Matura na świecie – co zdają uczniowie w innych krajach

Już od 4 maja maturzyści z całej Polski zaczną zmagać się z najpoważniejszym egzaminem w swoim dotychczasowym życiu. Podobny egzamin zdają młodzi ludzie na całym świecie. Sprawdźmy, czy mają lepiej czy gorzej od naszych maturzystów.

Suneung, czyli najtrudniejsza matura na świecie

Matura w Korei Południowej uznawana jest za najcięższy egzamin po szkole średniej na świecie. Podchodzą do niego uczniowie w wieku 18-19 lat po 12 latach nauki. Odbywa się on zawsze w listopadzie i stanowi główne kryterium przyjęcia na uczelnię wyższą.

Dlaczego jest tak wymagający?

Przede wszystkim dlatego, iż egzaminy ze wszystkich przedmiotów (koreański, matematyka, angielski jako przedmioty obowiązkowe plus dwa przedmioty do wyboru) odbywają się jednego dnia, co stanowi niezwykle trudny ośmiogodzinny maraton. Dlatego też uczniowie przygotowują się do niego nie tylko pod kątem wiedzy, ale także dbają o odpowiednią dietę i wytrzymałość, tak by dać radę kondycyjnie. Koreańska matura jest źródłem ogromnego stresu dla abiturientów, gdyż od jej wyników zależy przyjęcie na prestiżową uczelnię, a to zapewnia wysoką pozycję społeczną i majątkową w przyszłości. Wynik egzaminu jest dla rodziny zdającego powodem do dumy bądź też rozczarowania i wstydu, dlatego też uczniowie już od najmłodszych lat czują presję nauki. Mówi się nawet, że strach przed egzaminem i jego rezultatem prowadzi w Korei do stresu, depresji a nawet samobójstw młodych ludzi.

O dużym znaczeniu Suneung w kraju świadczy fakt, iż w dniu egzaminu część urzędników przychodzi do pracy na późniejszą godzinę, tak by w miastach nie tworzyły się z rana korki, a maturzyści mogli dotrzeć na egzamin na czas. Ruch uliczny w trakcie egzaminu wokół szkół jest ograniczony, a podczas zadań ze słuchania z języka angielskiego wstrzymuje się nawet starty i lądowania samolotów na lotniskach. Wszystko po to, by nic nie rozproszyło uczniów i mogli oni pisać swój test w największym skupieniu.

Jakich zadań mogą spodziewać się maturzyści?

Oto przykładowe zadanie z matematyki przetłumaczone na język polski. Potraficie je rozwiązać?

 

zadanie

Exame Nacional do Ensimo Medio, czyli co zdają uczniowie w Brazylii

Egzaminem podobnym do naszej matury w Brazylii jest Enem, zdawany przez uczniów po ukończeniu szkoły średniej. Nie jest on obowiązkowy, ale jego rezultat jest coraz bardziej respektowany przez brazylijskie uczelnie, co sprawia, że z roku na rok przystępuje do niego coraz więcej uczniów. Egzamin odbywa się zazwyczaj w październiku i poprzedza dodatkowe testy wstępne na uczelnie, które przeprowadzane są między listopadem a styczniem, zaraz przed początkiem roku szkolnego i akademickiego w lutym lub marcu. Egzamin Enem rozłożony jest na dwa kolejne dni, kiedy to maturzyści rozwiązują 180 pytań zamkniętych z języków, nauk społecznych, nauk ścisłych, matematyki oraz piszą wypracowanie. Cały egzamin trwa łącznie 10 godzin: 4,5 godziny pierwszego i 5,5 godziny drugiego dnia.

Siedem obowiązkowych przedmiotów, czyli egzaminy w RPA

Łatwego życia nie mają uczniowie mieszkający w Republice Południowej Afryki. Egzamin, który piszą po 12 roku nauki składa się aż z siedmiu części. Każdy maturzysta podchodzi do obowiązkowych czterech egzaminów: egzaminy z dwóch oficjalnych języków RPA (jest ich aż 11!), matematyki oraz wiedzy o życiu. Wiedza o życiu to przedmiot sprawdzający umiejętności potrzebne w życiu w zakresie wiedzy o rynku pracy, zdrowiu, religii czy też o społeczeństwie. Ponadto uczniowie wybierają co najmniej trzy przedmioty z długiej listy przedmiotów do wyboru. Mogą wybrać tak popularne przedmioty jak historia, geografia czy informatyka, ale też naukę o tańcu, rolnictwie czy też turystykę.

50% w Wietnamie

Ostatnim naszym przykładem jest Wietnam, gdzie uczniowie po 12 latach nauki podchodzą do egzaminu ukończenia szkoły. Wcześniej, w trakcie uczęszczania do szkoły średniej również zdają egzaminy semestralne. Egzamin końcowy składa się z sześciu przedmiotów: matematyka, literatura wietnamska, język obcy oraz trzy przedmioty dodatkowe. W każdym teście uczniowie mogą zdobyć maksymalnie 10 punktów, a suma punktów, którą należy uzyskać, by osiągnąć pozytywny wynik musi równać się przynajmniej 30, czyli 50%. Dodatkowym warunkiem jest to, iż z żadnego przedmiotu nie można dostać 0 punktów. Egzaminy te odbywają się na przełomie maja i czerwca.

Bez względu na to, w jakim kraju uczniowie piszą egzamin i w jakiej formie się one odbywają, kilka rzeczy je łączy. Są zwieńczeniem kilkunastu lat nauki w różnych typach szkół, na pewno przysparzają sporo stresu, a maturzyści łączą z nimi spore nadzieje, gdyż otwierają one możliwość ubiegania się o miejsce na renomowanych uczelniach.

 

e-korepetycje.net

Te artykuły też mogą Ci się spodobać

Matura 2016 z matematyki i fizyki, czyli jak optymalnie wybrać korepetycje

Jak optymalnie przygotować się do matury, oszczędzając sobie dodatkowego stresu? Plan działania to podstawa.

Czasy angielskie - porównanie

Dzisiaj mała ściągawka w angielskich czasów. Jak budować zdania, pytania i przeczenia.

Dodaj ogłoszenie
Najpopularniejsze artykuły
10 najlepszych aplikacji do nauki języków obcych

Znajomość języka obcego jest praktycznie niezbędna w dzisiejszym świecie. W poniższym tekście przedstawimy Wam 10 aplikacji mobilnych, które umożliwiają naukę różnych języków obcych.

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki?

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki? Ciężko na to pytanie odpowiedzieć, ponieważ na rynku jest bardzo dużo pozycji. Przedstawiamy subiektywną listę od naszego korepetytora.

Matura ustna z angielskiego - przydatne zwroty

Zebraliśmy zwroty z języka angielskiego, które musisz znać przed egzaminem ustnym.

Baza testów
e-korepetycje.net
Marketing internetowy w edukacji
Pobierz darmowe ebooki
i zapisz się na newsletter.
e-book
Raport cen korepetycji 2022