Jak napisać - spowrotem czy z powrotem

Spowrotem czy z powrotem 

Kolejny artykuł z serii "Jak napisać", który pomaga w uniknięciu najczęstszych błędów językowych. W poniższym tekście wzięliśmy pod lupę wyrażenie "z powrotem", które nierzadko pisane jest niepoprawnie. To jak w końcu, spowrotem czy z powrotem?

Bardzo wielu ludzi ma dylemat podczas używania tych sformułowań. Pamiętajcie, że „z powrotem”, czyli na nowo bądź w kierunku powrotnym, zawsze zapisuje się oddzielnie,

np. Pojechał tam i z powrotem, a  potem wziął się za wykonywanie swojej pracy.

„Powrót” to rzeczownik, który w towarzystwie przyimka „z” tworzy parę, ale nie scala się ich w jedno słowo „spowrotem”. Błąd zapewne wynika z wymowy, gdzie "z" na początku jest wymawiane jak "s", gdyż dzięki temu jest po prostu łatwiej wymówić to połączenie. Mylące mogą być również porównania do stamtąd lub stąd. 

 

Te artykuły też mogą Ci się spodobać

Jak napisać - podsumowanie

Poprawność językowa, to ważna umiejętność, dlatego też przygotowaliśmy dla Was serię wpisów dotyczących trudnych wyrażeń. W dzisiejszym artykule podsumowujemy je wszystkie, aby nic Wam nie umknęło.

Jak napisać - poza czy po za?

Wznawiamy cykl wpisów "Jak napisać?" z nowymi, popularnymi zwrotami, które sprawiają Wam najwięcej problemów.

Dodaj ogłoszenie
Najpopularniejsze artykuły
10 najlepszych aplikacji do nauki języków obcych

Znajomość języka obcego jest praktycznie niezbędna w dzisiejszym świecie. W poniższym tekście przedstawimy Wam 10 aplikacji mobilnych, które umożliwiają naukę różnych języków obcych.

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki?

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki? Ciężko na to pytanie odpowiedzieć, ponieważ na rynku jest bardzo dużo pozycji. Przedstawiamy subiektywną listę od naszego korepetytora.

Matura ustna z angielskiego - 50 przydatnych zwrotów

Zebraliśmy 50 zwrotów z języka angielskiego, które musisz znać przed egzaminem ustnym.

Baza testów
e-korepetycje.net
Pobierz darmowe ebooki
i zapisz się na newsletter.
e-book
Sytuacja w edukacji
w czasie pandemii.
e-raport

Dowiedz się więcej o tej publikacji