Edukacja domowa - pozaszkolny system nauczania cz.2

Przedstawiamy Wam kolejne odcinki naszego materiału dotyczące edukacji domowej. Z pierwszej części naszego cyklu o edukacji domowej dowiedzieliście się jak wygląda zwykły dzień takiego ucznia i czym tak w ogóle jest ta edukacja domowa. W dzisiejszych odcinkach usłyszycie między innymi, co skłoniło Agnieszkę do podjęcia decyzji o rozpoczęciu edukacji domowej swoich dzieci. Czy edukacja domowa oznacza koniec życia towarzyskiego dzieci i skazanie ich na samotność? A w końcu najważniejsze - jak znaleźć właściwą osobę (lub osoby), które zajmą się edukacją domową naszych pociech? 

Dlaczego edukacja domowa?

Nauczanie domowe to sposób na rozwiązanie i wyeliminowanie problemów z agresja słowną oraz fizyczną, która bardzo często występuje wśród uczniów w wieku szkolnym. Szczególnie dotyczy to okresu dojrzewania, czyli gimnazjalnego poziomu nauczania. Jak podkreśla Agnieszka Sawka – Wiśniewska (edukator, tutor i nauczyciel): „Jeśli są problemy społeczne, to automatycznie ciężej się uczyć”. Nauczanie domowe nie oznacza jednak braku życia towarzyskiego i braku możliwości spędzania czasu ze znajomymi. Chociaż dla wielu nadal jest to nie do pojęcia, nauczanie domowe to nie nuda i monotonia, w odizolowaniu od świata zewnętrznego.

Jak wybrać i gdzie szukać dobrego korepetytora?

W tej części materiału dowiecie się, w jaki sposób można znaleźć dobrego nauczyciela, korepetytora, do nauki dziecka w domu. Jak się okazuje, często edukatorzy wcale nie są nauczycielami aktywnymi zawodowo. Niejednokrotnie to pasjonaci danego przedmiotu, którzy w o wiele ciekawszy, niż nauczyciel, sposób potrafią przekazać wiedzę i zaszczepić w uczniu ciekawość do danej dziedziny nauki. Prawidłowa relacja między uczniem a korepetytorem eliminuje ryzyko zrażenia dziecka do nauki. A dobre zrozumienie nauczanego materiału przynosi satysfakcję zarówno osobie uczącej się, jak i korepetytorowi.

A co z zajęciami wychowania fizycznego?

W edukacji domowej nie ma obowiązku realizacji tego przedmiotu. Nie oznacza to jednak, że sport jest całkowicie eliminowany z życia ucznia. Zgodnie z programem edukacyjnym na zajęciach W-F muszą być realizowane pewne obowiązkowe ćwiczenia. Mowa to u grach zespołowych, ćwiczeniach lekkoatletycznych, czy gimnastyce. Nie każda forma aktywności ruchowej sprawia uczniowi radość. Jedni wolą grę w siatkówkę, inni chorują, gdy muszą biegać na czas lub skakać przez kozła. W edukacji domowej uczeń nie jest przymuszany do wykonywania określonych ćwiczeń, a przedmiot ten nie jest oceniany. Dzięki temu każdy może uprawiać taki sport, jaki go pasjonuje i sprawia mu radość.

Czy udało się naszym bohaterom przekonać Was, że edukacja domowa nie jest taka zła? Brak lekcji W-F nie oznacza braku sportu w życiu młodego człowieka. Nie uczestniczenie w szkolnych lekcjach nie oznacza braku życia towarzyskiego i ograniczeniu kontaktów z rówieśnikami. Edukacja domowa to pewność, że przerabiany materiał zostanie właściwie wytłumaczony, a brak napięć i stresów pozwoli na efektywniejsze przyswajanie wiedzy.

Te artykuły też mogą Ci się spodobać

Samokształcenie korepetytora: dlaczego warto i jak to zrobić?

Masz już doświadczenie w pracy jako korepetytor? Zatem wiesz, że nawet jeśli Twoja wiedza jest rozległa i pogłębiona, uczniom zawsze uda się zaskoczyć Cię jakimś pytaniem. To tylko jeden z powodów, dla których musisz nieustannie podnosić swoje kwalifikacje. A skoro zbliżają się wakacje, które dla wielu korepetytorów są sezonem ogórkowym, teraz jest najlepszy moment na samorozwój. Zobacz, dlaczego warto i jak się za to zabrać.

Edukacja domowa w czasach koronawirusa [wywiad]

W ciągu zaledwie kilku tygodni, nasz tryb życia zmienił się całkowicie. Jedną z grup, która najbardziej odczuła te zmiany – byli rodzice. W krótkim czasie musieli przestawić swoje życie zawodowe. Zapytaliśmy rodziców, jak wygląda u nich edukacja domowa i codzienne życie. Prawie jednogłośnie przyznają – bywa ciężko.

Dodaj ogłoszenie
Najpopularniejsze artykuły
10 najlepszych aplikacji do nauki języków obcych

Znajomość języka obcego jest praktycznie niezbędna w dzisiejszym świecie. W poniższym tekście przedstawimy Wam 10 aplikacji mobilnych, które umożliwiają naukę różnych języków obcych.

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki?

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki? Ciężko na to pytanie odpowiedzieć, ponieważ na rynku jest bardzo dużo pozycji. Przedstawiamy subiektywną listę od naszego korepetytora.

Matura ustna z angielskiego - 50 przydatnych zwrotów

Zebraliśmy 50 zwrotów z języka angielskiego, które musisz znać przed egzaminem ustnym.

Baza testów
Pobierz darmowe ebooki
i zapisz się na newsletter.
e-book
Sytuacja w edukacji
w czasie pandemii.
e-raport

Dowiedz się więcej o tej publikacji