Półtora czy półtorej? - Jak napisać?

półtora czy półtorej

Półtora czy półtorej?

To liczebnik ułamkowy, którego poprawne użycie może sprawiać wiele trudności. Oznacza jeden i pół drugiego. Należy zapamiętać, iż forma półtora jest zarezerwowana dla rodzaju męskiego i nijakiego (np. Półtora roku temu... Półtora okrążenia...), zaś półtorej dla żeńskiego (np. Półtorej godziny... Półtorej szklanki...).

Gdy przed półtora/półtorej pojawia się przyimek od, po, przed, za, to nie wpływa on na formę rzeczownika (np. Mieli się spotkać za półtora miesiąca, a nie: za półtora miesiąc). Pojawia się jednak wyjątek w przypadku użycia formy półtora roku (np. Zobaczyli się przed półtora rokiem, a nie: przed półtora roku). Rzeczownik występuje tutaj w narzędniku.

W przypadku połączenia liczebnika półtora z raz, zapisuje się: półtora raza mniejszy... półtora raza krócej..., mimo iż w dopełniaczu występuje zazwyczaj -u (np. Pewnego razu...). Wynika to z końcówki -a w liczebniku półtora, która rzutuje na pojawienie się tego samego zakończenia w wyrazie raz. Pamiętajcie, że poprawnie jest jednak stosowanie takich formy jak: dwa i pół razy, sześć i pół razy itp., a nie: dwa i pół raza, sześć i pół raza

Te artykuły też mogą Ci się spodobać

Jak napisać - na razie czy narazie?

Dzisiejszy wpis, to początek nowej serii krótkich artykułów o kłopotliwych wyrażeniach. Spotykamy się z nimi bardzo często i zawsze wahamy się, która wersja jest poprawna. Właśnie dlatego rozwiewamy wątpliwości.

Jak napisać - na co dzień czy na codzień?

Pomimo wakacji, my kontynuujemy krótkie artykuły na temat kłopotliwych wyrażeń, nad którymi głowimy się za każdym razem, kiedy musimy ich użyć.

Dodaj ogłoszenie
Najpopularniejsze artykuły
10 najlepszych aplikacji do nauki języków obcych

Znajomość języka obcego jest praktycznie niezbędna w dzisiejszym świecie. W poniższym tekście przedstawimy Wam 10 aplikacji mobilnych, które umożliwiają naukę różnych języków obcych.

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki?

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki? Ciężko na to pytanie odpowiedzieć, ponieważ na rynku jest bardzo dużo pozycji. Przedstawiamy subiektywną listę od naszego korepetytora.

Matura ustna z angielskiego - 50 przydatnych zwrotów

Zebraliśmy 50 zwrotów z języka angielskiego, które musisz znać przed egzaminem ustnym.

Baza testów
Pobierz darmowy e-book
i zapisz się na newsletter.
e-book
Pobierz darmowy e-book
i zapisz się na newsletter.
E-book Zawód: Korepetytor

Dowiedz się więcej o tej publikacji