Półtora czy półtorej? - Jak napisać?

półtora czy półtorej

Półtora czy półtorej?

To liczebnik ułamkowy, którego poprawne użycie może sprawiać wiele trudności. Oznacza jeden i pół drugiego. Należy zapamiętać, iż forma półtora jest zarezerwowana dla rodzaju męskiego i nijakiego (np. Półtora roku temu... Półtora okrążenia...), zaś półtorej dla żeńskiego (np. Półtorej godziny... Półtorej szklanki...).

Gdy przed półtora/półtorej pojawia się przyimek od, po, przed, za, to nie wpływa on na formę rzeczownika (np. Mieli się spotkać za półtora miesiąca, a nie: za półtora miesiąc). Pojawia się jednak wyjątek w przypadku użycia formy półtora roku (np. Zobaczyli się przed półtora rokiem, a nie: przed półtora roku). Rzeczownik występuje tutaj w narzędniku.

W przypadku połączenia liczebnika półtora z raz, zapisuje się: półtora raza mniejszy... półtora raza krócej..., mimo iż w dopełniaczu występuje zazwyczaj -u (np. Pewnego razu...). Wynika to z końcówki -a w liczebniku półtora, która rzutuje na pojawienie się tego samego zakończenia w wyrazie raz. Pamiętajcie, że poprawnie jest jednak stosowanie takich formy jak: dwa i pół razy, sześć i pół razy itp., a nie: dwa i pół raza, sześć i pół raza

RaportPandemia2020

Te artykuły też mogą Ci się spodobać

Jak napisać rozprawkę?

Rozprawka jest jednym z zadań maturalnych w części pisemnej z języka polskiego na poziomie podstawowym. Jeżeli zdecydujecie się na jej napisanie ważne, abyście pamiętali o podstawowych zasadach, jakie obowiązują przy jej pisaniu.

Wymyślić czy wymyśleć - jak napisać?

Wracamy z serią wpisów dotyczących poprawności językowej. Wskazujemy Wam i wyjaśniamy zasady pisowni, w których błędy pojawiają się najczęściej.

Dodaj ogłoszenie
Najpopularniejsze artykuły
10 najlepszych aplikacji do nauki języków obcych

Znajomość języka obcego jest praktycznie niezbędna w dzisiejszym świecie. W poniższym tekście przedstawimy Wam 10 aplikacji mobilnych, które umożliwiają naukę różnych języków obcych.

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki?

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki? Ciężko na to pytanie odpowiedzieć, ponieważ na rynku jest bardzo dużo pozycji. Przedstawiamy subiektywną listę od naszego korepetytora.

Matura ustna z angielskiego - 50 przydatnych zwrotów

Zebraliśmy 50 zwrotów z języka angielskiego, które musisz znać przed egzaminem ustnym.

Baza testów
Pobierz darmowe ebooki
i zapisz się na newsletter.
e-book
Sytuacja w edukacji
w czasie pandemii.
e-raport

Dowiedz się więcej o tej publikacji