Matura 2016 z matematyki i fizyki, czyli jak optymalnie wybrać korepetycje

Palnujesz zdawać maturę z matematyki lub fizyki w maju 2016 roku? Z tego materiału dowiesz się, jak rozplanować swoją naukę, aby świetnie opanować cały materiał z tych przedmiotów i bez stresu podejść do egzaminu maturalnego.

Na przestrzeni kilku ostatnich lat obserwujemy dość dynamiczną ewolucję w zakresie programów nauczania w szkołach średnich, jaki i w samej formule egzaminów maturalnych. Można to interpretować jako konsekwencję poszukiwania przez Centralna Komisję Edukacyjną optymalnego programu.

    Co to oznacza w praktyce i jak optymalnie przygotować się do egzaminu, oszczędzając sobie dodatkowego stresu?

Matura 2016 i kolejne edycje, mają być przykładem realizacji celów postawionych przez CKE. Matura podstawowa z matematyki jest obowiązkowa i ma charakteryzować się „podstawowym poziomem trudności”, dopasowanym do wszystkich maturzystów, czyli również tych, mających odmienne od nauk ścisłych zainteresowania. Matura rozszerzona z matematyki lub matura z fizyki jest przygotowana dla osób, które podejmują dobrowolną decyzję i jej wybór jest jednoznaczny z akceptacją znacznie wyższego poziomu trudności egzaminu. Warto mieć tego świadomość i być przygotowanym na zainwestowanie w przygotowanie znacznie więcej czasu i energii, jeśli  oczekujemy wyników na dobrym poziomie np. 70% lub więcej.

Z perspektywy korepetytora, wspomagającego kolejne roczniki, dostrzegam u licealistów tendencję do przygotowywania się do matury w ostatnim roku przed egzaminem. Od września do maja jest około 35 tygodni – odliczając święta i inne okoliczności – czasu jest znacznie mniej.

    Jak zorganizować korepetycje, aby w tak krótkim okresie świetnie opanować cały materiał, czyli kilkanaście działów z fizyki czy matematyki ?

Oto kilka wskazówek:

1. Określić plan działania.

Warto przeznaczyć tydzień do dwóch tygodni na opanowanie/powtórzenie każdego z działów tak, aby przez ostatnie kilka tygodni przed maturą pracować już z całym, zrozumiałym materiałem, utrwalić wszystko i uzupełnić ewentualne dodatkowe obszary.

Jeden dział np. kinematyka z fizyki czy wielomiany z matematyki, to średnio przynajmniej kilkadziesiąt typów zadań do przeanalizowania. Im więcej rozwiązanych zadań, tym większy „warsztat” i tym łatwiej analizować kolejne.

2. Korepetycje to czas na wyjaśnianie tego co niewiadome.

Przygotowanie do matury to świetny czas na kształtowanie samodzielności i odpowiedzialności maturzysty.

Aby optymalnie skorzystać z korepetycji, maturzysta poza korepetycjami rozwiązuje daną pulę zadań samodzielnie, a na korepetycje pojawia się z zagadnieniami, które na pewno budzą jego wątpliwości lub niezrozumienie. Poszukiwanie obszarów niezrozumiałych dla ucznia, które mógłby odnaleźć w domu, podczas korepetycji jest w tym sensie stratą cennego czasu.

3. Samo rozumienie rozwiązania zadania to za mało.

Warto nie podlegać złudzeniu typu: jeśli rozumiem rozwiązanie zaprezentowane np. przez korepetytora, to na pewno sam również rozwiążę.

Na drodze od zrozumienia do samodzielnego pełnego i sprawnego rozwiązania zadania jest jeszcze kilka etapów. Zaczynamy od zrozumienia tego, jak przebiega rozwiązanie. Następnie rozwiązujemy to samo zadanie lub podobne samodzielnie od początku do końca i bez żadnej pomocy. Kolejny krok to zrobienie tego w odpowiednio krótkim czasie – warto pamiętać, że czas trwania egzaminu maturalnego to maksymalnie 180 minut. Ostatni „etap wtajemniczenia” jest efektem doświadczenia, nabywanego przez rozwiązanie odpowiedniej ilości zadań.

Jeśli odpowiednio wcześnie zdamy sobie sprawę z obszerności materiału z fizyki czy matematyki oraz z ilości czasu, koniecznego dla opanowania wymaganych zagadnień; to możemy ułatwić sobie osiągnięcie tego celu, podejmując działania już na początku szkoły średniej lub nawet jeszcze w gimnazjum.

Rozpoczęcie nauki do matury z fizyki lub matematyki już na dwa lata przed maturą, a nie tylko w ostatnim roku, umożliwia solidniejsze przygotowanie w bardziej komfortowych warunkach.

    Jakie korepetycje wybrać?

Zajęcia indywidualne dają komfort i pełną koncentrację na sytuacji jednego maturzysty, natomiast zajęcia w grupach dwu lub kilkuosobowych, umożliwiają maturzystom współpracę i wzajemną, motywującą pomoc również poza korepetycjami. Obok zajęć stacjonarnych (u korepetytora lub u ucznia) coraz bardziej popularne stają się zajęcia „online” przez komunikatory typu Skype. Użycie tablic wirtualnych, tabletów czy plików edytowanych w chmurze; umożliwia prowadzenie zajęć w pełni funkcjonalnych, merytorycznie adekwatnych do stacjonarnych. Problem lokalizacji, dużych odległości w skali Polski czy nawet świata, w tym przypadku nie stanowi bariery. Odchodzą też trudności związane z przemieszczaniem i dojazdami. To rozwiązanie odzyskuje dla nas dodatkowy czas, daje dużą wygodę i nowe możliwości.


Autor: Bartłomiej Gołąbek z Akademii Nauk Ścisłych. Świadomy, że nie każdy kocha nauki ścisłe. Stara się przekazywać swoją wiedzę tak, aby nawet najoporniejszy zrozumiał w czym rzecz. Prywatnie pasjonat samochodów z lat 70/80-tych.

Link do ogłoszenia korepetytora na e-korepetycje.net>>
 

Te artykuły też mogą Ci się spodobać

Raport: jakie są różnice w sposobie nauczania osób w różnym wieku

Korepetycje to dodatkowe zajęcia tematyczne, pozwalające pogłębić wiedzę z konkretnej dziedziny. Jakie są różnice w nauczaniu poszczególnych osób w różnym wieku? Kim są korepetytorzy prowadzący takie zajęcia?

Miary we Wszechświecie

Rozmiar całego Wszechświata jest nadal nam nieznany, ponieważ jesteśmy w stanie określić odległości tylko te, które widzimy. Jako, że Wszechświat istnieje około 14 miliardów lat, to światło docierające do Ziemi z różnych jego zakątków miało tylko tyle czasu, aby dotrzeć do nas. Galaktyki, które aktualnie widzimy bardzo blisko brzegu obserwowanej granicy prawdopodobnie są już znacznie dalej od nas niż możemy to określić.

Dodaj ogłoszenie
Najpopularniejsze artykuły
10 najlepszych aplikacji do nauki języków obcych

Znajomość języka obcego jest praktycznie niezbędna w dzisiejszym świecie. W poniższym tekście przedstawimy Wam 10 aplikacji mobilnych, które umożliwiają naukę różnych języków obcych.

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki?

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki? Ciężko na to pytanie odpowiedzieć, ponieważ na rynku jest bardzo dużo pozycji. Przedstawiamy subiektywną listę od naszego korepetytora.

Matura ustna z angielskiego - przydatne zwroty

Zebraliśmy zwroty z języka angielskiego, które musisz znać przed egzaminem ustnym.

Baza testów
e-korepetycje.net
Marketing internetowy w edukacji
Raport cen korepetycji 2023