Jak zadbać o wellbeing w pracy nauczyciela?

[Artykuł sponsorowany]

Praca nauczyciela to czasem niełatwy kawałek chleba. Choć często podnosi się argument o długich wakacjach, wolnych feriach i 18 godzinach spędzonych przy tablicy, to każdy, kto faktycznie pracuje w zawodzie wie, że to tylko część prawdy. Zwłaszcza, że większość nauczycieli pracuje dodatkowo, udzielając korepetycji. 

Nauczanie dzieci to w dużej mierze praca emocjami. Dlatego zarówno nauczyciele pracujący w szkołach jak i korepetytorzy powinni móc korzystać ze wsparcia psychologicznego i pomocy superwizyjnej. Jednak nie wszyscy dyrektorzy szkół mają kompetencje współczesnych liderów oraz zasoby aby wspierać i słuchać swoich pracowników. Jeśli do tego dołożymy czas potrzebny na samodzielne przygotowanie zajęć, sprawdzanie testów, zebrania i rady, to okazuje się, że w niejednej korporacji pracuje się z większą troską o wellbeing. Co w takim razie zrobić jeśli nauczanie to rodzaj powołania - praca, która mimo wyzwań  daje ten rodzaj spełnienia i satysfakcji, jakich próżno szukać w innych organizacjach? Jak działać, aby czuć satysfakcję z wykonywanej pracy i zadbać o swój wellbeing?

Poniżej zebraliśmy 7 ważnych aspektów, nad którymi możesz samodzielnie popracować i sprawić, że Twój kolejny rok szkolny będzie w większej części wypełniony poczuciem szczęścia i spełnienia. Zakończenie roku szkolnego to dobry moment na refleksyjne spojrzenie wstecz i zastanowienie się nad tym, co możesz zrobić w przyszłości inaczej, o co zadbać, żeby codzienna praca w większym stopniu przynosiła Ci radość i satysfakcję a frustracje i trudności służyły rozwojowi, a nie stawały się paliwem dla wypalenia zawodowego. 

Relacje z uczniami 

Przyjrzyj się relacjom panującym między Tobą, a Twoimi uczniami. Czy są szczere i prawdziwe? Czy pracując z dziećmi i młodzieżą, respektujesz ich podmiotowość, słyszysz potrzeby i starasz się wychodzić im naprzeciw? I z drugiej strony - jak widzisz swoją rolę w procesie uczenia? Czy jesteś tylko przekazicielem wiedzy, czy starasz się być wsparciem, mentorem, przyjacielem dla swoich uczniów? 

Z badań National Institute of Mental Health wyraźnie wynika, że na rozwój ludzkiego mózgu mają wpływ dobre relacje międzyludzkie. Bycie widzianym i docenianym jest nie tylko psychologiczną potrzebą, ale też biologicznym aktywatorem obszarów mózgowych odpowiedzialnych za motywację do działania. Rozwijający się dziecięcy mózg w sposób szczególny przetwarza bodźce z obszaru relacji - przekształcając je w reakcje neurobiologiczne. Bycie branym pod uwagę, docenianym, a także doświadczanie wsparcia i odczuwanie wspólnoty sprawiają, że sieci neuronalne systemu motywacyjnego wytwarzają oksytocynę - hormon wspierający budowanie zaufania i gotowość współpracy, dopaminę - źródło energii psychicznej oraz endogenne opioidy -odpowiadające za dobre samopoczucie. Jeśli więc chcesz, żeby Twoi uczniowie zarówno w klasie, jak i na prywatnych lekcjach w pełni, z satysfakcją i zaangażowaniem podchodzili do nauki, warto zainwestować czas i energię w budowanie relacji i empatyczny kontakt z nimi. Twoja praca zacznie być źródłem przyjemności i satysfakcji, a nie frustracji i niechęci. Już dziś możesz poszukać w sieci informacji o darmowych szkoleniach i webinariach organizowanych przez szkoły i instytucje, propagujące nauczanie oparte na relacjach jako nowy standard pracy z dziećmi i młodzieżą.

 

Zmiana paradygmatu uczenia 

Kiedy zaczniesz zgłębiać założenia empatycznej edukacji, okaże się, że nie wszystkie zasady, które obowiązują w szkołach wynikają bezpośrednio z rozporządzeń ministerialnych. Często są po prostu przyjętą z dobrodziejstwem inwentarza tradycją, która trwa w szkole od lat i niestety nie zawsze sprzyja budowaniu relacji i opieraniu na nich procesu edukacji. 

Natomiast warto pamiętać, że jest wiele rzeczy na które masz wpływ, szczególnie w swoim sposobie nauczania na lekcjach prywatnych - łatwiej jest dobrze poznać swojego ucznia i nawiązać z nim bliską relację. W pracy korepetytora nie masz w zasadzie żadnych ograniczeń poza tymi, które nałożysz sobie sama/sam i na które umówisz się z rodzicami swoich podopiecznych. 

Wiele inspiracji na temat prowadzenia procesów w sposób inny niż tradycyjne, znajdziesz na stronie Tomasza Tokarza, Oktawii Gorzeńskiej  czy Fundacji Budząca się Szkoła. Wakacje to dobry czas, żeby pogłębić swoją wiedzę i zaplanować innowacyjny rok w swojej pracy -  być może na początek w tej dodatkowej, a z czasem w szkolnej - etatowej. Chyba, że poczujesz wiatr w żaglach i zechcesz pracować już tylko w oparciu o założenia empatycznej edukacji.  Zobaczysz, ile satysfakcji można mieć z tworzenia czegoś zupełnie nowego, czegoś, co wprowadza do edukacji nowe wartości i standardy.

Nowinki i angażujące metody 

Jak od strony metodycznej wyglądały Twoje zajęcia w tym roku szkolnym? Uczniowie obecnie nie są nastawieni na bierne przyjmowanie wiedzy. Zresztą, nigdy nie była to najbardziej efektywna forma uczenia. Aby wzbudzić zainteresowanie u dzieci i młodzieży warto zaopatrzyć się w ciekawe, nowatorskie materiały, poszukać nowych, nieoczywistych, angażujących metod pracy i rozwiązań technologicznych, które urozmaicą lekcje, a Tobie ułatwią ich prowadzenie. Czas pandemii sprawił, że wiele firm szkoleniowych i instytucji wspierajacych rozwój nauczycieli przeniosło swoje działania do sieci. Możesz więc znaleźć dużo ciekawych (często darmowych) materiałów, które rozwiną Twój warsztat metodyczny i sprawią, że Twoje lekcje zarówno szkolne, jak i prywatne będą prawdziwą petardą. 

Na stronie https://universe.earlystage.pl/universe/blog  znajdziesz szeroki wybór artykułów i szkoleń zarówno dotyczących metodyki, jak i relacji z uczniami, motywacji, czy aplikacji i rozwiązań technologicznych, z których możesz skorzystać, aby uprzyjemnić pracę sobie i uczniom. 

Nowe miejsce, nowe możliwości

Jeśli poczujesz zew w żyłach i zechcesz wprowadzić te wszystkie zmiany, ale obawiasz się, że będzie to wiązało się z dodatkowymi, płatnymi szkoleniami, których koszt trudno będzie Ci pokryć - spokojnie są opcje na to, żeby i ten aspekt sprytnie zaopiekować. Pamiętaj, że możesz poszukać dodatkowej pracy w szkole językowej - z jednej strony to źródło dodatkowych dochodów, z drugiej możesz liczyć na to, że pracodawca opłaci szkolenia, troszcząc się o rozwój Twojego warsztatu. Może być to zatem droga do zapewnienia sobie nie tylko większej stabilności finansowej, ale także możliwość rozwoju kompetencji, dzięki którym poczujesz większą sprawczość i wpływ na swoje zadowolenie z pracy. Rekrutacje w szkołach językowych trwają przez całe lato, jest to więc dobry moment, aby zastanowić się, czy taka ścieżka rozwoju jest dla Ciebie ciekawa. 

 

Early Stage to szkoła języka angielskiego z ponad 29-letnim doświadczeniem na rynku edukacyjnym. Obecnie prowadzi ponad 800 placówek w całej Polsce. Uczy się w nich  42 000 uczniów. Szkoła dynamicznie się rozwijaja i prowadzi rekrutacje na r.sz 2022/23 w wielu miastach i mniejszych miejscowościach. Jeśli lubisz pracę z dziećmi i młodzieżą, cenisz sobie elastyczność grafiku oraz  stabilność zatrudnienia, aplikuj do Early Stage! Sprawdź aktualne oferty pracy -> https://cutt.ly/praca-w-early-stage

Rozwój osobisty 

Czy miałaś/-łeś w mijającym właśnie roku szkolnym przestrzeń do tego, żeby rozwijać się osobiście - troszczyć się o siebie, swoje emocje, budować spokój i kontakt ze sobą? To bardzo ważne czynniki w pracy nauczyciela, ponieważ często pracujesz sobą i swoimi emocjami. Jeśli nie dbałaś/-łeś odpowiednio o siebie - pora to zmienić! Już proste, codzienne rytuały mogą przynieść realną zmianę, poprawić samopoczucie i sprawić, że z większą energią i radością będziesz wykonywać zadania i radzić sobie na co dzień. Metod jest wiele - wakacje to dobry czas na to, żeby potestować różne i wybrać, to co będzie Ci najbardziej służyło. Na You Tubie znajdziesz np. sesje prowadzonych medytacji, które mogą dać poczucie spokoju i osadzenia w tu i teraz; sesje oddechowe, dzięki którym lepiej poznasz swoje ciało i nauczysz się głębokiego relaksu; praktyki jogi, które wyciszają i uczą zarządzania wewnętrzną energią. Sprawdź, co będzie na ten moment dla Ciebie dobre i możliwie do wprowadznia w miarę na stałe - jako rodzaj Twojej osobistej odskoczni. Jeśli uda Ci się wypracować pewne rytuały w czasie wolnym, istnieje duża szansa, że przeniesiesz je z sukcesem na okres intensywnej pracy, co wpłynie pozytywnie na Twoje nastawienie oraz poczucie spełnienia i satysfakcji. 

Jeśli masz apetyt na więcej i chciałabyś/-łbyś popracować bardziej konkretnie, ciekawą opcją może okazać się badanie Clifton Strengths (w Polsce zwane talentami Gallupa) - opracowany przez londyński Instytut Gallupa test, który określa naturalne talenty każdego człowieka. Jest to badanie, które powstało w trakcie 40 lat pracy badawczej naukowców Instytutu. Dowiesz się z niego, jakie są Twoje wyjątkowe talenty - czyli naturalne sposoby myślenia, odczuwania i działania. Pracując z wynikami testu, zaczniesz wykorzystywać swoje zdolności w sposób świadomy, jednocześnie rezygnując z tego, co nie jest Twoim naturalnym środowiskiem. Wszystko to podniesie Twoją efektywność i poczucie satysfakcji zawodowej i prywatnej. Wykonanie badania zajmie Ci około 45 minut i wiąże się z kosztem około 100 zł. Test wypełniasz online, na stronie Instytutu Gallupa. Jako wynik otrzymasz raport Twoich 5-ciu najmocniejszych talentów wraz ze wskazówkami do ich rozwoju. Jest to proste, sprawdzone i efektywne narzędzie, z którego możesz skorzystać w wakacje, tak aby z większym impetem i spokojem wejść w kolejny rok szkolny. 

Zdrowe nawyki 

Czy miałeś w tym roku czas na regularną aktywność fizyczną? Jeśli nie - warto zainwestować energię w znalezienie swojej drogi do zbudowania zdrowych nawyków w tym zakresie. Czy to będzie fitness z instruktorem z YouTube, bieganie, spacer, joga, rower. Cokolwiek, dzięki czemu wprawisz swoje ciało w ruch. Podczas aktywności fizycznej uwalnianie są endorfiny - zwane hormonami szczęścia - regularne dostarczanie ich sobie wydatnie poprawia samopoczucie. Dodatkowo, podczas aktywności fizycznej możesz rozładować trudne uczucia i nagromadzony w ciele stres. Wiele codziennych dolegliwości jak np. bóle głowy mają swoje źródło w braku regularnego ruchu i odpowiedniego dotlenienia. Piękna sylwetka i kondycja (potrzebna do pracy z dziećmi) to tylko przyjemne skutki uboczne. 

I kolejna ważna rzecz - odżywianie. Jak wyglądała Twoja dieta w tym roku? Codziennie w biegu między szkołą a korepetycjami , na kawie, szybkiej bułce i wieczornej pizzy? Właśnie tak często wygląda dieta zabieganych nauczycieli. Sięgamy wtedy po najprostsze rozwiązania - niestety wcale nie najlepsze. Sposób odżywiania wpływa na zdolności poznawcze i energię do działania. Prosta, pozbawiona dużej ilości tłuszczu, cukru i składników przetworzonych dieta, może zdziałać cuda i realnie wspomagać Twój organizm w codziennych wyzwaniach. Nie musisz wprowadzać od razu rewolucji w swoim żywieniu, ale przyjrzyj się mu z uwagą. Spróbuj podczas wakacji zatroszczyć się o poznanie i wypróbowanie kilku prostych przepisów na zdrowe lunchboxy, które można zabrać ze sobą do pracy. Zacznij od jednego posiłku dziennie. Jeśli uda Ci się go wprowadzić jako codzienną rutynę, spróbuj wykonać kolejny krok i zadbaj o zdrowe śniadanie. Ani się obejrzysz, a jakość Twojego życia i poziom energii znacznie się zmieni. 

Nie tylko praca! 

Chęć rozwoju jest jedną z podstawowych potrzeb każdego człowieka - dlatego pamiętaj o tym, żeby zapewnić sobie możliwość jej realizacji. Poszukaj dziedziny, która będzie swoistą odskocznią od pracy - czymś co zrobisz tylko dla siebie - gra na gitarze, ceramika, malarstwo? Cokolwiek, co sprawi Ci radość, będzie rozwijało Twoje pasje i stanie tylko Twoją przestrzenią. Nie oznacza to, że musisz w tej dziedzinie osiągnąć poziom profesorski  - ważna jest radość z twórczej pracy, obserwacja swojego rozwoju i możliwość regularnego kierowania swojej uwagi i energii na obszary niezwiązane bezpośrednio z pracą i innymi obowiązkami. Zyskasz dzięki temu balans niezbędny do dobrego samopoczucia. 

Kończąc podsumowanie swojego roku nie zapomnij o zadaniu sobie najważniejszego pytania - jakie jest Twoje WHY? Czy wiesz dlaczego robisz w życiu to, co robisz? Dlaczego daje Ci to radość? Co motywuje do codziennego wstawania z łóżka? Tylko kwestie materialne, czy jest pod tym coś głębszego? Jeśli na co dzień o tym nie myślisz, przypomnij sobie teraz dlaczego wybrałaś/-łeś tę drogę? Co jest dla Ciebie ważne? Jasno nazwane wartości będą stanowiły dla Ciebie ważny drogowskaz w codziennych wyzwaniach i podnosiły motywację do ciągłego podążania ścieżką rozwoju zawodowego i osobistego, które w pracy nauczyciela tak pięknie się łączą.

O autorze

ES

Te artykuły też mogą Ci się spodobać

Babcia - najlepszy korepetytor

Czy babcia może być dobrym korepetytorem dla naszego dziecka? Zdecydowanie. Przewagą babci nad każdym innym nauczycielem jest czas, jaki może poświęcić wnukom. Do tego dochodzi znajomość ich charakteru, predyspozycji, mocnych i słabych stron. Czegoś, o czym każdy inny korepetytor nie ma prawa wiedzieć, dopóki dziecka nie pozna i nie przepracuje z nim określonej ilości godzin.

Edukacja online to przyjemna podróż - rozmawiamy o korepetycjach online i nie tylko

Korepetycje online z roku na rok zyskują na popularności. Podjęliśmy ten temat w rozmowie z panią Haliną Ostańkowicz-Bazan, która uczy innych już od ponad 30 lat.

Dodaj ogłoszenie
Najpopularniejsze artykuły
10 najlepszych aplikacji do nauki języków obcych

Znajomość języka obcego jest praktycznie niezbędna w dzisiejszym świecie. W poniższym tekście przedstawimy Wam 10 aplikacji mobilnych, które umożliwiają naukę różnych języków obcych.

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki?

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki? Ciężko na to pytanie odpowiedzieć, ponieważ na rynku jest bardzo dużo pozycji. Przedstawiamy subiektywną listę od naszego korepetytora.

Matura ustna z angielskiego - przydatne zwroty

Zebraliśmy zwroty z języka angielskiego, które musisz znać przed egzaminem ustnym.

Baza testów
Marketing internetowy w edukacji
Raport cen korepetycji 2023