Matura 2016 z matematyki i fizyki, czyli jak optymalnie wybrać korepetycje

Palnujesz zdawać maturę z matematyki lub fizyki w maju 2016 roku? Z tego materiału dowiesz się, jak rozplanować swoją naukę, aby świetnie opanować cały materiał z tych przedmiotów i bez stresu podejść do egzaminu maturalnego.

Na przestrzeni kilku ostatnich lat obserwujemy dość dynamiczną ewolucję w zakresie programów nauczania w szkołach średnich, jaki i w samej formule egzaminów maturalnych. Można to interpretować jako konsekwencję poszukiwania przez Centralna Komisję Edukacyjną optymalnego programu.

    Co to oznacza w praktyce i jak optymalnie przygotować się do egzaminu, oszczędzając sobie dodatkowego stresu?

Matura 2016 i kolejne edycje, mają być przykładem realizacji celów postawionych przez CKE. Matura podstawowa z matematyki jest obowiązkowa i ma charakteryzować się „podstawowym poziomem trudności”, dopasowanym do wszystkich maturzystów, czyli również tych, mających odmienne od nauk ścisłych zainteresowania. Matura rozszerzona z matematyki lub matura z fizyki jest przygotowana dla osób, które podejmują dobrowolną decyzję i jej wybór jest jednoznaczny z akceptacją znacznie wyższego poziomu trudności egzaminu. Warto mieć tego świadomość i być przygotowanym na zainwestowanie w przygotowanie znacznie więcej czasu i energii, jeśli  oczekujemy wyników na dobrym poziomie np. 70% lub więcej.

Z perspektywy korepetytora, wspomagającego kolejne roczniki, dostrzegam u licealistów tendencję do przygotowywania się do matury w ostatnim roku przed egzaminem. Od września do maja jest około 35 tygodni – odliczając święta i inne okoliczności – czasu jest znacznie mniej.

    Jak zorganizować korepetycje, aby w tak krótkim okresie świetnie opanować cały materiał, czyli kilkanaście działów z fizyki czy matematyki ?

Oto kilka wskazówek:

1. Określić plan działania.

Warto przeznaczyć tydzień do dwóch tygodni na opanowanie/powtórzenie każdego z działów tak, aby przez ostatnie kilka tygodni przed maturą pracować już z całym, zrozumiałym materiałem, utrwalić wszystko i uzupełnić ewentualne dodatkowe obszary.

Jeden dział np. kinematyka z fizyki czy wielomiany z matematyki, to średnio przynajmniej kilkadziesiąt typów zadań do przeanalizowania. Im więcej rozwiązanych zadań, tym większy „warsztat” i tym łatwiej analizować kolejne.

2. Korepetycje to czas na wyjaśnianie tego co niewiadome.

Przygotowanie do matury to świetny czas na kształtowanie samodzielności i odpowiedzialności maturzysty.

Aby optymalnie skorzystać z korepetycji, maturzysta poza korepetycjami rozwiązuje daną pulę zadań samodzielnie, a na korepetycje pojawia się z zagadnieniami, które na pewno budzą jego wątpliwości lub niezrozumienie. Poszukiwanie obszarów niezrozumiałych dla ucznia, które mógłby odnaleźć w domu, podczas korepetycji jest w tym sensie stratą cennego czasu.

3. Samo rozumienie rozwiązania zadania to za mało.

Warto nie podlegać złudzeniu typu: jeśli rozumiem rozwiązanie zaprezentowane np. przez korepetytora, to na pewno sam również rozwiążę.

Na drodze od zrozumienia do samodzielnego pełnego i sprawnego rozwiązania zadania jest jeszcze kilka etapów. Zaczynamy od zrozumienia tego, jak przebiega rozwiązanie. Następnie rozwiązujemy to samo zadanie lub podobne samodzielnie od początku do końca i bez żadnej pomocy. Kolejny krok to zrobienie tego w odpowiednio krótkim czasie – warto pamiętać, że czas trwania egzaminu maturalnego to maksymalnie 180 minut. Ostatni „etap wtajemniczenia” jest efektem doświadczenia, nabywanego przez rozwiązanie odpowiedniej ilości zadań.

Jeśli odpowiednio wcześnie zdamy sobie sprawę z obszerności materiału z fizyki czy matematyki oraz z ilości czasu, koniecznego dla opanowania wymaganych zagadnień; to możemy ułatwić sobie osiągnięcie tego celu, podejmując działania już na początku szkoły średniej lub nawet jeszcze w gimnazjum.

Rozpoczęcie nauki do matury z fizyki lub matematyki już na dwa lata przed maturą, a nie tylko w ostatnim roku, umożliwia solidniejsze przygotowanie w bardziej komfortowych warunkach.

    Jakie korepetycje wybrać?

Zajęcia indywidualne dają komfort i pełną koncentrację na sytuacji jednego maturzysty, natomiast zajęcia w grupach dwu lub kilkuosobowych, umożliwiają maturzystom współpracę i wzajemną, motywującą pomoc również poza korepetycjami. Obok zajęć stacjonarnych (u korepetytora lub u ucznia) coraz bardziej popularne stają się zajęcia „online” przez komunikatory typu Skype. Użycie tablic wirtualnych, tabletów czy plików edytowanych w chmurze; umożliwia prowadzenie zajęć w pełni funkcjonalnych, merytorycznie adekwatnych do stacjonarnych. Problem lokalizacji, dużych odległości w skali Polski czy nawet świata, w tym przypadku nie stanowi bariery. Odchodzą też trudności związane z przemieszczaniem i dojazdami. To rozwiązanie odzyskuje dla nas dodatkowy czas, daje dużą wygodę i nowe możliwości.


Autor: Bartłomiej Gołąbek z Akademii Nauk Ścisłych. Świadomy, że nie każdy kocha nauki ścisłe. Stara się przekazywać swoją wiedzę tak, aby nawet najoporniejszy zrozumiał w czym rzecz. Prywatnie pasjonat samochodów z lat 70/80-tych.

Link do ogłoszenia korepetytora na e-korepetycje.net>>
 

e-korepetycje.net

Te artykuły też mogą Ci się spodobać

Prymus – czy warto się wyróżniać na tle klasy?

W szkołach można znaleźć całą galerię postaci – średniaków, indywidualistów, buntowników, gwiazdy sportu... Wśród nich wyróżniają się jednostki wybitne, odznaczające się najlepszymi wynikami w nauce, czyli prymusi.Czy opłaca się przewyższać innych pod względem nauki i odcinać od reszty klasy?

7 błędów, jakie popełniasz, przygotowując się do egzaminu

Egzaminy ósmoklasisty, matury, egzaminy zawodowe, kolejna sesja na studiach… bez względu na to, jaki ważny test zbliża się w Twoim życiu, zapewne myślisz już o nim z niepokojem. Jednak zamiast się bać, warto dobrze zorganizować sobie pracę. Niby o tym wiesz, ale nie do końca wiesz, jak to zrobić? Oto lista typowych błędów, które zdarzają się osobom, które są na ostatniej prostej przed egzaminem. Zobacz, czy je popełniasz, a co najważniejsze – jak im zapobiegać.

Dodaj ogłoszenie
Najpopularniejsze artykuły
10 najlepszych aplikacji do nauki języków obcych

Znajomość języka obcego jest praktycznie niezbędna w dzisiejszym świecie. W poniższym tekście przedstawimy Wam 10 aplikacji mobilnych, które umożliwiają naukę różnych języków obcych.

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki?

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki? Ciężko na to pytanie odpowiedzieć, ponieważ na rynku jest bardzo dużo pozycji. Przedstawiamy subiektywną listę od naszego korepetytora.

Matura ustna z angielskiego - 50 przydatnych zwrotów

Zebraliśmy 50 zwrotów z języka angielskiego, które musisz znać przed egzaminem ustnym.

Baza testów
e-korepetycje.net
Pobierz darmowe ebooki
i zapisz się na newsletter.
e-book
Sytuacja w edukacji
w czasie pandemii.
e-raport

Dowiedz się więcej o tej publikacji