Jak piszemy - spowrotem czy z powrotem

Spowrotem czy z powrotem 

Kolejny artykuł z serii "Jak napisać", który pomaga w uniknięciu najczęstszych błędów językowych. W poniższym tekście wzięliśmy pod lupę wyrażenie "z powrotem", które nierzadko pisane jest niepoprawnie. To jak w końcu, spowrotem czy z powrotem?

Bardzo wielu ludzi ma dylemat podczas używania tych sformułowań. Pamiętajcie, że „z powrotem”, czyli na nowo bądź w kierunku powrotnym, zawsze zapisuje się oddzielnie,

np. Pojechał tam i z powrotem, a  potem wziął się za wykonywanie swojej pracy.

„Powrót” to rzeczownik, który w towarzystwie przyimka „z” tworzy parę, ale nie scala się ich w jedno słowo „spowrotem”. Błąd zapewne wynika z wymowy, gdzie "z" na początku jest wymawiane jak "s", gdyż dzięki temu jest po prostu łatwiej wymówić to połączenie. Mylące mogą być również porównania do stamtąd lub stąd. 

 

e-korepetycje.net

Te artykuły też mogą Ci się spodobać

Na pewno czy napewno - jak piszemy?

W poniższym artykule omówimy wyrażenie, które jest chyba najpopularniejszym trudnymzwrotem. Wiele osób popełnia w nim błąd i jest to klasyczny przykład trudej frazy do napisania. Chodzi oczywiście o to czy piszemy "na pewno" czy "napewno"?

Jak napisać ogłoszenie?

Ogłoszenie jest pisemną formą podania konkretnej informacji do wiadomości publicznej. Najczęściej dotyczy wielu spraw życia codziennego takich jak wydarzenia kulturalne, zaginięcia zwierzaka bądź przedmiotu, albo jego odnalezienia. Niemniej jednak, mimo jasno określonej formy, pisanie ogłoszenia nie jest tak oczywiste, jak mogłoby się wydawać.

Dodaj ogłoszenie
Najpopularniejsze artykuły
10 najlepszych aplikacji do nauki języków obcych

Znajomość języka obcego jest praktycznie niezbędna w dzisiejszym świecie. W poniższym tekście przedstawimy Wam 10 aplikacji mobilnych, które umożliwiają naukę różnych języków obcych.

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki?

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki? Ciężko na to pytanie odpowiedzieć, ponieważ na rynku jest bardzo dużo pozycji. Przedstawiamy subiektywną listę od naszego korepetytora.

Matura ustna z angielskiego - przydatne zwroty

Zebraliśmy zwroty z języka angielskiego, które musisz znać przed egzaminem ustnym.

Baza testów
Marketing internetowy w edukacji
Pobierz darmowe ebooki
i zapisz się na newsletter.
e-book
Raport cen korepetycji 2023