Zmiany w roku szkolnym 2023/2024

Rok szkolny 2023/2024 na półmetku, w niektórych województwach uczniowie już cieszą się zasłużonymi feriami. Ministerstwo Edukacji Narodowej planuje jednak wprowadzenie kilku istotnych zmian.

Zniesienie prac domowych

Już od 1 kwietnia 2024 r. będzie obowiązywało przygotowywane właśnie rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej dotyczące prac domowych. Na razie zmiany dotyczyć będą uczniów szkół podstawowych:

– w klasach I–III nie będzie ich wcale;

– w klasach IV–VIII prace domowe będą jedynie dla chętnych, ale nauczyciel ich nie oceni.

W szkołach ponadpodstawowych uczniów nie obejmą żadne zmiany w tym zakresie.

Historia i Teraźniejszość znika ze szkół

Jak planuje MEN, wprowadzony 1 września 2022 r. nowy przedmiot Historia i Teraźniejszość ma zniknąć ze szkół od roku szkolnego 2024/2025. Jednak uczniowie, którzy zaczęli jego naukę, będą musieli ją kontynuować.

Ministerstwo planuje wprowadzenie w miejsce HiT-u nowego przedmiotu, obejmującego zagadnienia związane z historią najnowszą, a także elementy wiedzy o społeczeństwie, by dać uczniom jak najlepszą orientację w zasadach funkcjonowania państwa i jego instytucji. Prace nad nim już ruszyły.

Zmiany w nauczaniu religii w szkołach

Religia jako przedmiot pojawiła się w szkołach w 1990 roku. Aktualnie jest nauczana w wymiarze dwóch godzin tygodniowo. Ministerstwo Edukacji Narodowej planuje ograniczenie liczby lekcji religii finansowanych z budżetu państwa do jednej. Środki na drugą lekcję miałyby zapewnić samorządy. Ma to wynikać ze stale zmniejszającej się liczby uczniów uczęszczających na te zajęcia.

W związku z tym MEN planuje również wprowadzenie obowiązku zaplanowania religii jako pierwszej lub ostatniej lekcji w planie zajęć każdej klasy.

Matura w 2024 roku

W 2024 roku egzamin maturalny zostanie przeprowadzony w formule 2023 na podstawie wymagań egzaminacyjnych (nie podstawy programowej) i odbędzie się w dniach 7–25 maja. Uczeń przystąpi do:

– czterech egzaminów pisemnych: z języka polskiego (na poziomie podstawowym)‎, z matematyki (na poziomie podstawowym)‎, z języka obcego nowożytnego (na poziomie podstawowym)‎ oraz egzaminu z wybranego przedmiotu dodatkowego (na poziomie rozszerzonym);

– dwóch egzaminów ustnych: z języka polskiego (bez określania poziomu) i z języka obcego nowożytnego (bez określania poziomu).

Poza tym uczeń będzie musiał obowiązkowo przystąpić do egzaminu z jednego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym oraz – dobrowolnie – do nie więcej niż pięciu kolejnych przedmiotów dodatkowych.

Źródła: https://cke.gov.pl/; https://www.gov.pl/web/edukacja.

Te artykuły też mogą Ci się spodobać

Wykorzystanie tablic interaktywnych – cz. 2

​Oprogramowanie wbudowane w tablicę interaktywną to tylko część jej możliwości. Można je znacznie powiększyć przez instalację oprogramowania dodatkowego.

Edukacja domowa w czasach koronawirusa [wywiad]

W ciągu zaledwie kilku tygodni, nasz tryb życia zmienił się całkowicie. Jedną z grup, która najbardziej odczuła te zmiany – byli rodzice. W krótkim czasie musieli przestawić swoje życie zawodowe. Zapytaliśmy rodziców, jak wygląda u nich edukacja domowa i codzienne życie. Prawie jednogłośnie przyznają – bywa ciężko.

Dodaj ogłoszenie
Najpopularniejsze artykuły
10 najlepszych aplikacji do nauki języków obcych

Znajomość języka obcego jest praktycznie niezbędna w dzisiejszym świecie. W poniższym tekście przedstawimy Wam 10 aplikacji mobilnych, które umożliwiają naukę różnych języków obcych.

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki?

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki? Ciężko na to pytanie odpowiedzieć, ponieważ na rynku jest bardzo dużo pozycji. Przedstawiamy subiektywną listę od naszego korepetytora.

Matura ustna z angielskiego - przydatne zwroty

Zebraliśmy zwroty z języka angielskiego, które musisz znać przed egzaminem ustnym.

Baza testów
Marketing internetowy w edukacji
Pobierz darmowe ebooki
i zapisz się na newsletter.
e-book
Raport cen korepetycji 2023