Dzień liczby Pi

Dokładnie 14 marca obchodzimy święto zwane Dniem Liczby Pi.

Jednocześnie tego dnia 1879 roku urodził się jeden z najwybitniejszych fizyków, zdobywaca nagrody Nobla, Albert Einstein. Zaś 14 marca 2018 roku zmarł Stephen Hawking. Chociaż panowie nie mieli nic wspólnego z liczbą Pi, to przyznacie sami, że to osobliwy zbieg okoliczności. 

A skąd się wziął Dzień Liczby Pi?

Idea powstała w San Francisco, dokładnie w 1988 roku, w pierwszym na świecie centrum nauki Exploratorium. Amerykanie zapisują daty odwrotnie, czyli miesiąc – dzień. Dlatego 14 marca w zapisie amerykańskim to nic innego jak 3.14, czyli nasza liczba Pi (oczywiście tylko z dwoma miejscami po przecinku). Dlaczego liczba ta tak fascynuje, co w niej niezwykłego?

Symbol π wprowadził w 1706 roku William Jones. Jest to stała matematyczna, której tak naprawdę nikt nie jest w stanie zapamiętać, ponieważ liczba π jest liczbą niewymierną. A do tego jeszcze liczbą przestępną. Co to znaczy, że jest niewymierna? Dokładnie tyle, że jej wartości ułamkowej nie da się zapisać za pomocą skończonej liczby cyfr. W związku ze swoją niezwykłością o liczbie Pi śpiewane są piosenki, można ją zagrać, namalować, ale również ułożyć pi-emat. Jest to wiersz, którego liczba liter w każdym kolejnym słowie jest równa cyfrze w rozwinięciu litery Pi.

Z liczbą π zwiąne jest także zagadnienie kwadratury koła - dotąd nierozwiązywalne. W 1897 roku Edward J. Goodwin swtierdził, że wykreślił kwadrat o takim samym polu powierzchni co koło. Nie do końca było to zgodne z prawdą, ponieważ liczba Pi wyliczona na podstawie rysunku Goodwina, wynosiła 3,2.

Ile cyfr po przecinku trzeba znać?

Dla czystej przyzwoitości warto pamiętać przynajmniej 2 cyfry po przecinku. Jeżeli znamy ich więcej, tym dokładniejsze będą nasze obliczenia. NASA używa rozwinięcia tylko do kilkunastu miejsc po przecinku i jeszcze nie wysadzili Stacji Kosmicznej ani nie zepsuli kosmicznych pojazdów. Jeżeli pragniecie być bardzo dokładni, to wyuczcie się 40 kolejnych cyfr z rozwinięcia. To przybliżenie liczby Pi pozwala na określenie obwodu obserwowalnego Wszechświata z dokładnością do jednego atomu. Czy tyle Wam wystarczy?

Dla bardziej ambitnych, którzy lubią być niesamowicie dokładni, mamy dobrą wiadomość. W 2016 roku Peter Trueb uzyskał dokładność liczby Pi do 22,5 biliona cyfr po przecinku. Zaczynacie się już uczyć? ;) Jeżeli tak, to zawsze możecie spróbować pobić rekord:

Najlepszy wynik to 70030 miejsc po przecinku zapamiętane i wyrecytowane bezbłędnie z wciągu bagatela 17 godzin. Do dzieła!

Wbrew pozorom, ludolfina (czyli π) wcale nie jest wykorzystywana jedynie w geometrii. Ze szkoły wiemy oczywiście, że jest to stosunek długości obwodu koła do jego średnicy. Ale pojawia się również w fizyce, badaniach statystycznych, medycynie, elektronice i oczywiście astronomii. Uczeni, którzy szukają pozaziemskich cywilizacji i próbują nawiązać z nimi kontakt, wysłali w przestrzeń kosmiczną sygnał z informacją o wartości liczby Pi.

W związku z niezwykłością tej liczby w wielu miastach odbywają się happeningi, spotkania, pokazy, warsztaty i konkursy. A wszystko na cześć tej niezwykłej liczby π.

A może macie ochotę na naukę aż 100 koljenych cyfr z rozwinięcia liczby Pi? Pomóc może poniższa piosenka.

O autorze

MF
e-korepetycje.net

Te artykuły też mogą Ci się spodobać

Inspiracją są sukcesy naszych użytkowników - wywiad z właścicielami i założycielami serwisu

Czy wiecie, że e-korepetycje.net ma już 10 lat? Z tej okazji chcielibyśmy podzielić się z Wami kilkoma informacjami z życia naszego serwisu i zespołu, który przy nim pracuje. 

Reforma edukacji

Likwidacja gimnazjów, powrót 8 klas szkoły podstawowej i 4 klas liceum. Szkoły branżowe, jako sposób na przygotowanie zawodowe ucznia. To tylko niektóre ze zmian nowej reformy szkolnictwa.

Dodaj ogłoszenie
Najpopularniejsze artykuły
10 najlepszych aplikacji do nauki języków obcych

Znajomość języka obcego jest praktycznie niezbędna w dzisiejszym świecie. W poniższym tekście przedstawimy Wam 10 aplikacji mobilnych, które umożliwiają naukę różnych języków obcych.

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki?

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki? Ciężko na to pytanie odpowiedzieć, ponieważ na rynku jest bardzo dużo pozycji. Przedstawiamy subiektywną listę od naszego korepetytora.

Matura ustna z angielskiego - przydatne zwroty

Zebraliśmy zwroty z języka angielskiego, które musisz znać przed egzaminem ustnym.

Baza testów
Marketing internetowy w edukacji
Pobierz darmowe ebooki
i zapisz się na newsletter.
e-book
Raport cen korepetycji 2022