10 nawyków, które warto wprowadzić, by być lepszym człowiekiem

„Gdy człowiek jest szczęśliwy, żyje w harmonii z samym sobą i swoim otoczeniem” (Oscar Wilde). To stan, do którego powinna zmierzać każda istota ludzka. Nowy Rok jest szczególną okazją do takich refleksji i podejmowania kroków, by być lepszym, pogodniejszym, pełnym inicjatywy.

Od czego zacząć? Od wprowadzenia w życie pozytywnych nawyków:

Tu i teraz

Nie oglądajcie się za siebie i nie wybiegajcie w daleką przyszłość, bo najważniejsze jest to, co się dzieje teraz. Obecne działania wpływają na jakość życia za jakiś czas. „Przyszłość będzie szczodra jedynie wtedy, kiedy wszystko ofiarujesz teraźniejszości” (Albert Camus).

Spójrzcie na swoje talerze

Pamiętajcie, że to, co jecie w istotny sposób wpływa na waszą kondycję fizyczną, a także na samopoczucie. „Należy żyć nie po to, aby jeść, a jeść po to, aby żyć” (Sokrates) i dlatego warto odżywiać się racjonalnie, bo płyną z tego same korzyści np. dodacie sobie energii, unikniecie wielu chorób.

Nie użalajcie się nad sobą

Narzekanie niszczy mózg, który jest elastyczny i nie dąży do wykonywania pracy ponad tą, którą musi zrealizować. Jak to działa? Gdy powtarzacie jakąś czynność (np. utyskiwanie), neurony rozgałęziają się w stronę innych, aby upłynnić przekazywanie informacji. Prowadzi to do tego, że w przyszłości odwzorowuje się dany czyn o wiele prościej, nawet nie będąc tego świadomym. Narzekanie może stać się „prawdopodobnym” zachowaniem, które spowoduje, że będziecie patrzeć na świat w negatywnym świetle.

Powiedzcie „nie”

Nie wolno się na wszystko godzić, by przypodobać się innym. Trzeba znać swoją wartość i stać na straży swojej niezależności. Czasem niezbędne jest, by wyrazić swój sprzeciw i jednocześnie pokazać, że jesteście wierni swoim zasadom. Na ile sami siebie cenicie, na tyle jesteście poważani przez innych.

Inni są niewinni

Macie przyjaciół, ale i wrogów, którzy są wam nieprzychylni, zadają wam rany i rzucają kłody pod nogi. Niektórzy robią to nieświadomie, inni z premedytacją, a wy tłumaczycie ich i usprawiedliwiacie ich zachowanie. Całą winę bierzecie na siebie. Takie postępowanie nie uszczęśliwia. Pamiętajcie o sobie, o swojej pozycji i nie obarczajcie się winą bez powodu.

Ja to zrobię najlepiej

Liczcie na siebie, ale jednocześnie dajcie sobie pomóc. Myślenie „ja to zrobię najlepiej” może spowodować, że weźmiecie na siebie zbyt wiele obowiązków, których nie będziecie potrafili wypełnić. Pojawi się stres, zły humor, poczucie niespełnienia itp. Inni też wiele potrafią i choć nie zrobią czegoś według waszego zamysłu, to świat się nie zawali.

Podnoście kwalifikacje zawodowe

Pomyślcie o podwyższeniu albo zdobyciu nowych kwalifikacji zawodowych nawet, gdy lubicie obecną pracę. Jeśli jesteście bezrobotni to na pewno będziecie bardziej atrakcyjnymi kandydatami dla potencjalnych pracodawców. Baza dostępnych ofert jest bardzo szeroka np. kursy wieczorowe, studia podyplomowe. Nie tylko poszerzycie swoje kwalifikacje, podwyższycie wykształcenie, zdobędziecie nowe uprawnienia, ale też zapoznacie się z nowymi trendami w dziedzinie.  

Odrzućcie materializm

Pogoń za rzeczami nie daje szczęścia. Jeśli staniecie się posiadaczami przedmiotów, które były w Waszych centrum zainteresowania, uzyskacie radość, ale tylko na chwilę. Czemu się tak dzieje? Okazuje się, że pożądany skarb wcale nie jest taki niezwykły, a droga, która do niego prowadziła, spowodowała, że straciło się przyjaciół, zaniedbało hobby itp.

Odkryjcie albo rozwijajcie swoje pasje

Pasja to coś, co wciąga, co się lubi i poświęca się temu czas. Niektórzy są szczęściarzami i wykonują pracę, która jest ich pasją. W takich przypadkach wypełnianie swoich obowiązków zawodowych nie jest przykrą koniecznością, ale przyjemnością. Robienie tego, co się lubi dodaje energii i nastraja pozytywnie.

„Zrobię to później”

To tzw. prokrastynacja (zwlekanie), czyli odkładanie spraw na późniejszą realizację, pomimo posiadanej świadomości pogorszenia sytuacji wskutek własnej opieszałości. Poprzez odroczenie w czasie wykonania czegoś, czego się nie lubi następuje poprawa samopoczucia. Można się skupić na innych przyjemnych aktywnościach i utwierdzać się w przekonaniu, że kolejny dzień będzie lepszy. Nieuniknione jednak zawsze nadchodzi i wtedy pojawia się stres: „Jak ja to teraz wykonam. Nie wyrobię się”.

Waszą egzystencję kształtują nawyki. Te złe sprawiają, że nie jesteście szczęśliwi i dlatego trzeba je eliminować. Dzięki zmianie podejścia do życia możecie sprawić, że dobre przyzwyczajenia będą u was przeważać i staniecie się optymistami.

O autorze

avatar

Te artykuły też mogą Ci się spodobać

Mama Korepetytor

Czy pobieranie zasiłku macierzyńskiego wyklucza możliwość podjęcia w tym czasie pracy zarobkowej? Czy młoda mama będzie w stanie pogodzić opiekę nad dzieckiem z udzielaniem korepetycji?

Jak uczyć skutecznie i nie zwariować?

Jesteś korepetytorem. Uczysz na tyle skutecznie, że uczniów przybywa z miesiąca na miesiąc. Praca przynosi Ci coraz większe zyski. Zauważasz, że pochłania Cię coraz bardziej i… zaczyna nużyć? To może oznaczać, że robisz coś nie tak. Bierzesz na siebie za dużo lekcji? A może po prostu źle układasz grafik? Zobacz, jak zorganizować swoją pracę, by nie zwariować.

Dodaj ogłoszenie
Najpopularniejsze artykuły
10 najlepszych aplikacji do nauki języków obcych

Znajomość języka obcego jest praktycznie niezbędna w dzisiejszym świecie. W poniższym tekście przedstawimy Wam 10 aplikacji mobilnych, które umożliwiają naukę różnych języków obcych.

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki?

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki? Ciężko na to pytanie odpowiedzieć, ponieważ na rynku jest bardzo dużo pozycji. Przedstawiamy subiektywną listę od naszego korepetytora.

Matura ustna z angielskiego - przydatne zwroty

Zebraliśmy zwroty z języka angielskiego, które musisz znać przed egzaminem ustnym.

Baza testów
mat25
Marketing internetowy w edukacji
Raport cen korepetycji 2023