Terminy egzaminów w 2015

Tegoroczni szóstoklasiści, uczniowie kończący gimnazjum oraz maturzyści już niebawem staną przed ogromnym wyzwaniem. Wielkimi krokami zbliżają się tak ważne dla nich egzaminy, które zweryfikują ich stan wiedzy oraz mogą okazać się przepustką do wymarzonych szkół. Centralna Komisja Egzaminacyjna (CKE) podała konkretne terminy egzaminów na rok szkolny 2014/2015.

Sezon na egzaminy szkolne rozpoczyna się już w kwietniu. Potrwają niemal do końca sierpnia (z wyłączeniem lipca) – na ten miesiąc wyznaczone zostały terminy poprawkowe egzaminu maturalnego.

Zaczynają szóstoklasiści

CKE, wbrew dacie, wybrała termin na egzamin dla szóstoklasistów całkiem serio. Odbędzie się on 1 kwietnia 2015 roku (środa) – i nie jest to żaden prima aprilisowy żart.

Pierwsza część egzaminu obejmuje zadania z języka polskiego oraz matematyki. Rozpocznie się punktualnie o 9:00. Natomiast druga część egzaminu (zadania z języka nowożytnego) rozpocznie się o 11:45.

Znany jest również termin dodatkowego egzaminu dla szóstoklasistów. Zaplanowany został na 1 czerwca 2015 roku. Godziny dla poszczególnych części sprawdzianu pozostają bez zmian.

Nieco inaczej przedstawia się kwestia sprawdzianu w szkołach dla dorosłych, w których nauka kończy się w semestrze jesiennym. Wówczas egzamin przeprowadzany jest 13 stycznia 2015 roku (godz. 15:00). Dodatkowy termin sprawdzianu zostały wyznaczony na 1 kwietnia 2015 roku.

Koniec kwietnia – czas dla gimnazjalistów

Gimnazjaliści na egzamin końcowy muszą poczekać niemal na koniec kwietnia. Odbędzie się w dniach 21-23 kwietnia 2015 roku. Harmonogram egzaminów przedstawia się następująco:

  • 21 kwietnia, godz. 9:00 – test z historii i wiedzy o społeczeństwie,
  • 21 kwietnia, godz. 11:00 – egzamin z języka polskiego,
  • 22 kwietnia, godz. 9:00 – test z przedmiotów przyrodniczych,
  • 22 kwietnia, godz. 11:00 – egzamin z matematyki,
  • 23 kwietnia, godz. 9:00 – egzamin z języka obcego nowożytnego (zakres podstawowy),
  • 23 kwietnia, godz. 11:00 – egzamin z języka obcego nowożytnego (zakres rozszerzony).

Centralna Komisja Edukacyjna wyznaczyła również terminy dodatkowe dla egzaminu gimnazjalnego. Wszyscy Ci, którzy z powodu choroby lub innych zdarzeń losowych nie mogli stawić się w pierwszym terminie, napiszą egzamin w dniach 1-3 czerwca 2015 roku.

Jeżeli zaś chodzi o terminy egzaminu gimnazjalnego dla dorosłych kończących naukę w semestrze jesiennym, przedstawiają się następująco:

  • 13 stycznia, godz. 15:00 – egzamin z zakresu historii i wiedzy o społeczeństwie,
  • 13 stycznia, godz. 17:00 – egzamin z języka polskiego,
  • 14 stycznia, godz. 15:00 – test z zakresu przedmiotów przyrodniczych,
  • 14 stycznia, godz. 17:00 – egzamin z matematyki,
  • 15 stycznia, godz. 15:00 – test z języka obcego nowożytnego (zakres podstawowy),
  • 15 stycznia, godz. 17:00 – test z języka obcego nowożytnego (zakres rozszerzony).

Dodatkowe terminy egzaminu gimnazjalnego dla osób dorosłych odbędą się w dniach 21-23 kwietnia.

Maj zarezerwowany dla maturzystów

Zgodnie z tradycją, maj to miesiąc zarezerwowany dla maturzystów. Pierwsze egzaminy rozpoczną się już 4 maja, co oznacza bardzo pracowity i intensywny tzw. długi weekend majowy.

Dokładny harmonogram ustnych i pisemnych matur w roku szkolnym 2014/2015 – w terminie głównym - przedstawia poniższa tabela:

Terminy matur

Źródło: www.cke.edu.pl

Dokładny harmonogram ustnych i pisemnych matur w roku szkolnym 2014/2015 – w terminie dodatkowym - przedstawia poniższa tabela:

Dodatkowe terminy matur

Źródło: www.cke.edu.pl

Znane są również terminy poprawkowych egzaminów maturalnych – dla tych osób, które nie zdały matury lub chcących poprawić wyniki. Część pisemna odbędzie się 25 sierpnia 2015 roku (początek – godz. 9:00). Natomiast część ustna odbędzie się w dniach od 24 do 28 sierpnia 2015 roku (dotyczy języka polskiego, języka mniejszości narodowych, języków obcych nowożytnych).

Do egzaminów pozostało więc jeszcze trochę czasu. Warto więc go racjonalnie wykorzystać, by podejść do nich w 100% przygotowanym.

Te artykuły też mogą Ci się spodobać

Efektywna nauka (odcinek 2)

Technik uczenia się jest bardzo wiele od metod klasycznych - jak czytanie i czytanie... i czytanie... czyli "kucie na pamięć"... aż do technik opierających się na ilości wypitej kawy i red bulla.

Jesteś emerytowanym nauczycielem? Zobacz, jak zacząć udzielać korepetycji

Wielu nauczycielom, którzy przez „całe życie” pracowali się w szkole, trudno jest po przejściu na emeryturę nagle stracić kontakt z uczniami i zmienić swoje życie o 180 stopni. Jeśli jesteś jedną z takich osób, zastanów się, czy na pewno chcesz przestać już uczyć? A może lepszym rozwiązaniem będzie udzielanie lekcji prywatnych? To bardzo ciekawy pomysł również (a może zwłaszcza!) na emeryturze. Dowiedz się, dlaczego warto wziąć go pod uwagę i jak rozpocząć udzielanie korepetycji.

Dodaj ogłoszenie
Najpopularniejsze artykuły
10 najlepszych aplikacji do nauki języków obcych

Znajomość języka obcego jest praktycznie niezbędna w dzisiejszym świecie. W poniższym tekście przedstawimy Wam 10 aplikacji mobilnych, które umożliwiają naukę różnych języków obcych.

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki?

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki? Ciężko na to pytanie odpowiedzieć, ponieważ na rynku jest bardzo dużo pozycji. Przedstawiamy subiektywną listę od naszego korepetytora.

Matura ustna z angielskiego - przydatne zwroty

Zebraliśmy zwroty z języka angielskiego, które musisz znać przed egzaminem ustnym.

Baza testów
Marketing internetowy w edukacji
Raport cen korepetycji 2023