Edukacja domowa - pozaszkolny system nauczania cz.2

Przedstawiamy Wam kolejne odcinki naszego materiału dotyczące edukacji domowej. Z pierwszej części naszego cyklu o edukacji domowej dowiedzieliście się jak wygląda zwykły dzień takiego ucznia i czym tak w ogóle jest ta edukacja domowa. W dzisiejszych odcinkach usłyszycie między innymi, co skłoniło Agnieszkę do podjęcia decyzji o rozpoczęciu edukacji domowej swoich dzieci. Czy edukacja domowa oznacza koniec życia towarzyskiego dzieci i skazanie ich na samotność? A w końcu najważniejsze - jak znaleźć właściwą osobę (lub osoby), które zajmą się edukacją domową naszych pociech? 

Dlaczego edukacja domowa?

Nauczanie domowe to sposób na rozwiązanie i wyeliminowanie problemów z agresja słowną oraz fizyczną, która bardzo często występuje wśród uczniów w wieku szkolnym. Szczególnie dotyczy to okresu dojrzewania, czyli gimnazjalnego poziomu nauczania. Jak podkreśla Agnieszka Sawka – Wiśniewska (edukator, tutor i nauczyciel): „Jeśli są problemy społeczne, to automatycznie ciężej się uczyć”. Nauczanie domowe nie oznacza jednak braku życia towarzyskiego i braku możliwości spędzania czasu ze znajomymi. Chociaż dla wielu nadal jest to nie do pojęcia, nauczanie domowe to nie nuda i monotonia, w odizolowaniu od świata zewnętrznego.

Jak wybrać i gdzie szukać dobrego korepetytora?

W tej części materiału dowiecie się, w jaki sposób można znaleźć dobrego nauczyciela, korepetytora, do nauki dziecka w domu. Jak się okazuje, często edukatorzy wcale nie są nauczycielami aktywnymi zawodowo. Niejednokrotnie to pasjonaci danego przedmiotu, którzy w o wiele ciekawszy, niż nauczyciel, sposób potrafią przekazać wiedzę i zaszczepić w uczniu ciekawość do danej dziedziny nauki. Prawidłowa relacja między uczniem a korepetytorem eliminuje ryzyko zrażenia dziecka do nauki. A dobre zrozumienie nauczanego materiału przynosi satysfakcję zarówno osobie uczącej się, jak i korepetytorowi.

A co z zajęciami wychowania fizycznego?

W edukacji domowej nie ma obowiązku realizacji tego przedmiotu. Nie oznacza to jednak, że sport jest całkowicie eliminowany z życia ucznia. Zgodnie z programem edukacyjnym na zajęciach W-F muszą być realizowane pewne obowiązkowe ćwiczenia. Mowa to u grach zespołowych, ćwiczeniach lekkoatletycznych, czy gimnastyce. Nie każda forma aktywności ruchowej sprawia uczniowi radość. Jedni wolą grę w siatkówkę, inni chorują, gdy muszą biegać na czas lub skakać przez kozła. W edukacji domowej uczeń nie jest przymuszany do wykonywania określonych ćwiczeń, a przedmiot ten nie jest oceniany. Dzięki temu każdy może uprawiać taki sport, jaki go pasjonuje i sprawia mu radość.

Czy udało się naszym bohaterom przekonać Was, że edukacja domowa nie jest taka zła? Brak lekcji W-F nie oznacza braku sportu w życiu młodego człowieka. Nie uczestniczenie w szkolnych lekcjach nie oznacza braku życia towarzyskiego i ograniczeniu kontaktów z rówieśnikami. Edukacja domowa to pewność, że przerabiany materiał zostanie właściwie wytłumaczony, a brak napięć i stresów pozwoli na efektywniejsze przyswajanie wiedzy.

„Black Week 2024”

Te artykuły też mogą Ci się spodobać

System edukacyjny w Wielkiej Brytanii

„Celem edukacji powinno być uczenie, jak myśleć, a nie, co myśleć” (Bill Beattie). Aby to osiągnąć niezbędne jest stworzenie odpowiednich systemów edukacji. Zaprezentujemy Wam ten, który występuje w Wielkiej Brytanii.

Maturzyści o obecnej sytuacji: czujemy stres

Ze względu na wprowadzenie stanu epidemiologicznego w Polsce uczniowie i studenci odbywają w tym czasie naukę zdalną. Nadal jednak nie wiadomo, kiedy odbędą się egzaminy – w tym matury. Stanie się to nie wcześniej niż w czerwcu, ale o dokładnym terminie maturzyści dowiedzą się dopiero trzy tygodnie wcześniej. O obecną sytuację zapytaliśmy Miłosza i Paulinę, dwójkę maturzystów.

Dodaj ogłoszenie
Najpopularniejsze artykuły
10 najlepszych aplikacji do nauki języków obcych

Znajomość języka obcego jest praktycznie niezbędna w dzisiejszym świecie. W poniższym tekście przedstawimy Wam 10 aplikacji mobilnych, które umożliwiają naukę różnych języków obcych.

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki?

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki? Ciężko na to pytanie odpowiedzieć, ponieważ na rynku jest bardzo dużo pozycji. Przedstawiamy subiektywną listę od naszego korepetytora.

Matura ustna z angielskiego - przydatne zwroty

Zebraliśmy zwroty z języka angielskiego, które musisz znać przed egzaminem ustnym.

Baza testów
e-korepetycje.net
Marketing internetowy w edukacji
Pobierz darmowe ebooki
i zapisz się na newsletter.
e-book




Raport cen korepetycji 2024