Jak ocenić u dziecka pozytywne myślenie?

Jaką ocenę dalibyście sobie i swojemu dziecku z pozytywnego myślenia? Co mówicie, gdy dziecko mówi "nie dam rady"? Odpowiedzi na te pytania przynosi książka "Jak żyć? Przewodnik dla dzieci". Rozmawiamy o niej z autorką Haliną Tańską-Bednarczyk.

Książka "Jak żyć? Przewodnik dla dzieci" pokazuje dzieciom alternatywę. Przedstawia zalety z podejścia "jeszcze spróbuję", zachęca do bycia otwartym, wyjaśnia zalety z popełniania błędów, które są naturalnym etapem uczenia się, pokazuje drogę, jaką przeszli Polacy, którzy zmienili rzeczywistość. Wydanie książki można wesprzeć do 20 października na platformie wspieram.to: https://wspieram.to/jakzycprzewodnikdladzieci

Skąd wziął się pomysł na stworzenie przewodnika?

Obserwowałam swoją córkę, która uwielbia wypełniać zeszyty ćwiczeń. Kiedy miała 3 lata rozwiązywała zeszyt dla czterolatków, kiedy 4 lata dla pięciolatków, teraz ma prawie 5 lat i rozwiązuje zeszyty dla sześciolatków. Dodatkowo sama bardzo lubię książki psychologiczne, filozoficzne i dużo czytam. Kiedy czytałam „Świat Zofii” (książkę filozoficzną napisaną dla nastolatków, którą postanowiłam sobie przypomnieć), moja córka prosiła, żebym jej czytała na głos. Niewiele z tego pewnie zrozumiała. Wtedy pomyślałam, że jeżeli można było napisać opowiadanie filozoficzne dla nastolatków, to można też zrobić zeszyt ćwiczeń z rozwoju osobistego dla dzieci. Nigdy nie jest za wcześnie na rozmowy o wytrwałości, odwadze, strachu, działaniu, marzeniach.

Na co szczególnie zwracała Pani uwagę tworząc książkę?

Chciałam, żeby książka była pretekstem do rozmowy, żeby łączyła i dawała do myślenia. Pytania, które są w książce, są przemyślane. Dobrałam je w ten sposób, że z jednej strony są to bardzo proste pytania, ale by na nie odpowiedzieć, potrzebujemy się zastanowić nad sobą. Trochę czasu zajęło mi wyszukanie wybitnych Polaków. Chciałam pokazać ich drogę, przeszkody, które pokonali, aby dojść w miejsce gdzie są. My często widzimy kogoś na podium, a za mało się mówi o wyrzeczeniach, trudach, które były pokonane, by być w tym miejscu. W Polsce zbyt często mówimy „udało się”, a zbyt rzadko „zrobiłam”. W ten sposób nieświadomie oddajemy wpływ nad własnym życiem w „ręce” przypadku. Młode dziewczynki chcą być „odkryte”, młodzi piłkarze „znalezieni” przez poszukiwacza talentów. Gdy przychodzą pierwsze trudności, zniechęcają się. Wczytując się w historie Polaków, opisanych w książce, widzimy, że ich sukces nie był „losem na loterii” tylko efektem pracy, zmagań i otwartości umysłu.

W jakim wieku są Pani dzieci, jak zareagowały na przewodnik?

Mam córkę, jest w wieku pięciu lat. Pierwsza książkę napisałam kiedy spodziewałam, się że przyjdzie na świat. W związku z tym, dla niej to norma, że mama pisze książki, często notuje, czyta, nagrywa filmy, jestem na Youtube. Czasami kiedy budzi się rano mówi: „A wiesz, ja dziś też napiszę książkę”. I tak robi. Najbardziej ucieszyła mnie reakcja mojej siostrzenicy Zuzi, która testowała przewodnik. Powiedziała: „Ciociu musisz jeszcze cos napisać”. Dzieci nie kłamią i wiem, że to co powiedziała jest prawdziwe.

Dla dzieci w jakim wieku jest książka?

Książkę napisałam dla dzieci, które umieją płynnie pisać i czytać oraz są na tyle dojrzałe by zastanowić się trochę nad sobą. Myślę, że jest ona atrakcyjna dla dzieci od 7-15 lat, czyli dla uczniów szkoły podstawowej.

Co znajdzie się w książce?

Skondensowany, przedstawiony w przystępnej formie przewodnik po różnych aspektach życia. Książka łączy cztery formy:  zeszyt ćwiczeń,  pamiętnik, historie Polaków, rozmowy. Chciałyśmy dać Polskim dzieciom książkę, która daje siłę, książkę która porusza tematy nieobecne w systemie edukacji, książkę która jest potrzebna. Wiek 7-15 lat to czas kiedy jeszcze rodzice mogą zbudować silne więzi z dzieckiem, jeszcze mogą porozmawiać o wartościach, jeszcze mają wpływ.

Skąd pomysł na zbiórkę internetową?

Moim celem było udostępnić książkę dla dzieci po możliwie najmniejszej cenie. Wydając książkę w sposób tradycyjny, cena końcowa jest wypadkową kosztów wydruku, marży wydawcy, marży dystrybutora, marży księgarni. Zbiórka internetowa daje możliwość obniżenia ceny książki oraz mam nadzieję zebrania budżetu do wydania przewodników. Cel podstawowy zbiorki pokrywa tylko 100% kosztów. Cały ogrom pracy wykonany przeze mnie, przez ilustratorkę, korektorkę i grafika to wolontariat.

Jeżeli chcesz otrzymać książkę a zarazem pomóc ją wydać wesprzyj projekt: https://wspieram.to/jakzycprzewodnikdladzieci. Zbiórka trwa do 20 października.

Te artykuły też mogą Ci się spodobać

Zabawy na Halloween

Halloween nie musi być wyłącznie straszne, może być też... rozwijające!

„Sezon ogórkowy” dla korepetytora? Zobacz, jak sobie poradzić

Ferie zimowe, zbliżająca się Wielkanoc, „nic ciekawego” w szkole… znasz te wymówki uczniów, którzy odwołują kolejne korepetycje z Tobą? Dla wielu osób udzielających lekcji to chleb powszedni. Problem w tym, że często przepadające zajęcia oznaczają dla korepetytora zmniejszenie przychodu. Jak sobie z tym radzić? Oto kilka wskazówek, które pozwolą Ci zminimalizować straty.

Dodaj ogłoszenie
Najpopularniejsze artykuły
10 najlepszych aplikacji do nauki języków obcych

Znajomość języka obcego jest praktycznie niezbędna w dzisiejszym świecie. W poniższym tekście przedstawimy Wam 10 aplikacji mobilnych, które umożliwiają naukę różnych języków obcych.

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki?

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki? Ciężko na to pytanie odpowiedzieć, ponieważ na rynku jest bardzo dużo pozycji. Przedstawiamy subiektywną listę od naszego korepetytora.

Matura ustna z angielskiego - przydatne zwroty

Zebraliśmy zwroty z języka angielskiego, które musisz znać przed egzaminem ustnym.

Baza testów
e-korepetycje.net
Marketing internetowy w edukacji
Pobierz darmowe ebooki
i zapisz się na newsletter.
e-book




Raport cen korepetycji 2024