Dzień liczby Pi

 

Dokładnie 14 marca obchodzimy święto zwane Dniem Liczby Pi. W tym roku świętujemy 30 już raz. A skąd się wziął Dzień Liczby Pi?

Idea powstała w San Francisco, dokładnie w 1988 roku, w pierwszym na świecie centrum nauki Exploratorium. Amerykanie zapisują daty odwrotnie, czyli miesiąc – dzień. Dlatego 14 marca w zapisie amerykańskim to nic innego jak 3.14, czyli nasza liczba Pi (oczywiście tylko z dwoma miejscami po przecinku). Dlaczego liczba ta tak fascynuje, co w niej niezwykłego?

Symbol π wprowadził w 1706 roku William Jones. Jest to stała matematyczna, której tak naprawdę nikt nie jest w stanie zapamiętać, ponieważ liczba π jest liczbą niewymierną. A do tego jeszcze liczbą przestępną. Co to znaczy, że jest niewymierna? Dokładnie tyle, że jej wartości ułamkowej nie da się zapisać za pomocą skończonej liczby cyfr. W związku ze swoją niezwykłością o liczbie Pi śpiewane są piosenki, można ją zagrać, namalować, ale również ułożyć pi-emat. Jest to wiersz, którego liczba liter w każdym kolejnym słowie jest równa cyfrze w rozwinięciu litery Pi.

Ile cyfr po przecinku trzeba znać?

Dla czystej przyzwoitości  warto pamiętać przynajmniej 2 cyfry po przecinku. Jeżeli znamy ich więcej, tym dokładniejsze będą nasze obliczenia. NASA używa rozwinięcia tylko do kilkunastu miejsc po przecinku i jeszcze nie wysadzili Stacji Kosmicznej ani nie zepsuli kosmicznych pojazdów. Jeżeli pragniecie być bardzo dokładni, to wyuczcie się 40 kolejnych cyfr z rozwinięcia. To przybliżenie liczby Pi pozwala na określenie obwodu obserwowalnego Wszechświata z dokładnością do jednego atomu. Czy tyle Wam wystarczy?

Dla bardziej ambitnych, którzy lubią być niesamowicie dokładni, mamy dobrą wiadomość. W 2016 roku Peter Trueb uzyskał dokładność liczby Pi do 22,5 biliona cyfr po przecinku. Zaczynacie się już uczyć? ;) Jeżeli tak, to zawsze możecie spróbować pobić rekord:

Najlepszy wynik to 70030 miejsc po przecinku zapamiętane i wyrecytowane bezbłędnie z wciągu bagatela 17 godzin. Do dzieła!

Wbrew pozorom, ludolfina (czyli π) wcale nie jest wykorzystywana jedynie w geometrii. Ze szkoły wiemy oczywiście, że jest to stosunek długości obwodu koła do jego średnicy. Ale pojawia się również w fizyce, badaniach statystycznych, medycynie, elektronice i oczywiście astronomii. Uczeni, którzy szukają pozaziemskich cywilizacji i próbują nawiązać z nimi kontakt, wysłali w przestrzeń kosmiczną sygnał z informacją o wartości liczby Pi.

W związku z niezwykłością tej liczby w wielu miastach odbywają się happeningi, spotkania, pokazy, warsztaty i konkursy. A wszystko na cześć tej niezwykłej liczby π.

O autorze

MF

Te artykuły też mogą Ci się spodobać

Walentynki na świecie

Choć Walentynki w większości krajów obchodzone są 14 lutego, w niektórych miejscach na ziemi związane są one zupełnie z inną datą.

Słowniczek astronomiczny

Słowniczek astronomiczny to bardzo przydatna rzecz dla osób interesujących się kosmosem. Znajdziesz tu kilka podstawowych pojęć i krótkie wytłumaczenie ich znaczenia.

Dodaj ogłoszenie
Najpopularniejsze artykuły
10 najlepszych aplikacji do nauki języków obcych

Znajomość języka obcego jest praktycznie niezbędna w dzisiejszym świecie. W poniższym tekście przedstawimy Wam 10 aplikacji mobilnych, które umożliwiają naukę różnych języków obcych.

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki?

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki? Ciężko na to pytanie odpowiedzieć, ponieważ na rynku jest bardzo dużo pozycji. Przedstawiamy subiektywną listę od naszego korepetytora.

Matura ustna z angielskiego - 50 przydatnych zwrotów

Zebraliśmy 50 zwrotów z języka angielskiego, które musisz znać przed egzaminem ustnym.

Baza testów
Pobierz darmowe ebooki
i zapisz się na newsletter.
e-book
Sytuacja w edukacji
w czasie pandemii.
e-raport

Dowiedz się więcej o tej publikacji