6 wskazówek, jak zaplanować pracę z uczniem

Jesteś dobrym korepetytorem. Skutecznie wypromowałeś swoją działalność, a uczniów stale przybywa. Ale uwaga! Gdy ich liczba drastycznie wzrośnie, możesz zacząć doświadczać problemów z organizacją lekcji. Zaczynają Ci się mylić twarze uczniów i nie pamiętasz już, z którym omawiasz jaką partię materiału? Zobacz, jak tego uniknąć.

Nieustannie wysoka liczba uczniów to dla korepetytora dobra wiadomość. Jeśli nie brakuje Ci lekcji, przychód z korepetycji jest na dobrym poziomie. W długofalowej perspektywie utrzymasz go jednak wyłącznie wówczas, gdy zapewnisz swoim uczniom równy, zawsze wysoki poziom nauczania. O takim nie można jednak mówić, gdy na początku każdej lekcji prosisz o przypomnienie, na czym skończyliście czy zapominasz sprawdzić zadanej pracy domowej. Ale spokojnie. O znalezienie porządku w tym chaosie nietrudno. Wystarczy, że zastosujesz się do kilku prostych zasad.

1. Prowadź „akta” uczniów

Brzmi poważnie? Może i tak, ale w rzeczywistości wykonanie tego zadania jest bardzo proste. O co chodzi? O regularne prowadzenie notatek dotyczących każdego ucznia. Jak to zrobić? Wszystko zależy od Twoich preferencji. Na początek zastanów się, czy jesteś „człowiekiem papieru” czy „elektroniki” – a zatem, czy wolisz robić notatki ręcznie czy komputerowo.

Ręcznie jest szybciej, bo możesz wykonać zapiski nawet w trakcie rozmowy z uczniem, a poza tym lepiej zapamiętujesz to, co zapisałeś. Z drugiej strony – notatki elektroniczne, zapisane np. w chmurze, są dla Ciebie dostępne z każdego miejsca, pod warunkiem, że masz dostęp do Internetu. Formę wybierz zgodnie ze swoimi preferencjami.

A co powinno się znaleźć w takich „aktach”?

  • Załóż osobny folder / teczkę dla każdego ucznia i wyraźnie zatytułuj jego imieniem i nazwiskiem.
  • Pierwszą część poświęć ogólnym notatkom, które zrobisz na podstawie pierwszego „wywiadu” z uczniem (o tym nieco później), a na kolejnych zapisuj, choćby bardzo skrótowo informacje o tym, jaki materiał z nim omówiłeś podczas zajęć, co zadałeś na kolejną lekcję (jeżeli zadajesz prace domowe) oraz jakie oczekiwania / potrzeby zgłosił Twój uczeń.
  • Notuj także, z czym uczeń miał szczególne problemy / co go bardziej zainteresowało – w ten sposób łatwiej będzie Ci dopasować plan kolejnych zajęć do jego potrzeb.

Praktyczna wskazówka: jeśli masz kilku uczniów o bardzo podobnym profilu umiejętności / celów itp., możesz opisać ich „akta” również używając jakiś określeń, które pomogą Ci ich odróżnić – np. „blondynka, która pracuje w bibliotece”/ „student medycyny, który ma chomika” itp. Takie skróty myślowe pozwolą Ci szybciej skojarzyć, z kim zaraz będziesz miał lekcję.

2. Zajrzyj do „akt” tuż przed lekcją

Tak, abyś był gotowy na zajęcia i zaczął je od nawiązania do poprzednich. To da Twojemu uczniowi większą motywację oraz poczucie, że jesteś autentycznie zainteresowany jego postępami. Co zaś najważniejsze – lekcja przyniesie po prostu lepsze efekty.

3. Przeprowadź „wywiad” na początku współpracy z uczniem

Gdy zaczynasz współpracę z nowym uczniem, musisz ustalić zarówno, jaki jest jego wyjściowy poziom umiejętności, jakie są oczekiwania oraz cele. Inaczej przecież będziesz pracował z osobą, która po prostu chce „podszlifować umiejętności” czy też rozwijać swoje hobby, a inaczej z uczniem mającym w planach zdanie konkretnego egzaminu.

Teraz najważniejsze:

  • zapisz te informacje w notatkach dotyczących ucznia (nie, nie zapamiętasz ich, gdy każdego tygodnia pracujesz z kilkunastoma osobami),
  • dostosuj do nich plan nauczania.

4. Pracuj w oparciu o w miarę precyzyjny plan

Wiesz, co umie i czego oczekuje uczeń? Nawet jeśli jesteś doświadczonym korepetytorem, nie możesz prowadzić lekcji zupełnie spontanicznie. Aby kolejne zajęcia składały się w jedną, logiczną całość, muszą być zaplanowane. Jak to zrobić? Jeśli pracujesz w oparciu o konkretne podręczniki, będzie Ci łatwiej i to z dwóch powodów. Po pierwsze, bo podręczniki powstały w oparciu o przemyślane zaplecze metodologiczne (upewnij się, że masz też książkę nauczyciela!), a po drugie – bo trudniej będzie „zgubić wątek”. Poza tym, na jednej książce będziesz zapewne pracować z więcej niż jedną osobą. Z czasem więc zapamiętasz, co zawierają poszczególne rozdziały.

Pamiętaj: plan kolejnej lekcji, przynajmniej bardzo ogólny, warto zapisać już zaraz po zakończeniu bieżącej lekcji. Wówczas jesteś jeszcze w jej rytmie i wiesz, co musisz zrobić podczas następnej. Dlatego postaraj się planować kolejne zajęcia w swoim harmonogramie tak, abyś miał ok. 5 minut na wykonanie zapisków.

5. Notuj, co zadałeś

Tym, co zniechęca wielu uczniów do korepetytora jest jego brak konsekwencji w działaniach. Przykład? Zadałeś przygotowanie wypowiedzi ustnej na konkretny temat i obiecałeś, że od tego zaczniecie kolejne zajęcia. Jednak zamiast dotrzymać słowa, po prostu zaczynasz nową lekcję. Gdy taka sytuacja powtarza się kilkakrotnie, uczeń traci motywację do działania. Owszem, będą tacy, którzy przypomną Ci o ustaleniach, jednak większość ten fakt przemilczy, a za jakiś czas… po prostu zmieni korepetytora.

6. Prowadź kalendarz

Kolejne zapiski? W przypadku organizacji lekcji – im więcej, tym lepiej. Precyzyjny terminarz, w tym elektroniczny, z przypomnieniami o kolejnych lekcjach czy zadaniach do wykonania w związku z nimi, to prawdziwy skarb. Zaplanuj przy jego pomocy również czas, który poświęcisz na przygotowanie się do zajęć. Wówczas nie umknie Ci np. to, że miałeś przygotować ćwiczenia dla konkretnego ucznia lub sprawdzić jego pracę pisemną.

Uczniów, z którymi będziesz pracował przez miesiące, a nawet lata, z czasem zapamiętasz doskonale. Jednak rzetelne prowadzenie notatek z zajęć ułatwi Ci pracę także z nimi, a jakość Twoich usług będzie stale rosła. Powodzenia!

e-korepetycje.net

Te artykuły też mogą Ci się spodobać

Jak napisać skuteczne ogłoszenie na e-korepetycje?

Pamiętaj o kilku podstawowych zasadach przy konstruowaniu swojego profilu. To naprawdę proste i nie będzie zabierać dużej ilości Twojego cennego czasu. Oto krótki przewodnik

Zorganizuj sobie czas z naszym planerem tygodniowym! Pobierz za darmo

Odpowiednie zaplanowanie sobie zadań pozwala uporządkować porządek dnia, ale także zwiększyć efektywność swojej nauki i pracy. Odpowiednie planowanie może znacząco wpłynąć na osiągany przez nas sukces. Chcemy pomóc Wam w tym - dlatego przygotowaliśmy dla Was planer tygodniowy, który możecie pobrać i wydrukować.

Dodaj ogłoszenie
Najpopularniejsze artykuły
10 najlepszych aplikacji do nauki języków obcych

Znajomość języka obcego jest praktycznie niezbędna w dzisiejszym świecie. W poniższym tekście przedstawimy Wam 10 aplikacji mobilnych, które umożliwiają naukę różnych języków obcych.

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki?

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki? Ciężko na to pytanie odpowiedzieć, ponieważ na rynku jest bardzo dużo pozycji. Przedstawiamy subiektywną listę od naszego korepetytora.

Matura ustna z angielskiego - przydatne zwroty

Zebraliśmy zwroty z języka angielskiego, które musisz znać przed egzaminem ustnym.

Baza testów
e-korepetycje.net
Marketing internetowy w edukacji
Pobierz darmowe ebooki
i zapisz się na newsletter.
e-book




Raport cen korepetycji 2024