Jak trenować szybkie czytanie z dzieckiem

Umiejętność szybkiego i efektywnego czytania przyda się zarówno dzieciom, młodzieży jak i osobom dorosłym. Pewne ćwiczenia zwiększające prędkość czytania można wykonywać rodzinnie w ramach dobrej zabawy i przygody. Nie od dziś wiadomo, że nauka przez zabawę to najlepszy sposób zaangażowania dzieci w naukę.

Czym się różni czytanie, którego uczymy się w szkole od szybkiego i efektywnego czytania?

Po pierwsze aby zrozumieć na czym polega szybkie czytanie warto wiedzieć jaka jest różnica pomiędzy czytaniem, którego uczą się  dzieci w szkole a czytaniem efektywnym i szybkim.

Czytanie w szybszy sposób, obejmuje widzenie i rozumienie wyrazów jako całości, bez rozbijania na pojedyncze litery czy sylaby czyli dokładnie odwrotnie niż uczymy się w wczesnych latach szkolnych.

Dzieci uczone czytania za pomocą całych wyrazów lub ich ciągu, z czasem traktują czytanie jako zabawę i pomoc w odkrywaniu fascynującego świata, ich tempo czytania nie jest ograniczone przez tempo wymawiania wyrazów i sięga nawet do 600 - 800 słów na minutę. Przeciętny czytelnik czyta około 200 słów na minutę, wymawiając to co widzi na głos lub w myślach, zatem w dość prosty sposób możesz zwiększyć swoją efektywność czytelniczą i efektywność swojego dziecka, podwajając lub potrajając prędkość czytania.  Być może teraz zastanawiasz się dlaczego całe wyrazy?  Tylko one  jako całość mają znaczenie dla naszego umysłu.  Podczas zajęć z szybkiego i efektywnego czytania, zawsze zwracam uwagę na stopień zrozumienia i zapamiętania czytanego tekstu. Średnio jest to około 60 -80 % przy prędkości 200 słów na minutę. Zwiększenie prędkości czytania ma sens tylko wtedy gdy zrozumienie i zapamiętanie tekstu jest takie samo lub zazwyczaj  się zwiększa.

Co mogą zrobić rodzice by wspólnie z dziećmi się uczyć i bawić?

Na początek zacznij od rozgrzewki i gimnastyki oka, jest tak samo ważna jak podczas ćwiczeń sportowych.  
Na kartce z jednej strony napisz litery w kolumnie z drugiej strony napisz cyfry. Następnie połączcie flamastrem pary np. A z 1 B z 2, ważne by powstało jak najwięcej linii nieregularnych.  Po liniach, które powstaną przesuwajcie wzrok. Ćwiczenie powtarzajcie kilka razy tworząc nowe zestawienia liter, cyfr, znaków.
Przykładowo może to wyglądać w ten sposób.

Podczas zmiany nawyków czytania, bardzo ważna jest praca oczu, zmiana ruchów skokowych oczu na ruchy płynne oraz wyeliminowanie cofania wzroku. W tym może pomóc ćwiczenie poniżej.
Przeskakuj oczami z gwiazdki na gwiazdkę (patrząc na nią nieruchomo).  Wskaźnikiem (ołówkiem, lub cienkim patyczkiem), wskazuj symbole pomiędzy wyrazami.  Staraj się objąć wzrokiem wyrazy po bokach.  Na każdym symbolu zatrzymaj wzrok sekundę lub dwie. Na początek możecie odgadywać je na głos. Takie ćwiczenie możecie ułożyć np. z lektury, którą aktualnie czyta dziecko.

 

Prestiż                                *                             Szczegół                             *                             Okno

 

Obecnie                              *                             Kanarek                              *                             Sekret

Ćwiczenie  na poprawę pola widzenia, które można wykonywać wszędzie: w domu, na ulicy, w parku,  jadąc autobusem czy stojąc w kolejce w sklepie.

Wybierzcie dowolny punkt przed sobą trochę powyżej linii wzroku np. w drodze ze szkoły. Teraz patrząc w ten punkt, starajcie się zauważyć jak najwięcej szczegółów, które znajdują się dookoła wybranego punktu. Ćwiczenie wykonujcie na zmianę, zmieniajcie otoczenie.

Kolejne bardzo proste do przygotowania ćwiczenie, to tablice słów.
Na kartce A4 napisz flamastrem litery oddzielając je od siebie znakiem np. *. Przygotuj kilka zestawów następnie zamieńcie, się niech dziecko napisze znaki dla Ciebie. W ćwiczeniu bardzo ważne jest by wzrok był nieruchomy skupiony na znaku *. Litery obejmujesz wzrokiem peryferyjnym. Podobnie jak w poprzednim ćwiczeniu zatrzymaj wzrok sekundę lub dwie na znaku pośrodku.

Przykład:
A                            B

                *            

G                            T

 

Tych kilka prostych ćwiczeń to doskonała podstawa do pracy nad poprawą wyników czytania, które możesz wykonywać w dowolnej chwili. Czytając więcej Ty i Twoje dziecko zapamiętacie więcej, nauka będzie lżejsza i przyjemniejsza. Ty zaoszczędzisz trochę czasu podczas codziennych obowiązków  i zadań. Wystarczy kilkanaście minut dziennie aby efekty podczas czytania były zauważalne.

 

O autorze

avatar

Te artykuły też mogą Ci się spodobać

Angielski z piosenek

Jak nauczyć się angielskiego? - to pytanie zadawane jest codziennie tysiącom nauczycieli. Odpowiedzi jest prawdopodobnie tyle, ile samych pytanych i to prawda - jest wiele sposobów na naukę języka obcego.

10 najlepszych kanałów YouTube do nauki języka obcego

Serwis YouTube daje możliwość odkrywania, oglądania i udostępniania oryginalnych filmów. Korzysta się z niego głównie dla rozrywki, ale spełnia on też bardzo istotną rolę edukacyjną. W bazie serwisu jest duża ilość kanałów do nauki języków obcych. Największa ich liczba skupia się na zagłębianiu w tajniki języka angielskiego, ale odpowiedni rekonesans pozwoli na dotarcie także do innych.

Dodaj ogłoszenie
Najpopularniejsze artykuły
10 najlepszych aplikacji do nauki języków obcych

Znajomość języka obcego jest praktycznie niezbędna w dzisiejszym świecie. W poniższym tekście przedstawimy Wam 10 aplikacji mobilnych, które umożliwiają naukę różnych języków obcych.

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki?

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki? Ciężko na to pytanie odpowiedzieć, ponieważ na rynku jest bardzo dużo pozycji. Przedstawiamy subiektywną listę od naszego korepetytora.

Matura ustna z angielskiego - przydatne zwroty

Zebraliśmy zwroty z języka angielskiego, które musisz znać przed egzaminem ustnym.

Baza testów
mat25
Marketing internetowy w edukacji
Raport cen korepetycji 2023