Nowy przedmiot, który zastąpi HiT

W środę 10 kwietnia, minister edukacji Barbara Nowacka ogłosiła zmiany, jakie mają zajść w programie nauczania w szkołach ponadpodstawowych.

Wprowadzony do podstawy programowej we wrześniu 2022 roku przedmiot Historia i Teraźniejszość, zniknie z planów lekcji od września 2024 roku. Od samego początku podręczniki oraz zakres materiału wykładanego budziły gorące dyskusje zarówno w środowisku nauczycieli, jak i rodziców uczniów. Co zastąpi HiT?

Zgodnie z przygotowywanym projektem zmian oświatowych, już od września 2025 roku, uczniowie drugich klas szkół ponadpodstawowych znajdą w swoim planie lekcji nowy przedmiot – edukacja obywatelska.

Według oceny pani minister jest to odpowiedni moment w etapie edukacyjnym młodzieży, aby nauczyć ją prowadzenia negocjacji, umiejętności konfrontowania się z osobami o innych poglądach oraz prowadzenia merytorycznych dyskusji i sporów. Na konferencji prasowej podkreśliła: 

"To jest moment, kiedy młodzi ludzie mają już pewną wiedzę, narzędzia i zaczynają się interesować otoczeniem społeczno-politycznym. Chcemy więc, żeby ten przedmiot był jak najbardziej praktyczny, żeby zawierał elementy, które pozwolą uczniom zobaczyć, jak funkcjonuje samorząd, żeby zawierał elementy debaty oksfordzkiej, kontaktu z ludźmi o innych poglądach".

Przy współpracy z wiceminister Katarzyną Lubnauer, szefowa MEN będzie tworzyła zespół praktyków i ekspertów, którzy zajmą się opracowaniem programu nauczania tego przedmiotu. Zgodnie z zapowiedziami pani minister Nowackiej przedmiot ma być gotowy i zaprezentowany w najbliższych miesiącach.

Kolejną, dość ważną pod względem bezpieczeństwa i zdrowia zmianą, jest wprowadzenie w klasach 1-3 szkół podstawowych podstaw z udzielania pierwszej pomocy. Zajęcia te będą realizowane w ramach lekcji przyrody, a ćwiczenia prowadzone na dostarczonych przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy fantomach.

O autorze

avatar

Te artykuły też mogą Ci się spodobać

Zabiegane pokolenie młodych a nauka języka obcego.

Nauka ludzi w przedziale wiekowym 20-30 lat to trudne wyzwanie. To pokolenie żyje w pędzie, nie ma na nic czasu, a widoczne efekty swoich działań chciałoby mieć natychmiast. Jak do nich podejść?

Jaką formę opodatkowania korepetycji wybrać?

W przypadku gdy korepetycje udzielane są w sposób zorganizowany oraz ciągły to na gruncie przepisów podatkowych mamy do czynienia z działalnością gospodarczą. Taka sytuacja powoduje, że korepetytor musi podjąć decyzję co do wyboru właściwej formy opodatkowania podatkiem dochodowym uzyskanego przychodu. W poniższym artykule rozważymy możliwość wyboru form szczególnych tj. ryczałtu ewidencjonowanego albo karty podatkowej.

Dodaj ogłoszenie
Najpopularniejsze artykuły
10 najlepszych aplikacji do nauki języków obcych

Znajomość języka obcego jest praktycznie niezbędna w dzisiejszym świecie. W poniższym tekście przedstawimy Wam 10 aplikacji mobilnych, które umożliwiają naukę różnych języków obcych.

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki?

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki? Ciężko na to pytanie odpowiedzieć, ponieważ na rynku jest bardzo dużo pozycji. Przedstawiamy subiektywną listę od naszego korepetytora.

Matura ustna z angielskiego - przydatne zwroty

Zebraliśmy zwroty z języka angielskiego, które musisz znać przed egzaminem ustnym.

Baza testów
JĘZYK ROSYJSKI
Marketing internetowy w edukacji
Raport cen korepetycji 2023