Jak napisać - spowrotem czy z powrotem

Spowrotem czy z powrotem 

Kolejny artykuł z serii "Jak napisać", który pomaga w uniknięciu najczęstszych błędów językowych. W poniższym tekście wzięliśmy pod lupę wyrażenie "z powrotem", które nierzadko pisane jest niepoprawnie. To jak w końcu, spowrotem czy z powrotem?

Bardzo wielu ludzi ma dylemat podczas używania tych sformułowań. Pamiętajcie, że „z powrotem”, czyli na nowo bądź w kierunku powrotnym, zawsze zapisuje się oddzielnie,

np. Pojechał tam i z powrotem, a  potem wziął się za wykonywanie swojej pracy.

„Powrót” to rzeczownik, który w towarzystwie przyimka „z” tworzy parę, ale nie scala się ich w jedno słowo „spowrotem”. Błąd zapewne wynika z wymowy, gdzie "z" na początku jest wymawiane jak "s", gdyż dzięki temu jest po prostu łatwiej wymówić to połączenie. Mylące mogą być również porównania do stamtąd lub stąd. 

 

e-korepetycje.net

Te artykuły też mogą Ci się spodobać

Półtora czy półtorej? - Jak napisać?

Po małej zmianie w tamtym tygodniu, wracamy do poniedziałkowego cyklu ciekawostek językowych. Na dzisiaj przygotowaliśmy słowo oznaczające jeden i pół drugiego.

Wymyślić czy wymyśleć - jak napisać?

Wracamy z serią wpisów dotyczących poprawności językowej. Wskazujemy Wam i wyjaśniamy zasady pisowni, w których błędy pojawiają się najczęściej.

Dodaj ogłoszenie
Najpopularniejsze artykuły
10 najlepszych aplikacji do nauki języków obcych

Znajomość języka obcego jest praktycznie niezbędna w dzisiejszym świecie. W poniższym tekście przedstawimy Wam 10 aplikacji mobilnych, które umożliwiają naukę różnych języków obcych.

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki?

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki? Ciężko na to pytanie odpowiedzieć, ponieważ na rynku jest bardzo dużo pozycji. Przedstawiamy subiektywną listę od naszego korepetytora.

Matura ustna z angielskiego - 50 przydatnych zwrotów

Zebraliśmy 50 zwrotów z języka angielskiego, które musisz znać przed egzaminem ustnym.

Baza testów
Pobierz darmowe ebooki
i zapisz się na newsletter.
e-book
Sytuacja w edukacji
w czasie pandemii.
e-raport

Dowiedz się więcej o tej publikacji