Maturzyści po przedmiotach obowiązkowych

Zakończyły się właśnie matury z języka polskiego, matematyki oraz języka angielskiego na poziomie podstawowym, czyli trzy podstawowe przedmioty zdawane przez maturzystów. W tym roku wyjątkowo matura była w dwóch wersjach: nowa dla uczniów liceów ogólnokształcących i stara dla uczniów techników. Do obowiązkowych dla wszystkich egzaminów z języka polskiego i matematyki podeszło około 310 tysięcy maturzystów a język angielski wybrało ponad 85 % z nich. Pozostali napiszą egzaminy z innych języków obcych.

 

Prus na maturze z polskiego

 

 

Wszyscy uczniowie na napisanie egzaminu maturalnego z języka polskiego mieli 170 minut. Uczniowie liceów zmagali się z tekstami o modzie w języku oraz czytaniu książek. Maturzyści pisali także wypracowanie liczące co najmniej 250 słów. Jednym z tematów była wolna wola człowieka – w tym przypadku musieli odnieść się do dołączonego fragmentu Lalki Bolesława Prusa. Drugim zadaniem, które mogli wybrać, była interpretacja wiersza Elizabeth Bishop Ta jedna sztuka. Uczniowie technikum w części pierwszej odpowiadali na pytania związane z tekstem Hipermarkety Kultury. W części drugiej ich zadaniem było napisanie własne tekstu związanego z załączonym tekstem literackim. Uczniowie mogli wybrać pomiędzy tematem Jak można wykorzystać władzę absolutną korzystając z fragmentów noweli Bolesława Prusa Z legend dawnego Egiptu, bądź porównywali postawy matek w Dziadach części III Adama Mickiewicza i powieści Ziele na kraterze Melchiora Wańkowicza.

 

 

Obowiązkowa matematyka

 

 

Od 2010 roku wszyscy maturzyści muszą zdać egzamin z matematyki. Dla niektórych to tylko formalność, ale dla części zdających prawdziwe wyzwanie i strach. Egzamin z tego przedmiotu trwał 170 minut, podczas których maturzyści rozwiązywali 34 zadania. Choć wersje dla liceum i technikum były różne, wszyscy najpierw rozwiązywali 25 zadań zamkniętych za 1 punkt, a następnie 9 zadań otwartych (za 2, 4 i 5 punktów). Tradycyjnie na egzaminie pojawiły się ciągi, zadania z prawdopodobieństwa, funkcje i zadania z geometrii.

 

 

Nowa formuła z angielskiego

 

 

Maturzyści z liceów ogólnokształcących po raz pierwszy w tym roku napisali egzamin z języka w nowej wersji. Oprócz zadań ze słuchania, czytania i pisania mieli oni do zrobienia jeszcze ćwiczenia sprawdzające ich wiedzę gramatyczną i leksykalną. Wszyscy maturzyści pisali również list na temat biegu ulicznego, w którym wzięli udział. Poza tym uczniowie technikum mieli za zadanie napisać krótki e-mail w sprawie spotkania w Londynie.

 

 

Odbył się już także egzamin z języka angielskiego na poziomie rozszerzonym. Zdecydowało się na niego prawie połowa zdających w liceum oraz niewiele ponad 10% uczniów technikum. Tutaj również obowiązywały dwie wersje egzaminu. Uczniowie techników otrzymali, tak jak na maturze w latach ubiegłych, dwa arkusze: jeden z zadaniami otwartymi, jeden z zadaniami zamkniętymi. Maturzyści z liceów mieli do rozwiązania jeden zbiorczy arkusz, w którym znalazły się zadania obu typów. Poza zadaniami ze słuchania i czytania, uczniowie techników musieli zmierzyć się z zadaniem ze słowotwórstwa oraz nielubianymi przez większość transformacjami. Uczniowie liceów z kolei musieli m.in. zrobić zadanie typu open- closed, w którym należy wpisać jedno słowo pasujące do tekstu. Wszyscy uczniowie pisali także obszerną wypowiedź na 200-250 słów na jeden wybrany temat min. rozprawkę na temat samotnych wypraw podróżników.

 

 

W kolejnych dniach maturzyści napiszą między innymi egzamin z biologii, wiedzy o społeczeństwie oraz fizyki.

 

Te artykuły też mogą Ci się spodobać

Jak założyć szkołę językową krok po kroku?

Znajomość języków obcych stała się obecnie nie tyle dodatkową kwalifikacją, która podnosi wartość kandydata na rynku pracy, a niemal obowiązkiem. To oczywiście nie jedyny powód, dla którego uczą się ich i dzieci, i dorośli. Podróże, możliwość poznawania świata, hobby… można długo wymieniać. Pewne jest jedno: mimo że rynek nauki języków obcych jest nasycony, nadal – przy dobrym pomyśle na biznes – możesz znaleźć na nim swoją niszę. Jak to zrobić? Oto, co musisz wiedzieć, jeśli chcesz założyć szkołę językową.

Chcesz promować swoją firmę? Wypełnij ankietę i wygraj nagrodę!

Chcąc sprostać Waszym oczekiwaniom i pomóc Wam w promowaniu swojej firmy, chcemy stworzyć produkt, który zwiększy efektywność Waszych działań i pokaże Wam, jak za pomocą różnych narzędzi zwiększyć swoje zasięgi w sieci.

Dodaj ogłoszenie
Najpopularniejsze artykuły
10 najlepszych aplikacji do nauki języków obcych

Znajomość języka obcego jest praktycznie niezbędna w dzisiejszym świecie. W poniższym tekście przedstawimy Wam 10 aplikacji mobilnych, które umożliwiają naukę różnych języków obcych.

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki?

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki? Ciężko na to pytanie odpowiedzieć, ponieważ na rynku jest bardzo dużo pozycji. Przedstawiamy subiektywną listę od naszego korepetytora.

Matura ustna z angielskiego - przydatne zwroty

Zebraliśmy zwroty z języka angielskiego, które musisz znać przed egzaminem ustnym.

Baza testów
Marketing internetowy w edukacji
Raport cen korepetycji 2023