Korepetycje z nutą kultury - wywiad z Karoliną Kierepko, korepetytorką i pasjonatką języków obcych

Mamy przyjemność rozmawiać z pasjonatką języków, która od najmłodszych lat zatraciła się w fascynującym świecie korepetycji. Na własnym przykładzie udowadnia, że nauka języków obcych może być nie tylko skuteczna, ale również przyjemna. Nasza rozmówczyni, Karolina Kierepko, podzieli się swoimi doświadczeniami oraz opowie o tym, jak przekazywać uczniom nie tylko wiedzę językową, ale również bogactwo kulturowe danego kraju. 



Karolina Kierepko — Od 2017 roku właścicielka szkoły Hiszpański i Portugalski dla Polaków Online. Doświadczona lektorka języka hiszpańskiego i portugalskiego. Pracę zawodową Lektora Języków Obcych rozpoczęła w 2009 roku. Ukończyła studia na kierunku Filologii Iberyjskiej w Lublinie i Lizbonie, gdzie zdobyła również uprawnienia nauczycielskie. Samodzielnie tworzy programy nauczania na potrzeby Słuchaczy i stawia na naukę komunikacji. Jej pasją są języki, podróżowanie, sport i gotowanie.
 


Jak zaczęła się Twoja przygoda z korepetycjami? Co Cię do tego skłoniło?

Moja przygoda jako korepetytor zaczęła się dość wcześnie. Mając 15 lat, udzielałam za grosze korepetycji z matematyki i angielskiego. W wieku 17–18 lat zaczęłam również udzielać korepetycji z języka hiszpańskiego. Na początku pomagałam kolegom i koleżankom zarówno w nauce matematyki, jak i języka hiszpańskiego. Z czasem zyskałam swoich własnych „klientów”, którzy chcieli poznać lub doskonalić język hiszpański, który na tamte czasy był egzotyczny i mało znany. Początki nie były dla mnie trudne, a wręcz przeciwnie – bardzo przyjemne.

Jakie, według Ciebie, są największe wyzwania związane z nauczaniem?

Wyzwania … hmm … myślę, że pierwszy kontakt z uczniem/uczniami jest bardzo ważny. Już na lekcji próbnej warto przedstawić swoje zasady pracy. W ten sposób uczeń wie co może, a czego nie. Dyscyplina na zajęciach online jest bardzo ważna, zarówno dla ucznia, jak i dla mnie jako nauczyciela. Lubię pracować z uczniami, którzy są zmotywowani oraz wiedzą, po co i dlaczego się uczą. Dla mnie wyzwaniem jest praca z dziećmi, ponieważ wymaga to dużej kreatywności, aby je zaciekawić tematem.

Jakie korzyści wynikają z pracy jako korepetytor? Czy zdarzają się momenty, które szczególnie motywują Cię do wykonywania tego zawodu?

Nie wyobrażam sobie innej pracy niż tę, którą mam. Widzę w niej wiele korzyści, ale wiadomo, że są też i minusy.

Obecnie mieszkam w Portugalii, wcześniej mieszkałam też w Hiszpanii i Holandii. Praca jako nauczyciel online pozwala mi pracować z każdego zakątka świata. Sama sobie jestem szefem. Dodam, że dość wymagającym. (śmiech) Jestem bardzo dobrze zorganizowana, organizacja to podstawa.

Moja praca to moja pasja, dlatego uczę moich uczniów tak, jakbym chciała, aby ktoś mnie nauczał. Łączę naukę podręcznikową z wiedzą, którą zdobyłam podczas pracy, nauki oraz podczas podróżowania po Hiszpanii i Portugalii.

Największą motywacją są moi uczniowie, którzy uczą się pilnie i wkładają całe swoje serce w naukę hiszpańskiego lub portugalskiego. Uwielbiam te momenty, kiedy widzę, jak uczeń rozwija się pod moją opieką. Moje serce się raduje, jestem niezwykle dumna i wdzięczna za takiego ucznia.

Jakie umiejętności i cechy są niezbędne, aby zostać skutecznym korepetytorem?

Komunikatywność, otwartość, pracowitość, kreatywność, wyrozumiałość i szczerość – myślę, że to podstawa.

Jak dbasz o rozwój zawodowy jako korepetytor? Czy uczestniczysz w szkoleniach, konferencjach lub jesteś członkiem jakichś organizacji branżowych?

Cały czas się dokształcam. Jako że praca jest moją pasją, zawsze jestem na bieżąco ze szkoleniami, kursami… Uczestniczę w różnych konferencjach online. Jest tego mnóstwo. Bardzo lubię brać udział w szkoleniach, które są prowadzone przez ambasady na przykład Hiszpanii lub Portugalii w Polsce.

Obecnie prowadzisz własną szkołę językową. Jak zdobywasz nowych klientów i promujesz swoje usługi korepetytorskie?

W moim przypadku najczęściej wieści rozchodzą się pocztą pantoflową – od jednej zadowolonej osoby do drugiej. Uczniowie polecają mnie i moją szkołę. Kolejnymi miejscami promowania moich usług są: strona internetowa szkoły – www.hiszpanskiiportugalski.pl, fanpage na Facebooku, Instagram, YouTube, LinkedIn oraz Wasza strona.

Jakie strategie stosujesz, aby utrzymać długotrwałe relacje z klientami i zapewnić im wysoką jakość nauczania?

Zawsze pracuję na 101%. Mamy tę samą pasję i podobny cel – uczeń chce się nauczyć języka, a ja chcę nauczyć go w taki sposób, aby mógł przeżyć te wszystkie piękne chwile w Hiszpanii lub Portugalii, które ja sama przeżyłam. Wiem, że znajomość języka hiszpańskiego lub portugalskiego w tych krajach otwiera przed nami drzwi do serc mieszkańców. Dlatego pomagam spełnić językowe marzenia – pokonać lęk związany z nauką czy też obawę przed mówieniem w tym języku.

Mówi się, że przełamanie bariery językowej to tylko kwestia czasu. W jaki sposób pomagasz swoim uczniom przełamać lęk przed mówieniem w języku obcym?

To proste, na początku bez stresu budują krótkie zdania, a z czasem nie czują, że już mówią w obcym języku. (śmiech)

Prawdą jest, że czas i systematyczność to klucz do nauki. Natomiast kluczem nauczyciela jest chwalenie swoich uczniów, nawet za małe postępy. Nikt nie mówi, że jest łatwo, ale dla chcącego nic trudnego. Uwielbiam ten moment, gdy uczeń na lekcji mówi więcej ode mnie, to miód na moje uszy.

Jakie metody stosujesz, aby przekazywać uczniom zarówno wiedzę językową, jak i kulturową związaną z językami, których uczysz?

Podczas lekcji z uczniem dużo się dzieje. Nie ma czasu na nudę. Oczywiście uczymy się gramatyki, leksyki… ale zawsze jest czas na kwestie kulturowe. Każdy kraj ma swoje ciekawostki, ja je nazywam „smaczkami”. To one bardzo szybko zostają w pamięci moich uczniów. Jako że mieszkam w Portugalii i bardzo często bywam też w Hiszpanii, zawsze przekazuję te „smaczki” moim uczniom. Myślę, że dzięki temu lekcja jest bardziej prawdziwa.

Możesz zdradzić, jakie masz cele lub plany na przyszłość?

Tak jak wspominałam, nauczyciel musi być otwarty i kreatywny, a ja taka właśnie jestem, dlatego w mojej głowie jest dużo pomysłów. Nie będę ich tutaj zdradzać, ale zapraszam Was do śledzenia naszej strony – www.hiszpanskiiportugalski.pl.

 


Artykuł należy do cyklu wywiadów, które skupiają się na przybliżeniu różnorodnych sylwetek korepetytorów i ich drogi do sukcesu. Pomysł na serię zrodził się z okazji tegorocznego konkursu na Dzień Korepetytora. Każdy z wywiadów ma na celu przedstawienie kluczowych aspektów pracy w tym zawodzie oraz możliwości, jakie z tego wynikają. 


 

O autorze

PR
e-korepetycje.net

Te artykuły też mogą Ci się spodobać

Wyniki konkursu Czas nauczać

Sprawdź czy wygrałeś jedną z nagród w konkursie "Czas nauczać".

Postanowienia noworoczne zespołu e-korepetycje.net

Dziś parę słów o naszym zespole. Ludziach, którzy tworzą serwis, dbają o niego, choć nie zawsze są dostępni „na zewnątrz”. Jakie postanowienia noworoczne mamy my?

Dodaj ogłoszenie
Najpopularniejsze artykuły
10 najlepszych aplikacji do nauki języków obcych

Znajomość języka obcego jest praktycznie niezbędna w dzisiejszym świecie. W poniższym tekście przedstawimy Wam 10 aplikacji mobilnych, które umożliwiają naukę różnych języków obcych.

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki?

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki? Ciężko na to pytanie odpowiedzieć, ponieważ na rynku jest bardzo dużo pozycji. Przedstawiamy subiektywną listę od naszego korepetytora.

Matura ustna z angielskiego - przydatne zwroty

Zebraliśmy zwroty z języka angielskiego, które musisz znać przed egzaminem ustnym.

Baza testów
e-korepetycje.net
Marketing internetowy w edukacji
Pobierz darmowe ebooki
i zapisz się na newsletter.
e-book




Raport cen korepetycji 2024