Czy można prowadzić lekcje przedmiotów praktycznych on-line?

Korepetycje to nie tylko typowe „szkolne” lekcje. Obecnie coraz większą popularnością cieszą się zajęcia praktyczne – np. gotowania, decoupage’u, jogi, jazdy na rolkach… możliwości są niemal nieograniczone. Ale czy na pewno? Możesz zastanawiać się, czy możliwe jest realizowanie takich lekcji on-line. A jeśli tak, to jak to zrobić od strony technicznej? Sprawdź nasze wskazówki.

 

Czytaj więcej z tego cyklu: Lekcje online

Już na początku rozwiejemy Twoje wątpliwości: tak, lekcje praktycznych przedmiotów mogą odbywać się również przez Internet. Co więcej, wielu korepetytorów już teraz udziela jej właśnie w wirtualnej formie. Choć rzeczywiście stanowi to nieco większe wyzwanie organizacyjne niż prowadzenie takich zajęć na żywo, da się to zrobić. Jak? Wszystko zależy od tego jaka jest tematyka Twoich lekcji.

Dlaczego w ogóle praktyczne lekcje on-line to dobry pomysł?

Powodów, dla których warto prowadzić korepetycje z przedmiotów praktycznych przez Internet jest co najmniej kilka.

Poszerzasz grupę docelową

Jeśli uczysz czegoś nietuzinkowego i naprawdę niszowego, np. rzeźby, szydełkowania czy tworzenia witraży, możesz mieć problem ze znalezieniem dużej grupy uczniów w miejscu Twojego zamieszkania i bliskich okolicach. Gdy zaczniesz udzielać lekcji on-line, świat staje przed Tobą otworem. Istnieje więc duża szansa, że szybko znajdziesz osoby zainteresowane uczeniem się od Ciebie.

Optymalizujesz czas przeznaczony na korepetycje

Zapomnij o dojazdach do uczniów, przygotowywaniach sali na potrzeby zajęć (i sprzątaniu po nich – zwłaszcza w przypadku zajęć artystycznych) oraz innych kosztach i niedogodnościach. Tego typu lekcje możesz prowadzić dogodnie w wybranym przez siebie miejscu.

Zyskujesz nowe możliwości prowadzenia lekcji

Takie, dzięki którym dotrzesz do szerokiej grupy odbiorców jednocześnie i które – przygotowane raz – mogą stać się nawet pasywnym źródłem przychodów.

Jak pokonać ograniczenia związane z brakiem bezpośredniego kontaktu z uczniem?

Bezpośredni kontakt z uczniem przy zajęciach praktycznych wydaje się kluczowy. Będąc w jednym pomieszczeniu z osobą, której pomagasz zdobyć nowe umiejętności, możesz nawet dosłownie „za rękę” przeprowadzić ją przez różne czynności. Łatwiej jest Ci też obserwować jej postępy i wychwycić błędy. On-line rzeczywiście trudniej jest zadbać o wszystkie te elementy. Wcale nie oznacza to jednak, że to niemożliwe – zwłaszcza, że zajęcia praktyczne mają wiele odsłon. Oto kilka przykładów.

Zajęcia z obsługi oprogramowania

Do grupy lekcji typowo praktycznych można zaliczyć np. lekcje grafiki komputerowej. Je możesz prowadzić on-line bez najmniejszego problemu. Aby pokazać uczniowi, co ma zrobić, wystarczy użyć opcji współdzielenia ekranu, która jest dostępna np. w Skype. A gdy to uczeń wykonuje zadanie – wystarczy odwrócić role.

Zajęcia z „robótek ręcznych”

Szydełkowanie, robienie na drutach, haftowanie, decoupage – miłośników tradycyjnej sztuki zdobienia nie brakuje. Te zajęcia on-line również przebiegną bez zakłóceń, pod warunkiem, że lekcja odbędzie się z wykorzystaniem dobrej kamerki. Uczniowi możesz na zbliżeniu, krok po kroku pokazać, jak wykonać poszczególne kroki i – również korzystając z możliwości obserwacji jego pracy dzięki kamerze – udzielić mu praktycznych wskazówek co do dalszego postępowania.

Zajęcia sportowe

Czy każde zajęcia sportowe można przeprowadzić on-line. To kwestia dyskusyjna, zwłaszcza jeśli chodzi o zakres tematyczny. Przez Internet trudno Ci będzie np. poprowadzić praktyczną lekcję jazdy na rolkach czy łyżwach – one odbywają się w ruchu i w terenie. Ale przygotowanie instruktażu technicznego albo lekcja poświęcona wyborowi sprzętu czy metodom jego konserwacji? Czemu nie!

Lekcje on-line możesz również prowadzić w przypadku zajęć sportowych i rekreacyjnych, które mogą się odbyć w domowej przestrzeni. Mowa tu np. o jodze, pilatesie, medytacji, aerobiku i tym podobnych. Trening on-line, ale odbywający się na żywo, pozwoli uczniowi zadać pytania i zwiększy motywację do wykonania ćwiczeń (to różnica między wykonywaniem ćwiczeń z trenerem, który na żywo śledzi postępy ucznia a oglądaniem nagranego wcześniej filmu instruktażowego).

Kursy wideo – źródło pasywnego przychodu z lekcji?

A co z zajęciami, z których trudno jest przeprowadzić typowe lekcje on-line? Jak zorganizować praktyczny kurs gotowania czy jazdy na nartach przez Internet? To możliwe, jeśli lekcje z jednym uczniem na żywo zamienisz na instruktaż wideo. Ale uwaga, to już większe wyzwanie niż prowadzenie korepetycji – zarezerwowane dla prawdziwych ekspertów, z dużym doświadczeniem dydaktycznym. Jeżeli mają być one naprawdę profesjonalne, wymagają również sporej inwestycji finansowej.

Aby nagrać np. cykl lekcji poświęcony gotowaniu, szydełkowaniu, sklejaniu modeli czy jeździe na snowboardzie, musisz zadbać o:

profesjonalny sprzęt do nagrań – jeśli chcesz pokazać ze szczegółami, co robisz, potrzebujesz specjalistycznej kamery, a nie aparatu w smartfonie, przyda się też dobre nagłośnienie (mikrofon) i oświetlenie – dlatego być może będziesz musiał podjąć współpracę z filmowcami lub wynająć studio nagrań,

przemyślany scenariusz – przy nagrywaniu instruktażu nie ma miejsca na improwizację; istotna jest również struktura samego instruktażu.

Jeśli chcesz spróbować i masz pomysł na realizację takich „tutoriali” – zacznij od przygotowania odcinka próbnego. Nagrania możesz publikować, jako vloger, na portalach typu YouTube. Gdy zaś zbierzesz odpowiednio dużą widownię i nabierzesz wprawy, możesz pomyśleć o przekształcenie ich w kursy on-line, które będziesz sprzedawać – zyskując źródło pasywnego przychodu.

Jeśli masz pasję i chcesz zacząć działać online, wejdź na stronę https://www.e-korepetycje.net/rejestracja załóż bezpłatne konto i pozwól znaleźć się uczniom.

 

Zacznij uczyć online. Zarejestruj się już teraz

e-korepetycje.net

Te artykuły też mogą Ci się spodobać

Jak prowadzić korepetycje online?

W dobie powszechnego dostępu do internetu, korepetycje online stają się coraz popularniejszą formą nauki. Wbrew powszechnej opinii, nie jest to rozwiązanie tylko i wyłącznie do nauki języków obcych.

Lekcje online: oferuj je firmom, które pracują zdalnie

Od dawna mówi się, że praca w modelu „home office” jest przyszłością wielu branż – zwłaszcza w dobie ogromnych możliwości, jakie stwarza internet. Gdzie w tym szansa korepetytora? W możliwości przygotowania oferty zajęć online dla firm. Zobacz, dlaczego warto i jak wykorzystać potencjał „zdalnego” rynku.

Dodaj ogłoszenie
Najpopularniejsze artykuły
10 najlepszych aplikacji do nauki języków obcych

Znajomość języka obcego jest praktycznie niezbędna w dzisiejszym świecie. W poniższym tekście przedstawimy Wam 10 aplikacji mobilnych, które umożliwiają naukę różnych języków obcych.

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki?

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki? Ciężko na to pytanie odpowiedzieć, ponieważ na rynku jest bardzo dużo pozycji. Przedstawiamy subiektywną listę od naszego korepetytora.

Matura ustna z angielskiego - przydatne zwroty

Zebraliśmy zwroty z języka angielskiego, które musisz znać przed egzaminem ustnym.

Baza testów
e-korepetycje.net
Marketing internetowy w edukacji
Pobierz darmowe ebooki
i zapisz się na newsletter.
e-book




Raport cen korepetycji 2023