Jak przygotować się do matury z matematyki, gdy mamy spore zaległości?

[Artykuł sponsorowany]

Wielu uczniów ma mniejsze lub większe problemy z nauką matematyki, zwłaszcza na poziomie podstawowym. Dla tych osób trudne jest przygotowanie się do sprawdzianu z pojedynczego tematu, a co dopiero do matury, która obejmuje swoim zakresem kilka lat edukacji. Jest wiele przyczyn tego stanu, ale główną z nich są zaległości, które na pewnym etapie zaczęły się piętrzyć, uniemożliwiając skuteczną naukę nowych zagadnień. Zastanówmy się więc, jak w kilka miesięcy (lub tygodni) nadrobić zaległości z matematyki.

Korepetycje, czyli jak znaleźć idealnego nauczyciela?

Mając duże problemy, wielu uczniów sięga po pomoc korepetytora. To zrozumiały krok, ale trzeba mieć na uwadze, że korepetycje korepetycjom nie są równe. Są korepetytorzy, którzy świetnie radzą sobie z problemami uczniów słabszych, ale są i tacy, którzy specjalizują się w pracy z uczniami lepszymi, którym zależy na jak najlepszym wyniku na maturze (zwłaszcza z przedmiotów rozszerzonych). Jak więc znaleźć tego idealnego korepetytora, który pomoże nam nadrobić zaległości?

Aby odpowiedzieć na to pytanie, musimy się zastanowić nad tym, dlaczego w ogóle korepetycje są skuteczne? W dużej mierze wynika to z tego, iż nauczyciel dopasowuje się do ucznia, diagnozując krok po kroku wszelkie jego problemy. O ile w szkole zawsze idziemy z materiałem do przodu (często zbyt szybko), o tyle na korepetycjach można do czegoś wrócić, coś sobie przypomnieć, a nawet można nadrobić zaległości sprzed lat. Szukając więc idealnego korepetytora, warto zwrócić uwagę, czy dany nauczyciel jest w stanie elastycznie podejść do naszych problemów, czy też może działa jedynie według ustalonego wcześniej sztywnego planu. Indywidualne podejście jest tym, co w takich korepetycjach jest najcenniejsze i warto ten fakt wykorzystywać.

Podczas samych korepetycji niezwykle ważne jest zadawanie pytań i rozwiewanie swoich wątpliwości. Jeśli już uczęszczasz na takie zajęcia, to naprawdę nie bój się dopytać o coś czego nie pamiętasz albo czego nie rozumiesz. Nie ma nic gorszego niż zamykanie się w sobie i zostawanie z niewyjaśnionymi tematami. Z tego też względu ważna staje się relacja, jaka została zbudowana między uczniem a korepetytorem. Zadawanie pytań i przyznanie się do niewiedzy jest często dla ucznia bardzo kłopotliwe. Przełamanie tej bariery wstydu jest łatwiejsze, gdy obie strony (uczeń oraz korepetytor) dobrze się czują w swoim towarzystwie.

Z takich technicznych aspektów prowadzenia zajęć, częstą praktyką jest robienie powtórek materiału z poprzednich lekcji. To bardzo dobra metoda pracy z uczniami, którzy mają trudności w nauce matematyki. Jesteśmy w dziedzinie trygonometrii? Nic nie stoi na przeszkodzie, by za pomocą jednego lub drugiego zadania przypomnieć sobie potęgi i pierwiastki, wszak niektóre długości boków mogą być od czasu do czasu "brzydszymi liczbami". Mamy zadanie z bryłami? Prawdopodobnie trzeba będzie skorzystać z trygonometrii, więc powtórzmy sobie czym są sinus, cosinus oraz tangens, tak aby za chwilę móc wykorzystać tę wiedzę w wyznaczeniu np. wysokości ostrosłupa. Im więcej takich płynnych wzmianek z różnych działów, tym utrwalenie wiedzy staje się prostsze.

Arkusze, arkusze, arkusze...

Tak jak w sporcie kluczem do sukcesu jest dobre rozpoznanie rywala, tak przygotowując się do matury dobrze jest poznać arkusze, z którymi mierzymy się na egzaminie. Często arkusze traktujemy jedynie jako formę sprawdzenia umiejętności, a jest to przecież świetne narzędzie do zdobycia wiedzy i doświadczenia. Przerobienie raptem kilku arkuszy znacząco zwiększa świadomość ucznia, co jest niezwykłym plusem, gdy nie czujemy się zbyt dobrze w danym przedmiocie. Jest jednak pewne małe "ale"...

Rozwiązywanie arkuszy to tylko połowa sukcesu. Jeszcze ważniejsza jest refleksja nad otrzymanym wynikiem i omówienie zadań, które zostały rozwiązane błędnie. Tylko w ten sposób jesteśmy w stanie iść do przodu z materiałem, a przecież o to w tym wszystkim chodzi. Rozwiązywanie dla samego rozwiązywania mija się z celem. Warto więc zapoznać się z omówieniem zadania i ewentualnie przypomnieć sobie przy okazji jakąś partię materiału lub kluczowy wzór.

A skąd brać dobre rozwiązania? Z reguły wystarczy zajrzeć do klucza odpowiedzi, który jest dołączony do egzaminu. Jeśli takiego klucza nie mamy (lub gdy nie pokazuje on sposobu rozwiązań), możemy treść zadania wpisać w wyszukiwarkę i znajdziemy dziesiątki stron, które pokazują nam pełne rozwiązania. I tu też taka mała podpowiedź – warto takie zadania przeglądać na różnych stronach i wybrać sobie te portale, które swoimi objaśnieniami najbardziej do nas trafiają. Dla jednych atrakcyjniejsze jest rozwiązanie video, dla innych tekstowe. Dla jednych wartościowsze jest rozbudowane rozwiązanie, dla innych bardziej zdawkowe. Skoro jest wybór, to warto z niego korzystać.

Oprócz tego, na pewno mocnym plusem tej formy nauki jest fakt, iż często różne typy zadań powtarzają się na kolejnych egzaminach. Oczywiście pytania same w sobie są co roku inne, ale nie sposób nie zauważyć, że bardzo często sekcję zadań otwartych rozpoczyna rozwiązanie nierówności kwadratowej, albo że zadania z trygonometrii zwykle wymagają zastosowania jedynki trygonometrycznej. Im więcej arkuszy przerobimy, tym więcej takich niuansów jesteśmy w stanie dostrzec.

Ogromnym atutem arkuszy jest także to, że można je robić bezpłatnie. W Internecie jest mnóstwo świetnych źródeł arkuszy (nie tylko z matematyki). Ot, chociażby strona https://arkusze.pl zawiera tysiące arkuszy z różnych przedmiotów, tak więc jest z czego korzystać.

Idealne repetytorium?

W dobrym przygotowaniu się do matury pomaga także repetytorium maturalne, które prowadzi ucznia po wszelkich zagadnieniach wymaganych przez CKE. Nie jest też żadną tajemnicą, że repetytoria pozwalają zaoszczędzić sporo czasu, gdyż całą wiedzę mamy zgromadzoną w jednym miejscu. Nic więc dziwnego, że nauczyciele oraz korepetytorzy zachęcają młodzież do nabycia takiej książki. Często jest też tak, że dzięki repetytorium uczeń jest w stanie samodzielnie opanować podstawy jakiegoś zagadnienia, a w szkole lub na korepetycjach ta wiedza jest utrwalana i rozwijana – to bardzo dobry schemat działania. W tym miejscu rodzi się jednak pytanie, którą z książek wybrać, ponieważ na rynku jest ogromny wybór.

W przypadku uczniów, którzy mają spore zaległości, tradycyjny zbiór zadań może być problematyczny, wszak co z tego, że w książce są ciekawe zadania, skoro brakuje do nich pełnych rozwiązań? O ile jeszcze na początku przygody z taką książką uczniowie mają spory zapał do nauki, o tyle z każdym kolejnym nierozwiązanym zadaniem entuzjazm maturzysty gaśnie. To zresztą nie jest nic dziwnego, gdyż nic tak nie zniechęca do nauki jak niemożność pokonywania kolejnych przeszkód. Poza tym, powiedzmy sobie wprost – w większości repetytoriów mamy niemalże tysiąc zadań, a przecież zdecydowana większość słabszych uczniów nie będzie w stanie przerobić takiej partii materiału. Prawda jest taka, że taki maturzysta chce po prostu zdać matematykę (i o niej zapomnieć), a czas przeznaczony na naukę woli poświęcić na przygotowanie się do innych przedmiotów (które być może są ważniejsze, gdyż liczą się podczas rekrutacji na studia).

I tu z pomocą przychodzi książka, która powstała dzięki uczniom oraz nauczycielom z całej Polski. "Matbryk - Matura podstawowa" to zupełnie nowe podejście w temacie książek maturalnych, ponieważ w przeciwieństwie do standardowych zbiorów zadań, tutaj mamy wyjątkowo obfite rozwiązania, które krok po kroku tłumaczą nie tylko jak dojść do końcowego wyniku, ale także tłumaczą istotę danego zagadnienia. Sam dobór zadań jest także bardzo przemyślany i pozwala uczniom płynnie przechodzić od prostych przykładów, aż do tych, które mogą spotkać na maturze. Oprócz tego, książka pokazuje mnóstwo pułapek i haczyków, czyli tych elementów, które są dla słabszych uczniów najbardziej problematyczne. To właśnie te cechy sprawiają, iż jest to repetytorium idealnie skrojone pod maturzystów.

Warto przy tym dodać, że Matbryk jest projektem społecznym, który powstawał przy udziale uczniów oraz nauczycieli. Jest to więc narzędzie, które gromadzi potrzeby i doświadczenia wielu osób. Więcej informacji o książce można znaleźć na stronie projektu: https://matbryk.pl

O autorze

avatar
e-korepetycje.net

Te artykuły też mogą Ci się spodobać

Wykorzystanie tablic interaktywnych – cz. 2

​Oprogramowanie wbudowane w tablicę interaktywną to tylko część jej możliwości. Można je znacznie powiększyć przez instalację oprogramowania dodatkowego.

Raport z cen korepetycji 2022

Zobacz najnowszy Raport z cen korepetycji 2022. Dowiedz się, ile musisz zapłacić teraz za korepetycje z przedmiotów szkolnych. Przekonaj się, czy będąc korepetytorem zarobisz więcej na prowadzeniu lekcji stacjonarnych czy online.

Dodaj ogłoszenie
Najpopularniejsze artykuły
10 najlepszych aplikacji do nauki języków obcych

Znajomość języka obcego jest praktycznie niezbędna w dzisiejszym świecie. W poniższym tekście przedstawimy Wam 10 aplikacji mobilnych, które umożliwiają naukę różnych języków obcych.

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki?

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki? Ciężko na to pytanie odpowiedzieć, ponieważ na rynku jest bardzo dużo pozycji. Przedstawiamy subiektywną listę od naszego korepetytora.

Matura ustna z angielskiego - przydatne zwroty

Zebraliśmy zwroty z języka angielskiego, które musisz znać przed egzaminem ustnym.

Baza testów
mat25
Marketing internetowy w edukacji
Raport cen korepetycji 2023