Korepetytor - odpowiedzialność i powaga zawodu

Realia nauczania

W Polsce korepetycje nadal uważane są za zło konieczne, a uczęszczanie na nie owiane jest niejednokrotnie tajemnicą. Chociaż ta sytuacja i tak ulega poprawie, a uczeń chodzący do korepetytora nie jest stygmatyzowany w szkole i w środowisku. Niemniej wiele osób stwierdza, że z pomocy korepetytora korzystają tylko najsłabsi. Uczniowie, którzy nie są w stanie poradzić sobie w szkole systemowej, nie nadążają za resztą klasy i nauczycielem, mają dysfunkcje, które uniemożliwiają im poprawne (według tych osób) przyswajanie wiedzy.

Słaby korepetytor

Realia pracy korepetytora są zgoła nieco inne. Oczywiście na rynku nadal można znaleźć osoby z brakiem predyspozycji do uczenia, niewielką wiedzą, a jednak chcących zarobić w tym zawodzie. Takie osoby bardzo psują rynek korepetycji, który i tak nie ma dobrej opinii. A tym bardziej jeżeli do nauki zabiera się ktoś, kto od tego typu zadań powinien trzymać się z daleka. Podobnie dotyczy do osób, które zamiast oferować pomoc w nauczaniu, douczaniu, rozwijaniu zainteresowań, swoją ofertę zaczynają na propozycji płatnego pisania za kogoś prac zaliczeniowych, magisterskich, a kończą z propozycją pójścia za kogoś na egzamin.  W takim momencie zawód korepetytora, choć oficjalnie i prawnie nadal nie jest za niego uważany, ponownie zyskuje złą sławę.

Korepetytor z powołaniem

Prawdziwy korepetytor, z wiedzą, pasją i powołaniem to nie tylko nauczyciel. To mentor, coach, czasem psycholog. W szkołach materiał przerabiany jest z uczniami w pewnym określonym tempie. Mało kto zwraca uwagę na tych, co nie nadążają, nie przyswoili jeszcze materiału. Dla nich nikt nie zwolni, z reguły brakuje też zajęć dodatkowych, na których mogliby nadrobić materiał. Co ciekawe, jeżeli uczeń jest wybitny, albo powyżej normy, to zawsze jest zauważony przez nauczyciela. Dziwne. I w takim momencie wkracza właśnie do swojej pracy korepetytor. Z tym, że jego zadanie nie polega tylko na uczeniu takiego ucznia, czyli kolejnym klepaniu materiału. Korepetytor staje przed dwa razy trudniejszym zadaniem.

Ocena korepetytora

Po pierwsze musi znaleźć ścieżkę, drogę dojścia do takiego ucznia, aby w sposób najbardziej efektywny przekazać mu niezbędną wiedzę. A praca jego będzie oceniana podwójne lub potrójnie. Efekty jego nauczania oraz styl pracy zostaną poddane ocenie przez rodziców. Kolejna opinia to opinia ucznia, który również ocenia, czy praca z korepetytorem jest przyjemna, rozumie tłumaczone zagadnienia, czy nuda, klapa, a korepetytor to burak. Trzecia ocena efektów nauczania to ocena uzyskana przez tego ucznia w szkole za dany materiał. Oczywiście nie można tego wszystkiego spłaszczyć i podsumować, że korepetytor jest słaby i nie zna się na swojej pracy w momencie, gdy jego podopieczny otrzyma słabą lub niedostateczną ocenę. Na to wpływa wiele czynników. Niemniej zarówno otoczenie, które wie o dodatkowych lekcjach ucznia oraz przede wszystkim rodzice, oczekują wyników takiej nauki. Zdarza się, że oczekiwania są nierealne, ale to już inna kwestia.

Nie tylko nauczanie przedmiotu

Po drugie korepetytor jest coachem. W wielu przypadkach trafia on do ucznia, który jest bardzo zniechęcony do nauki, wręcz ona go odstrasza, przeraża. Często wynika to z faktu, że po drodze przestał rozumieć materiał z danego przedmiotu, co w efekcie skutkowało pojawieniem się złych ocen, opinią nieuka i matoła klasowego. Bo niestety, mimo coraz większej świadomości na temat różnych problemów, zarówno emocjonalnych, z nauką czy innych, często szkoła nie reaguje na sygnały, a koledzy z ławki jeszcze bardziej potrafią społecznie wykluczyć taką osobę. Także w tym momencie do akcji wkracza korepetytor. Dobry, a nawet świetny korepetytor, będzie potrafił nie tylko znaleźć sposób nauczania takiego ucznia. Przede wszystkim będzie umiał pokazać, że nauka jest ciekawa, pożyteczna, praktyczna. Znajdzie tę iskierkę zapału i na nowo ją zapali. Tak, żeby po zakończonych korepetycjach jego podopieczny sam chciał nadal czytać książkę i poznać świat.

A na koniec trzeba przypomnieć, że korepetytor jest też przedsiębiorcą. Czyli poza umiejętnościami nauczania innych, dobrym podejściem do drugiego człowieka, żyłką psychologa, wykonawcą zawodu, który nadal jest piętnowany i uważany za szkodliwy, jest biznesmenem. Oznacza to, że musi posiadać umiejętności  zarządzania, marketingu, podstaw księgowości, prowadzenia negocjacji biznesowych. Taki  trochę "człowiek orkiestra" ;) Dlatego zawód korepetytora, ale tego prawdziwego, nie osób rozwiązujących zadania za pieniądze, powinien być szanowany i doceniany. Na nim spoczywa odpowiedzialność nie tylko za naukę, ale za pokazywanie, że jest ona wspaniała. Na przedstawianiu sposobów i metod, za pomocą których każdy może się uczyć. A uczyć się powinniśmy całe życie.

O autorze

avatar
e-korepetycje.net

Te artykuły też mogą Ci się spodobać

5 grzechów głównych w szukaniu pierwszej pracy

Wielu z Was całkiem niedawno skończyło studia i jest w trakcie szukania pierwszej pracy. Nawet jeśli podejmowaliście się już dorywczych prac, to prawdopodobnie dopiero teraz po raz pierwszy będziecie musieli wykazać się pełną samodzielnością i odpowiedzialnością.

Czy udzielając korepetycji trzeba podpisywać umowę z uczniem?

Umowa to określenie praw i obowiązków obu ze stron. Czy korepetytor powinien, musi, może, podpisać umowę z uczniem? Jakiego rodzaju powinna to być umowa, jakie zawierać elementy składowe?

Dodaj ogłoszenie
Najpopularniejsze artykuły
10 najlepszych aplikacji do nauki języków obcych

Znajomość języka obcego jest praktycznie niezbędna w dzisiejszym świecie. W poniższym tekście przedstawimy Wam 10 aplikacji mobilnych, które umożliwiają naukę różnych języków obcych.

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki?

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki? Ciężko na to pytanie odpowiedzieć, ponieważ na rynku jest bardzo dużo pozycji. Przedstawiamy subiektywną listę od naszego korepetytora.

Matura ustna z angielskiego - przydatne zwroty

Zebraliśmy zwroty z języka angielskiego, które musisz znać przed egzaminem ustnym.

Baza testów
Marketing internetowy w edukacji
Raport cen korepetycji 2023