Lekcje grupowe – czy warto i jak je przeprowadzać?

Myślisz o podniesieniu stawek za lekcje, ale Twoi uczniowie nie reagują zbyt entuzjastycznie? A może chętnych na zajęcia z Tobą jest więcej niż doba ma godzin? To tylko kilka powodów, które mogą Cię skłonić do wprowadzenia lekcji grupowych. Kiedy i dlaczego takie rozwiązanie może się opłacać? Kogo łączyć w grupy i jak zorganizować zajęcia? Oto nasze podpowiedzi.

Indywidualne podejście do ucznia to jedna z „przewag konkurencyjnych” zajęć z korepetytorem nad lekcjami w szkole – czy to prywatnej, czy publicznej. Dlatego na pierwszy rzut oka pomysł z udzielaniem grupowych lekcji może się wydawać nietrafiony. I rzeczywiście, w wielu sytuacjach tak bywa. Są jednak przypadki, w których to właśnie grupowe zajęcia będą najlepszym rozwiązaniem, przynosząc korzyści zarówno Tobie (oszczędność czasu i wyższe zarobki za godzinę lekcyjną), jak i uczniom.

Kiedy lekcje grupowe to dobry pomysł?

Przyczyną planowania lekcji grupowych nie może być tylko chęć zaoszczędzenia czasu i podniesienia stawek godzinowych. Przypadkowe dobranie kilku osób na jedną lekcję skończyłoby się katastrofą, i to już po kilku zajęciach. A to prosta droga do utraty klientów. Kiedy zatem warto w ogóle rozważyć taką ewentualność?

  1. Uczniowie tej samej klasy

Prowadzisz lekcje z dwójką lub więcej uczniów tej samej klasy, a celem Waszych zajęć jest powtórzenie materiału lekcyjnego i wspólne odrobienie pracy domowej? W takim przypadku połączenie lekcji z kilkoma osobami może być dobrym rozwiązaniem. Każdy z nich ma podobny poziom umiejętności, znają się ze sobą i czują komfortowo, a przy okazji mają zbliżone oczekiwania. Oznacza to, że wszystko się zgadza i możesz zaproponować lekcję grupową.

  1. Członkowie rodziny

To kolejna sytuacja, w której kolejni uczniowie trafiają do korepetytora z polecenia. Może to być na przykład rodzeństwo w podobnym wieku, małżonkowie, którzy chcą się nauczyć nowego języka czy dziecko i jeden z rodziców. Czy takie konfiguracje mogą zadziałać przy tworzeniu grupy? Tak, o ile uczniowie reprezentują w miarę zbliżony poziom umiejętności. Jeśli tak jest, przy lekcjach grupowych będzie im łatwiej np. wspólnie powtarzać omówiony z Tobą materiał i wzajemnie motywować się do nauki.

  1. Grupa znajomych

Często jest tak, że kilka osób z tego samego kręgu znajomych chce rozpocząć naukę czegoś nowego – np. języka obcego, decoupage czy gotowania. To sytuacja, w której z łatwością możesz zaoferować lekcje grupowe, ponieważ przypadną one do gustu każdej ze stron i będą świetną okazją do zabawy.

A co z łączeniem w pary czy trójki osób, które zupełnie się nie znają? Możesz o tym pomyśleć, jeśli:

  • udało Ci się każdą z tych osób poznać w jakimś stopniu, dzięki czemu znasz nie tylko ich poziom wiedzy, ale i specyfikę osobowości – przez to będziesz mógł ocenić, czy uczniowie będą w stanie współpracować ze sobą,

  • wszyscy potencjalni członkowie grupy mają podobny poziom umiejętności (tak, to warte powtórzenia, ponieważ to kwestia kluczowa),

  • wszyscy wyrażą na to zgodę.

Ile osób w grupie?

To również zależy od sytuacji. Ale mimo wszystko nie powinny być one tak liczne jak w szkołach prywatnych. Optymalna liczba uczniów to 2-3 na lekcję. Wówczas nadal będziesz mieć czas, aby każdemu z nich zapewnić indywidualne podejście i stworzyć kameralną atmosferę.

Jak zorganizować zajęcia grupowe? Kwestie techniczne

Jeśli chcesz zorganizować lekcje grupowe „offline”:

  • gdy pracujesz u siebie w domu lub w wynajętej sali, zazwyczaj potrzebujesz tylko 1 krzesło więcej,

  • jeżeli lekcje do tej pory odbywały się w domach Twoich uczniów, wszystko zależy od tego, jakie są relacje między nimi. Jeśli to np. koledzy z jednej klasy, którzy odwiedzają się w domu, wystarczy wybrać, u kogo będą się odbywały lekcje. Gdy zaś są to osoby, które się nie znają, rozważ przeniesienie zajęć do siebie lub w neutralne miejsce.

Jeżeli pracujesz on-line, wykorzystaj oprogramowanie, które umożliwia jednoczesne połączenie się kilku osób. Taką funkcję oferuje nawet darmowy Skype. Sprawdź jednak wspólnie z uczniami, jeszcze przed pierwszą lekcją grupową, czy warunki techniczne pozwolą Wam odbyć zajęcia bez zakłóceń.

Jak wycenić zajęcia grupowe i w jaki sposób je oferować?

Co do wyceny – koszt pojedynczych zajęć powinien być oczywiście niższy od tego za lekcję indywidualną. O ile? Idea jest taka, abyś Ty zarobił więcej za godzinę pracy, a uczniowie zapłacili odpowiednio mniej. Sprawdzi się więc np. obniżenie stawki o ok. 20-30%.

Pamiętaj również, że zajęcia grupowe wcale nie muszą być alternatywą dla lekcji indywidualnych, a ich uzupełnieniem. Możesz np.:

  • zaoferować uczniom pracę w rytmie 1 lekcja indywidualna i 1 grupowa tygodniowo – wówczas każdy z nich zyska szansę dokładnego omówienia materiału „jeden na jeden”, a potem przećwiczy go i powtórzy na lekcji grupowej,

  • 1 lekcję grupową na 2 tygodnie czy miesiąc – jako dodatkową formę podsumowania i przećwiczenia materiału.

Rozwiązań jest wiele. Dlatego możesz poeksperymentować z różnymi modelami pracy i odnaleźć taki, który najlepiej wpisuje się w specyfikę Twojego przedmiotu oraz charakter zajęć.

Te artykuły też mogą Ci się spodobać

Czy można się nauczyć przedmiotów ścisłych mając „humanistyczny” umysł?

Zdolności humanistyczne nie do końca wykluczają się ze zdolnościami matematycznymi. Wręcz przeciwnie, uzupełniają się i pomagają sobie. Znam wielu humanistów, którzy gdy zagłębili się w nauki ścisłe... pokochali je. Duet „umysł ścisły i humanistyczny” to gwarancja powodzenia w nauce.

Niezbędnik maturzysty 2018 - język niemiecki

Zestaw maturalny z języka niemieckiego przygotowany w ramach akcji "Udana matura 2018".

Dodaj ogłoszenie
Najpopularniejsze artykuły
10 najlepszych aplikacji do nauki języków obcych

Znajomość języka obcego jest praktycznie niezbędna w dzisiejszym świecie. W poniższym tekście przedstawimy Wam 10 aplikacji mobilnych, które umożliwiają naukę różnych języków obcych.

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki?

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki? Ciężko na to pytanie odpowiedzieć, ponieważ na rynku jest bardzo dużo pozycji. Przedstawiamy subiektywną listę od naszego korepetytora.

Matura ustna z angielskiego - 50 przydatnych zwrotów

Zebraliśmy 50 zwrotów z języka angielskiego, które musisz znać przed egzaminem ustnym.

Baza testów
Pobierz darmowy e-book
i zapisz się na newsletter.
e-book
Pobierz darmowy e-book
i zapisz się na newsletter.
E-book Zawód: Korepetytor

Dowiedz się więcej o tej publikacji