie.

chemia - Emmanuelle Charpentier, Jennifer A. Doudna

Badaczki zostały laureatkami ze względu na opracowanie metody edycji genomu, co pozwoli na tworzenie nowych modyfikacji genetycznych roślin uprawnych, ale także metody leczenia chorób.

literatura - Louise Glück

Akademia Szwecka w uzasadnieniu swojej decyzji napisała, że poetka ma niepowtarzalny głos, który czyni życie każdego z nas uniwersalnym.

Pokojowa Nagroda Nobla - Światowy Program Żywnościowy

Światowy Program Żywnościowy to jedna z agencji ONZ. Została uhonorowana za zwalczanie globalnego głodu.

ekonomia - Paul Milgrom, Robert Wilson

Ekonomiści otrzymali nagrodę za ulepszenie teorii aukcji i wynalezienie nowych formatów aukcji, które przysłużą się nie tylko sprzedawcom, ale też podatnikom na całym świecie.

Polacy, którzy otrzymali Nagrodę Nobla

Polacy kilkukrotnie zapisali się w historii Nagrody Nobla. W 1903 nagrodę w dziedzinie fizyki otrzymała Maria Słodowska-Curie. Po raz kolejny została wyróżniona w 1911, ale tym razem w dziedzinie chemii. Słodowska-Curie była nagradzana za badania nad zjawiskiem promieniotwórczości, a także za odkrycie polonu i radu oraz badanie właściwości chemicznych pierwiastków promieniotwórczych.

W kolejnych latach nagrody trafiały do Polaków w dziedzinie literatury. W 1905 nagrodę otrzymał Henryk Sienkiewicz (za rzadko spotykany geniusz, który wcielił w siebie ducha narodu). W 1924 w tej samej kategorii laureatem został Władysław Reymont za powieść "Chłopi". Autor nie odebrał jednak nagrody ze względu na zły stan zdrowia. W 1980 roku wyróżnienie otrzymał Czesław Miłosz za całokształ twórczości. 

W 1983 roku Norweski Komitet Noblowski zdecydował, że Pokojową Nagrodę Nobla otrzyma Lech Wałęsa - za zapoczątkowanie dialogu między Solidarnością a władzami. Pokojową Nagrodę Nobla otrzymał jeszcze jeden Polak - Józef Rotblat. W 1995 roku wyróżniono go za działalność na rzecz atomowego rozbrojenia. 

W 1996 Akademia Szwedzka po raz kolejny zdecydowała, że wyróżnienie z dziedziny literatury trafi do Polski. Nagrodę otrzymała Wisława Szymborska za czystość i siłę poetyckiego spojrzenia. W 2018 roku w tej samej kategorii laureatką została Olga Tokarczuk (nagrodę przyznano w 2019 roku). Akademia wyróżniła autorkę za wyobraźnie narracyjną oraz encyklopedyczną pasję, która reprezentuje przekraczanie granic jako formę życia.

Te artykuły też mogą Ci się spodobać

Jak zwiększyć szybkość czytania

Szybkie czytanie to kluczowa umiejętność w społeczeństwie informacyjnym. Pozwala zdobywać nową wiedzę i umiejętności w krótszym czasie, a co się z tym wiąże osiągnąć więcej w życiu osobistym i zawodowym.

Jakie zmiany czekają uczniów w roku szkolnym 2021/2022?

Już za dwa tygodnie uczniowie wrócą do szkół. Jakich zmian mogą się spodziewać w nowym roku szkolnym 2021/2022?

Dodaj ogłoszenie
Najpopularniejsze artykuły
10 najlepszych aplikacji do nauki języków obcych

Znajomość języka obcego jest praktycznie niezbędna w dzisiejszym świecie. W poniższym tekście przedstawimy Wam 10 aplikacji mobilnych, które umożliwiają naukę różnych języków obcych.

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki?

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki? Ciężko na to pytanie odpowiedzieć, ponieważ na rynku jest bardzo dużo pozycji. Przedstawiamy subiektywną listę od naszego korepetytora.

Matura ustna z angielskiego - przydatne zwroty

Zebraliśmy zwroty z języka angielskiego, które musisz znać przed egzaminem ustnym.

Baza testów
Marketing internetowy w edukacji
Raport cen korepetycji 2023