Kierunek: Chorwacja – polecane miejsca i ceny w Chorwacji

Chorwacja od kilku lat należy do jednego z najpopularniejszych kierunków turystycznych wśród Polaków. Trudno się dziwić: malownicze nadmorskie krajobrazy z górami schodzącymi do błękitnego morza, setki wysepek, pyszne jedzenie i sympatyczni gospodarze. „Egzotyka” oddalona o dzień jazdy samochodem. Czy to nie idealny przepis na urlop?

Kraj, który w 2022 roku odwiedziło ponad milion polskich turystów, uzyskał niepodległość stosunkowo niedawno, bo w 1991 roku. Nie znaczy to, że państwo powstało dopiero wtedy. Królestwo Chorwatów miało swoje początki już w X wieku, ale później, prawie przez 1000 lat, terytorium to było częścią innych państw. Jego historia znajduje swój obraz w kształcie dzisiejszego kraju: w jego architekturze, języku i kuchni. We współczesnej Chorwacji można znaleźć wiele śladów weneckich, osmańskich i wiedeńskich w najlepszym wydaniu – w zależności od regionu, który odwiedzamy, zauważymy ich inną koncentrację.

Zawartość artykułu:


Od redakcji serwisu:

Zapraszamy do włączenia poniższej playlisty zarówno na czas czytania tego artykułu, jak i w podróży do Chorwacji.


Wyspy, wyspy, wyspy

Ze swoimi 78 zamieszkanymi wyspami oraz ponad tysiącem niezamieszkanych wysepek, Chorwacja jest doskonałą lokalizacją dla osób, które lubią się nieco oddalić od tłumów na wybrzeżu.

Jak się tam dostać? Możecie wykupić zorganizowany rejs, wynająć żaglówkę albo najłatwiej: popłynąć promem Jadroliniji. Nazwa firmy wzięła się od słowa Jadran, czyli Adriatyk. Nie jestem w stanie polecić tylko jednej wyspy, ponieważ każda ma swój wyjątkowy charakter – Hvar z lawendą i największą liczbą słonecznych dni, Pag z serem, owieczkami i niemal księżycowym krajobrazem, Korčula z winoroślami i gajami oliwnymi, Brač z charakterystyczną plażą Zlatni Rat. Nie wspomnę nawet o mniejszych wysepkach, na które najlepiej wybrać się wynajętą łódką lub wodną taksówką i cieszyć się samotnym dniem w prawdziwym raju.

Miasta Dalmacji

Chorwackie wybrzeże jest pełne przepięknych miast z zabytkami sięgającymi starożytnych czasów. Split z Pałacem Dioklecjana, Dubrownik ze starym miastem, Trogir, Szybenik, Zadar.

Najlepszym dowodem na to, że warto je odwiedzić, jest fakt, że z bogatej listy chorwackich obiektów materialnego dziedzictwa UNESCO, ponad połowa znajduje się w miastach Dalmacji. Łatwo można przeoczyć, że te oblegane przez turystów miejsca są na co dzień całkiem normalnym elementem życia. Dzieci idą do szkoły z widokiem na morze, studenci na zajęcia w sali z widokiem na splicki Perystyl, a starsi ludzie wracają z zakupów do mieszkania w starożytnym Pałacu Dioklecjana.

Wodospady

Tak, jak pisałam wcześniej, należy pamiętać, że Chorwacja to nie tylko Adriatyk – dwie z niesamowicie popularnych atrakcji turystycznych znajdują się w nieco dalej od wybrzeża. Są to Parki Narodowe: Krka i Jeziora Plitwickie.

Wodospad w Parku Narodowym KRKA w Chorwacji

[fot. Wodospad w Parku Narodowym Krka © e-korepetycje.net]

Oba kojarzone z dziesiątkami bajkowych wodospadów powstałych na wapiennych terenach, oba dostępne cały rok i doskonale przygotowane dla turystów. Można się po nich poruszać dzięki charakterystycznym pomostom. O ile na terenie Jezior Plitwickich nie można się kąpać, niektóre miejsca w Parku Krka dopuszczają taką możliwość.

Kąpiel przy wodospadzie w Parku Narodowym KRKA

[fot. Park Narowody Krka z wodospadem i kąpiącymi się turystami © e-korepetycje.net]

Do parków warto kupić bilety wstępu z wyprzedzeniem oraz śledzić jakie trasy są aktualnie dostępne. Dodatkową atrakcją jest fakt, że to samo miejsce odwiedzone w różnych porach roku potrafi wyglądać zupełnie inaczej.

Zimowy Zagrzeb

Stolica kraju to piękne miasto przypominające wielu odwiedzającym Wiedeń. Długie ulice pełne starych kamienic, setki kawiarni, liczne parki i oryginalne muzea to nie jedyne powody, dla których warto odwiedzić Zagrzeb.

W grudniu rozpoczyna się tam Adwent, czyli bożonarodzeniowy jarmark i trwa aż do pierwszych dni stycznia. Można wtedy spędzić wiele dni, odwiedzając ukryte w bramach bary ze świątecznymi drinkami i muzyką, pięknie przystrojone uliczki, parki na uboczu, wypełnione światełkami przesmyki i tunele, czy jeżdżąc po lodowisku, wylanym w kształcie parkowych alejek, z fontanną w środku. Nie bez przyczyny zagrzebski Adwent kilkukrotnie zdobywał nagrodę najlepszego bożonarodzeniowego jarmarku w Europie.

Pričaš li hrvatski?

Chorwaci, podobnie jak Polacy, są Słowianami, stąd nasze języki są bardzo zbliżone. Co ciekawe, języki chorwacki, serbski, a także czarnogórski i bośniacki są na tyle podobne, że wielu językoznawców określa je jako jeden, policentryczny język, wcześniej serbsko-chorwacki.


REKLAMA

Chcesz zacząć uczyć się języka chorwackiego? Przejrzyj aktualne ogłoszenia korepetytorów z języka chorwackiego i wybierz tego, który będzie odpowiadał Twoim oczekiwaniom.


Właściwie sam w sobie chorwacki z 3 dialektami (narzeczami) jest wewnętrznie bardziej zróżnicowany niż np. literackie chorwacki i bośniacki. Nie raz spotkałam się z sytuacją, kiedy Chorwaci ze Splitu pytali mnie, jak niektóre słowa będą brzmiały po „chorwacku”, mając na myśli właśnie język literacki. Jeśli chodzi o samo słownictwo, najczęściej będą się od siebie różniły słówka związane z domem, jedzeniem jak owoce i warzywa, przyrządy kuchenne, narzędzia, czy np. części roweru.

Ceny w Chorwacji

Od początku 2023 roku w Chorwacji wprowadzone zostało euro. Ceny w sklepach i na stoiskach z warzywami i owocami można uznać za porównywalne do polskich (w sezonie, blisko starego miasta, będą one odpowiednio podwyższone dla turystów). Niestety, od wielu lat ceny stopniowo rosną, przez co czasem bliższe są tym w Europie Zachodniej.

Posiłek dla jednej osoby będzie wynosił w miastach na wybrzeżu średnio 15-20€, chociaż zdarzają się miejsca, gdzie świeże owoce morza można zjeść za mniej niż 10€ (polecam przespacerować się i wypatrywać mniejszych restauracyjek). Jeśli chodzi o noclegi, rozbieżność jest bardzo duża, ale warto pamiętać, że jeśli zarezerwujemy je w styczniu lub lutym, ceny będą znacznie niższe, a oferta większa.

Chorwacja jako drugi dom

Oczarowani Dalmacją turyści bardzo często decydują się na przeprowadzkę na wybrzeże.

Kaštel Kambelovac w Chorwacji

[fot. Kaštel Kambelovac w Chorwacji © e-korepetycje.net]

Jest wiele aspektów, z powodu których warto dobrze przemyśleć tę decyzję i chociaż raz wcześniej pojechać tam zimą. Poza wyludniającymi się poza sezonem miastami, czynnikiem do wzięcia pod uwagę jest… wiatr. Rodzajów wiatrów nad Adriatykiem jest wiele, ale warto wspomnieć dwa, mające zimą szczególnie duży wpływ na życie: burę i jugo. Bura potrafi osiągać duże prędkości, a kiedy wieje, zamykane są autostrady przy wybrzeżu i zalecane jest pozostanie w domach. Jugo z kolei jest wiatrem ciepłym, który w zadziwiający sposób wpływa na nasze samopoczucie, wywołując depresyjny nastrój. W Republice Dubrownickiej przestępstwa popełnione w czasie, w którym wiało jugo, były traktowane znacznie lżej właśnie ze względu na świadomość, jak duży wpływ na psychikę ma to zjawisko atmosferyczne.

15 mln turystów w 4 mln kraju

Turystyka w Chorwacji jest jednocześnie jej błogosławieństwem i przekleństwem. Z jednej strony jest jedną z najważniejszych gałęzi gospodarki, z drugiej strony jej rozmiary wymykają się spod kontroli – w 2022 roku ten niespełna 4-milionowy kraj odwiedziło 15 mln osób.

Przez koncentrację na zagranicznych gościach, Dalmacja, z wielu względów, staje się z niedostępna dla samych Chorwatów, a ochrona zabytków jest coraz większym wyzwaniem w obliczu tak wielu odwiedzających. Z tych przyczyn, kraj stara się obrać nowy kurs w kierunku bardziej zrównoważonej turystyki, proponując wizytę poza szczytem sezonu albo w zupełnie innych regionach. Jeśli pomyślicie, że brzmi to jak gorsza alternatywa, jesteście w poważnym błędzie. Niezależnie, czy wolicie spokojny odpoczynek na wsi, czy aktywne wakacje, Chorwacja na pewno spełni wasze oczekiwania.

Liczne, bardzo dobrze oznaczone trasy w chorwackich górach w tym Via Dinarica, aż 4 trasy EuroVelo dla rowerzystów, setki tras z degustacją wina, serów i oliwy (wraz z festiwalami), agroturystyka w Slawonii, parki krajobrazowe, takie jak np. Lonjsko Polje z „zatopionymi” lasami. Wszystko to jest warte odwiedzenia, często nawet bardziej niż zatłoczona plaża.

Tunel Sveti Rok [fot. Tunel Sveti Rok © e-korepetycje.net]

Słownik + nagrania

Oto kilka zwrotów, które mogą okazać się pomocne w trakcie wyjazdu:

·       Hrvatska – Chorwacja

·       Dobar dan – Dzień dobry

·       Doviđenja – Do widzenia

·       Bok – Cześć

·       Ćao – Pa

·       Hvala – Dziękuję

·       Molim – Poproszę

·       Izvolite – Proszę

·       Oprostite – Przepraszam

·       Kako si? Kako ste? – Jak się masz? Jak się Pan/Pani ma?

·       Dobro / Loše – Dobrze / Źle

·       Kako doći do? – Jak dotrzeć do…?

·       Lijevo – Lewo

·       Ravno/Pravo – Prosto

·       Desno – Prawo

·       Koliko ovo košta? – Ile to kosztuje?

·       kava (s mlijekom) – kawa (z mlekiem)

·       crno/bijelo vino – czerwone/białe wino


Jesteś na restrykcyjnej diecie i obawiasz się, czy będziesz w stanie dogadać się z kelnerem w chorwackiej restauracji?

Pobierz przetłumaczone na ten język formułki z wpisu "Z dietą na wakacjach", wydrukuj je albo zapisz na telefonie, a następnie pokaż kelnerowi. 


O autorze

KD
„Black Week 2024”

Te artykuły też mogą Ci się spodobać

Kierunek: Francja – co warto zobaczyć i jakie są ceny we Francji

Francja to popularny cel podróży, słynący z rozwiniętej kultury, sztuki i elegancji. Miejsce, w którym każdy może znaleźć coś dla ciała, jak i dla ducha. Tu zanurzysz się w zmysłowym świecie perfum, spróbujesz wykwintnych serów i doskonałych francuskich win. Zachwycisz się architekturą czy podejrzysz paryską modę.

Kierunek: Hiszpania – co warto zobaczyć i jakie są ceny w Hiszpanii

Hiszpania bez wątpienia należy do czołówki krajów najchętniej wybieranych przez turystów. Przyczyniają się do tego niezliczone atrakcje tego kraju, piękne plaże, malownicze góry, historyczne miasta, pełne zabytków i oryginalnej architektury, różnorodna i smaczna kuchnia oraz gwarancja słonecznej pogody.

Dodaj ogłoszenie
Najpopularniejsze artykuły
10 najlepszych aplikacji do nauki języków obcych

Znajomość języka obcego jest praktycznie niezbędna w dzisiejszym świecie. W poniższym tekście przedstawimy Wam 10 aplikacji mobilnych, które umożliwiają naukę różnych języków obcych.

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki?

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki? Ciężko na to pytanie odpowiedzieć, ponieważ na rynku jest bardzo dużo pozycji. Przedstawiamy subiektywną listę od naszego korepetytora.

Matura ustna z angielskiego - przydatne zwroty

Zebraliśmy zwroty z języka angielskiego, które musisz znać przed egzaminem ustnym.

Baza testów
e-korepetycje.net
Marketing internetowy w edukacji
Pobierz darmowe ebooki
i zapisz się na newsletter.
e-book




Raport cen korepetycji 2024